תיעוד: בנו של יהודה גליק מתפלל בהר הבית

ימים ספורים לאחר ניסיון ההתנקשות באביו יהודה גליק, עלה בנו שחר להר הבית על מנת להתפלל לשלומו ולהמשיך את דרכו. "אבא שלי תמיד אומר שעדיף להרגיש את ההר", אמר במהלך הביקור שלווה באבטחה כבדה

חמישה ימים עברו מאז שמחבל פלסטיני ניסה להתנקש בחייו של פעיל הימין יהודה גליק. מצבו עדיין מוגדר קשה, אך הרופאים אומרים שהוא משתפר בהדרגה. גליק הפך את המאבק לזכות התפילה בהר הבית למפעל חייו, ולשם בדיוק עולה היום (שני) בנו שחר, כדי להמשיך את דרכו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשירה ובתפילה גליק הצעיר הגיע לכניסה למתחם, שם נמצאים כוחות משטרה גדולים מאוד, שמאבטחים בשבועות האחרונים את המקום הנפיץ הזה. לאחר מכן הוא נכנס להתפלל על אביו, במקום שהפך למזוהה איתו יותר מכל, ושבעתיו ניסו להתנקש בחייו. "אנחנו לא רוצים להוריד שום זכות של בן אדם להתפלל כאן", אמר גליק הבן. "גם מוסלמים, גם נוצרים וכל בן אדם יכול. בעיקר אנחנו מקווים שיתנו לנו היהודים להתפלל כאן".

לנוכח קריאות "אללה אכבר" של מתפללים מוסלמים, סייר גליק מסביב להר. "אבא שלי תמיד אומר שעדיף להרגיש את הר הבית המקורי", אמר. "למסגד כיפת הסלע מכוונת כל התפילה שלנו". למרות האיסור להתפלל על ההר, הצעיר הגניב תפילות לבריאותו של אביו, שבאותן דקות ממש עבר ניתוח רביעי, במטרה להציל את חייו מאחר ועדיין לא יצא מכלל סכנה.

"זאת תחושה נורא קשה", ציין אלי יורב, תושב עופרה. "אתה מרגיש מאוים. פעם הלכתי כאן חופשי ופתאום יש לך תחושה שאולי אני צריך להיזהרץ יש הרבה חבר'ה שקוראים להתנקש בהם".

התפלל לשלום אביו. גליק (חדשות 2)

"תפילות היהודים הן כמו תקיפות"

אמש אמר יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן כי הסטטוס קוו באל אקצא חייב להישמר, אך בשנים האחרונות ישנה התבססות של גורמים אסלאמיסטיים, ובהם חמאס ומפלגת השחרור בהר הבית. ביקורי היהודים במתחם מכונים בתקשורת הפלסטינים "תקיפות". שוב ושוב נשמעות הקריאות להגן על אל אקצא שנמצא בסכנה לדבריהם.

"בגלל שהם נכנסים למסגד זה נחשב תקיפה", טען תושב מזרח ירושלים. "זה מקום קדוש למוסלמים. מי שיש לו מקום קדוש לא בורח ממנו ומשאיר אותו מאחור. אנחנו כל חיינו היינו כאן, ונשארנו כאן ואנחנו מתכוונים להישאר כאן עד הסוף".

"תהיה כאן ח'ליפות". כיפת הסלע (רויטרס)

"הח'ליפות האסלאמית תגיע לכאן בקרוב"

מי שזכתה היום לתגובה יותר חריפה לנוכחותה במקום היא חברת הכנסת שולי מועלם. קריאות כאלו נשמעות לאחרונה פעמים רבות בהר הבית. למרות השקט של הימים האחרונים, לכולם ברור כי אלימות עלולה לפרוץ במקום הזה בכל רגע. "המלחמה הזאת שמגיעה תכה בעוצמה בכל העולם, בין היהודים לבין העולם המוסלמי כולו", אמר אחד המתפללים המוסלמים בהר. "אינשאללה המוסלמים ינצחו עם פקודתו של אללה".

"אני נשבע באללה שהם ינצחו וחליפות אסלאמית תגיע לכאן", הוסיף המתפלל. "לא דאעש שמכנים עצמם ח'ליפות יגיעו, אלה שקרים של ישראל ואמריקה. תגיע ח'ליפות שתחרב את הכל, תמחק את כל מה שהיה ותטהר את אל אקצא אינשאללה".