גליק הזהיר כבר לפני שנה: "מוסלמים מתכננים לפגוע בנו בכנס למען הר הבית"

במכתב בהול ששלח פעיל הימין יהודה גליק לשר לביטחון הפנים ולמשטרה בטרם המפגש השנתי של נאמני הר הבית בשנה שעברה, הוא התריע מפני כוונה של מוסלמים לפגוע בבאי האירוע: "הם התבקשו לפגוע בכינוס שלנו. איומים אלו הופכים ממילה כתובה למעשי אלימות פיזית בשטח". בתום הכנס הזה שנערך השנה, הוא נורה ונפצע קשה

המכתב ששלח גליק לפני שנה (חדשות 2)

אזהרה נשלחה לשר לביטחון הפנים ולצמרת המשטרה, זה נגמר בניסיון התנקשות: שבוע לאחר שנורה בידי מתנקש ערבי ונפצע קשה, נחשף היום (שלישי) מכתב בהול ששלח יהודה גליק לשר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ', מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו ומפקד מחוז ירושלים לשעבר יוסי פריינטי כבר לפני שנה, באוקטובר 2013, ערב הכנס השנתי של נאמני הר הבית, בו התריע פעיל הימין מכוונות של מוסלמים קיצוניים לפגוע בו ובבאי הכנס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מכובדיי השר ומפקדי משטרת ישראל, כמדי שנה אנו מציינים את יום החג של העולים להר הבית. כמדי שנה, ביקשנו לעלות עם קבוצות להר הבית ובערב לקיים כנס לכבוד יום החג של העולים להר הבית", פתח גליק את מכתבו שהגדיר 'דחוף ביותר'.

"במודעה שפרסמו גורמים מוסלמיים לקראת יום החג, נקראים המוסלמים להגיע להר, לחסום את כניסתנו אליו ואף התבקשו לפגוע בכינוס שלנו הצפוי בערב", הזהיר גליק. "לצערנו אתם ואנחנו למודי ניסיון ויודעים כי פעם אחר פעם איומים אלו הופכים ממילה כתובה למעשי אלימות פיזית בשטח", המשיך והפציר בגורמי האכיפה: "אני פונה אליכם בכל לשון של בקשה לפעול בעוד מועד לטרפד את הניסיונות מצד גורמים אשר האלימות היא הנר לרגליהם". שנה לאחר מכן, האזהרות הפכו למציאות: באותו הכנס, נורה יהודה גליק בידי מחבל בצאתו ממנו - וכאמור, נפצע באורח קשה.

גליק הזהיר: סכנת נפשות ליהודים בהר הבית

במכתב נוסף ששלח גליק למפקד מחוז ירושלים לשעבר, ניצב יוסי פריינטי, הוא התריע מ"סכנת הנפשות" הצפויה ליהודים בהר הבית בעקבות אלימות של מתפרעים מוסלמים. תמרור האזהרה הזה למשטרה הגיע חודשיים בלבד לפני ניסיון ההתנקשות בגליק.

גליק בכנס, שעות לפני שנורה (ערוץ 7)


"בתקופה האחרונה אנו עדים לתופעה הולכת ומתפשטת שבה האספסוף אינו מסתפק בקריאות "אללה ואכבר" אלא מוסיף להם קללות ומעשים מגונים ואף אלימות פיזית של ממש", כתב גליק והזהיר: "אנחנו נמצאים כפסע בין המציאות הנוכחית לבין סכנת חיים של ממש. אם לא יינקטו צעדים ברורים למנוע את החיכוך הזה, מחר עלול להיות מאוחר מדי".

"כל בר דעת רואה שאנו עדים להסלמה מבהילה, והשאלה הנזעקת מאליה מדוע אינכם מיישמים את החוק? מדוע אין המשטרה יוזמת מעצרים נרחבים של פורעים אלו?", חתם גליק את המכתב שהפנה למפקד מחוז ירושלים הקודם.

ידעו כבר לפני שנה. אהרונוביץ' ודנינו (פייסבוק משטרת ישראל)

כעבור שבועיים וחצי, קיבל גליק מכתב תשובה מניצב פריינטי: "בחודשיים האחרונים עצרה משטרת ישראל מאות צעירים שהשתתפו בהפרות הסדר ברחבי ירושלים ובהר הבית והוגשו נגדם כתבי אישום. בנוסף קיימים עשרות מוסלמים המורחקים מהר הבית בצווים מנהליים בשל כוונתם לפעילות עוינת במקום".

האמריקנים התעניינו בשלומו של גליק רק כעבור שבוע

ובעוד מצבו של גליק עדיין מוגדר קשה אך הולך ומשתפר, נחשף היום כי נציג מטעם הממשל האמריקני פנה רק כעבור שבוע למשפחת גליק והתעניין בשלום הבן, המחזיק גם באזרחות אמריקנית.
"למחלקת המדינה האמריקנית אין עדיפות גבוהה יותר מאשר לדרוש בשלומם של אזרחי ארה"ב מעבר לים", נכתב בהודעה מטעם הנציג האמריקני. "הקונסוליה האמריקנית בירושלים ערכה מספר ניסיונות ליצור קשר עם משפחת גליק ולבסוף הצליחה ליצור קשר רק עם אחד מהם", הוסיפו.

יצחק גליק, אחיו של יהודה גליק הביע היום בשיחה עם חדשות 2 Online את אכזבתו מהזמן הרב שארך מאז נפצע אחיו, עד אשר נוצר הקשר בינם לבין נציגות ארה"ב בארץ: "אנחנו אלה שיזמנו את הקשר והתאכזבנו שהדבר לקח כל כך הרבה זמן עד שנוצר הקשר איתם", מציין יצחק, "אבינו היה קצין בצבא ארה"ב, עובד ממשלה וקיבל מינוי נדיר באקדמיה המדעית הלאומית האמריקאית כך שזה מאד מוזר שאף אחד לא פנה אלינו עד כה".

"כשדובר על הנער הפלסטיני אמריקני ראינו התייחסות מהירה מאד מצד האמריקאים", ממשיך יצחק, "כאן, כשמדובר באיש שלום, שתומך בהידברות מבלי לפגוע באף אחד, לא במוסלמים ולא בפלסטינים לקח להם חמישה ימים עד שהגיעה הפנייה". ממשפחת גליק נמסר כי נציג השגרירות שפנה אליהם ציין שלא הצליח ליצור עמם קשר בימים האחרונים והביע התנצלות על הזמן הרב שעבר מאז האירוע ועד לרגע בו פנו אליהם לבסוף.

ממשטרת ישראל טרם התקבלה תגובה לפרסום.