מצעד האירועים המבישים בספורט. צפו

האלימות בדרבי התל אביבי אינה דבר יוצא דופן: בשנים האחרונות אירעו לא מעט תקריות שחצו פעם אחר פעם את הגבול ואיימו לשנות את פני הספורט המקומי. מפציעת המאבטח במלחה ועד הפריצה של סופו ליציע האוהדים

פיצוץ הדרבי התל אביבי אמש (שני) שבמהלכו ירד מהיציע אוהד ותקף את כוכב מכבי תל אביב ערן זהבי, היה החולייה האחרונה בשרשרת של התפרעויות וקטטות במגרשים. האלימות בספורט הישראלי אמנם הגיעה לשיאה בשנת 1975 כששחקן הכדורגל מרדכי קינד נרצח במהלך משחק, אך נראה שבשנים האחרונות עוד ועוד אירועים מוכתמים בשל מעשים שאין כל קשר בינם לבין ספורט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במאי 2007 פרצו שני אוהדים של הפועל תל אביב למגרש במהלך הדרבי מול מכבי תל אביב, בו ניצחה הפועל 3:0, וזרקו רימוני עשן. אחד האוהדים הותקף על ידי שחקן מכבי דאז, קובי מוסא, שהורחק. במקום פרצה תגרה בין מספר שחקנים, אך המשחק לא הופסק. מוסא הורחק לארבעה משחקים בגין הפגיעה באוהד.

השלכת החזיז במלחה (חדשות 2)

בנובמבר באותה שנה, במשחק הכדורסל בין הפועל ירושלים להפועל חולון, הושלך חזיז לעבר המגרש. המאבטח יואב גליצנשטיין שניסה לפנות את החזיז נפצע, ושתיים מאצבעותיו נקטעו. הצעיר שהשליך את החזיז, יוסי מלאך, נידון לשלוש שנות מאסר.

הדרבי התל אביבי במרס 2012 הסתיים גם הוא בתקרית אלימה, כאשר אוהדים מיציעי הפועל תל אביב השליכו חפצים לעבר השופטים והתפרעו ביציע. 24 אוהדים נעצרו, וגם שניים משחקני הקבוצה הורחקו. הקבוצה נענשה בקנס כספי ובמשחקים ללא קהל, לאחר שנזק רב נגרם לאצטדיון.

הקטטה בפתח תקווה (ספורט 1)

אירוע חמור נוסף התרחש בתום משחק הכדורגל בין מכבי פתח תקווה להפועל חיפה באפריל 2012, כשקטטה פרצה בין שחקני שתי הקבוצות, וגם אנשי צוות - בעיקר של הקבוצה מפתח תקווה - התפרעו. שחקן חיפה עלי חטיב, שפגע בשחקן אחר, הותקף על ידי עובדי מכבי פתח תקווה ואיבד הכרה, עוזר מאמן של מכבי פתח תקווה אף בעט בראשו לאחר שהתעלף. חטיב פונה לבית החולים ושתי הקבוצות נענשו על חלקן בתקרית האלימה.

עלי חטיב לאחר התקיפה (ספורט 1)

כשלושה שבועות לאחר מכן, קטטה פרצה בתום משחק הכדורגל בליגה הלאומית בין הפועל רמת גן לבני לוד. שני שחקנים התעמתו לאחר שאחד מהם חגג את תוצאת התיקו, ובמגרש התפתחה תגרה מרובת דחיפות ובעיטות בהשתתפות עשרות שחקנים. גם מאמן לוד, סלימאן אזברגה, התערב ובעט באחד השקחנים ששכב על הדשא. בסיום התקרית פונו שני שחקנים לבתי החולים, המאמן נעצר ועשרה שחקנים הורחקו ממספר משחקים.

הקטטה במשחק בין רמת גן ללוד (חדשות 2)

במרס 2014, במשחק בליגה ג' בין סלאמה משגב להפועל תרשיחא, הותקף השופט פיראס שלאעטה על ידי שחקן תרשיחא בעקבות שריקה לפנדל. שלאעטה איבד את הכרתו ופונה לבית החולים, והמשחק הופסק. כתב אישום הוגש נגד השחקן שתקף, נעים ענאן, בגין תקיפת אוהד ציבור.

עלה ליציע לתקוף. סופו

אירוע האלימות המשמעותי האחרון - עד אמש, היה בדרבי הכדורסל התל אביבי, שהתקיים באפריל 2014. הוא הסתיים בניצחון למכבי תל אביב - אך מי שגנב את ההצגה היה סופוקליס שחורציאניטיס, שחקנה היווני של מכבי, שעלה ליציע אוהדי הפועל תל אביב כדי לתקוף אוהד שלדבריו קילל את אשתו ובנו. האוהד לא נפגע בסופו של דבר, אך שחורציאניטיס הורחק משבעה משחקי ליגה.