אם החשוד בתקיפת ערן זהבי: "לא יודעת מה גרם לו לעשות את זה"

בשיחה עם חדשות 2 Online, מגיבה לראשונה אמו של האוהד שהתפרץ למגרש ותקף את כוכב מכבי ת"א ערן זהבי: "הוא אוהד כבר שנים, צפיתי בהשתלשלות האירועים". האוהד היה מוכר למשטרה בשל עבירות קודמות

הדרבי התל-אביבי פוצץ ו-10 אוהדים נעצרו לאחר שפרצו לכר הדשא  לאחר שאחד מאוהדי הפועל תל אביב, בעל עבר פלילי, תקף את שחקן מכבי תל אביב ערן זהבי - במה שייזכר כאחד הרגעים השערורייתיים ביותר בכדורגל הישראלי. בשיחה עם חדשות 2 Online טוענת אמו של החשוד כי היא "לא יודעת מה גרם לו לעשות את זה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לדבריה, "אין לי עסק אתו והוא לא גר אצלי. אני צופה בהשתלשלות העניינים ואין לי מושג מה הסיבה שהובילה למה שקרה". האירוע התרחש בדקה ה-32 למשחק, כשהאוהד פרץ למגרש ותקף את זהבי. האחרון התגונן, הגיב וקטטה התפתחה בין השניים עד שהשחקנים ואנשי האבטחה הצליחו להפריד בין הניצים.

זהבי זכה לכרטיס אדום בעקבות תגובתו, דבר שגרם לזעם בקרב אוהדי שתי הקבוצות שהחלו להתפרץ לכר הדשא. בעקבות המהומה שפרצה, החליטו השופטים לשרוק לסיום המשחק שאיבד את הערך הספורטיבי שלו.

האוהד שהחל את הקטטה נעצר על ידי המשטרה. "נעקוב אחרי הצילומים, נאתר את המסיתים ואת אלה שהפריעו לקיום המשחק, נמצה איתם את הדין", אמר מפקד מחוז המרכז במשטרה, ניצב בנצי סאו.

מאמן הפועל תל אביב אסי דומב נראה המום בסוף המשחק. "אלה דברים שלא קשורים לכדורגל, אנחנו מאוד רוצים להתעסק רק בכדורגל וחבל שקורים כאלה דברים, הייתה אווירה מדהימה וחבל שדברים נהרסים ככה. אנחנו מקווים שזה לא יהרוס את הכדורגל הישראלי", אמר בריאיון לערוץ 1.

התקיפה במגרש (ערוץ 1)

ברקוביץ': "תחושות קשות מאוד, זה כמו מלחמה"

המנהל המקצועי של הפועל תל אביב אייל ברקוביץ' הצדיק את החלטו של השופט לסיים את המשחק: "תחושות קשות מאוד. הכדורגל מתנהל כמו מלחמה. אני המלצתי לשופט לסגור את המשחק. זו אווירת מלחמה. יש לנו מספיק אויבים. זה לא כדורגל".

מאמן מכבי תל אביב פאקו אייסטראן התייחס גם הוא למהומות, והאשים את האוהדים שלא התייחסו למשחק החגיגי בדרך הראויה לו. "זה נהיה מאוד מסוכן עבור כולם, ההחלטה לסיים את המשחק הייתה נכונה", אמר. על ההחלטה להרחיק את ערן זהבי: "ראיתם את הכל, יש לכם את הדעה שלכם, לי יש את ההחלטה שלי".

משקיף המשחק, השופט לשעבר מאיר לוי, הגיב גם הוא על האלימות. "נכנסתי לחדר הלבשה של השופט והוא החליט לא לחדש את המשחק. אין ערך ספורטיבי להמשך המשחק". עוד הוא הוסיף כי נציגי שתי הקבוצות הם שביקשו שלא להמשיך את ההתמודדות בעקבות האירועים הקשים, שמטילים כעת צל כבד על הספורט הישראלי.

הפועל ת"א בתגובה: נפעל להרחיק את האוהד מהמגרשים

מועדון הכדורגל הפועל ת"א פרסם הודעת גינוי לאירועים. בהודעה נכתב כי "המועדון יפעל בכל האמצעים שבידיו בכדי להרחיק את אותו אדם מבלומפילד לכל ימי חייו, אותו אדם לא ראוי להיקרא אוהד הפועל ת"א ואנו קוראים למשטרה ולבית המשפט למצות עמו את הדין באופן הכי חמור".

"הקבוצה עשתה הכל ועמדה בכל התנאים שהציבה משטרת ישראל בנוגע לאבטחת המשחק כשיותר מ-600 שוטרים ואנשי אבטחה נכחו באצטדיון, כשההוצאות בגין האבטחה עלו על 300,000 ש"ח. כוחות האבטחה לא היו צריכים לאפשר את ההתפרצות למגרש ולאחר שכבר בוצעה היו חייבים להשתלט במהרה על אותו אדם ולא לאפשר לו את התגרה עם זהבי", נכתב בהודעה.

"זהבי פעל בסדר גמור באירוע הזה"

גם יו"ר המועצה למניעת אלימות בספורט, השופטת בדימוס עדנה בקנשטיין, הגיבה לאירועים החריגים בדרבי ואמרה: "מדובר באירוע מאוד חמור. זה יום שחור לספורט הישראלי ולכדורגל הישראלי. החברה שלנו הופכת יותר אלימה אבל הספורט צריך להיות עם אפס אלימות. זה מתחיל בחינוך מונע והרתעה שצריכה לבוא לידי ביטוי בתגובה חריפה ולא בליטוף. אם לא יהיה מענה הרתעתי בסופו של דבר לא עשינו כלום".

לבסוף יצאה בקנשטיין להגנתו של זהבי ואמרה כי "זהבי פעל בסדר גמור באירוע הזה, אדם במצב שלו חייב להתגונן. כדורגלנים צריכים להיות זהירים אבל במקרה הזה הוא פשוט הגן על עצמו. אני מתכוונת לכנס את המועצה לדיון חירום בהקדם".

בעקבות האירוע, הוועדה למניעת אלימות, גזענות והימורים בלתי חוקיים בספורט בראשותו של ח"כ ניצב (בדימוס) דוד צור (התנועה) תתכנס מחר בשעה 11:00, בחדר ועדת החינוך בכנסת. על פי המשטרה, עד כה נעצרו עשרה מפרי סדר וחשודים בהתפרצות לכר הדשא ובאלימות.