פרס בעצרת לזכר רבין: "מי שנואש מהשלום הוא הזוי"

19 שנים לאחר שקליעי המתנקש פילחו את גופו, אלפים התכנסו בכיכר רבין בעצרת לזכרו של רה"מ המנוח. בנאום תקיף קרא הנשיא לשעבר פרס לפעול להשבת התהליך המדיני: "מי שנכנע והפסיק לחפש שלום – אינו פטריוט"

בכיכר רבין בתל אביב, המקום שבו נורו לפני 19 שנים הקליעים שפילחו את גופו, התקיימה העצרת השנתית לזכרו של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין ז"ל. הנואם המרכזי באירוע, נשיא המדינה לשעבר שמעון פרס שיגר מסר לראש הממשלה נתניהו וקרא למצוא פתרון מדיני לסכסוך הישראלי פלסטיני. "אין לישראל בטחון קבע ללא שלום, אין לישראל כלכלה יציבה ומשגשגת ללא שלום", אמר פרס בפני האלפים הרבים שהגיעו לכיכר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

"יש אצלנו כאלה שהפכו את המילה 'שלום' למילת גנאי. וישנם כאלה שהביטוי 'תומך שלום' הוא עבורם כינוי לאנשים הזויים, נאיביים, לא פטריוטים. מול כל אלה, אני אומר כאן בקול רם: מי שנואש מהשלום - הוא ההזוי! מי שנכנע והפסיק לחפש את השלום - הוא הנאיבי , הוא זה שאינו פטריוט!", קרא פרס.

אלפים בכיכר רבין, הערב (בן קלמר, mako)

עוד הוסיף הנשיא לשעבר כי "יש אצלנו כל מיני חכמים שבמקום שלום הם מדברים על 'ניהול הסכסוך. הביטוי על עזה של הקיץ האחרון. הביטוי על ירושלים בימים אלה ממש. ככה יראה 'ניהול הסכסוך'. את יצחק לצערנו לא ניתן להשיב. אך את תקוות השלום - אנו חייבים להשיב!".

העצרת בכיכר רבין, הערב (יעל קישיק, mako)

פרס שיגר במהלך נאומו התקיף מסר לראש הממשלה נתניהו כשאמר כי "יש אצלנו כאלה שאף מתעקשים שהפלסטינים חייבים להכיר בישראל כמדינה יהודית. האם את אופייה היהודי של ישראל תקבע חתימה של מנהיג פלסטיני? ודאי שלא! אופייה היהודי של ישראל תלוי בנו".

פרס פנה ישירות לאלו שמתנגדים לפתרון שתי המדינות: "האם אינם רואים שהסטטוס קוו, אותו הם מקדשים מפורר את החלום הציוני? האם אינם רואים שאנו נגררים לתוך מציאות אלימה של מדינה דו-לאומית קרועה ומסוכסכת? האם אינם רואים שבמצב הנוכחי, הזמן פועל לרעתה של ישראל? ללא גבולות קבע מוכרים - ישראל תישאר פרוצה לכל עבר. אזור מריבה לתמיד".

כיכר רבין, הערב (בן קלמר, mako)

חיים ילין, ראש המועצה האזורית אשכול קרא לראש הממשלה נתניהו לא להיות מונע מפחד ולקבל החלטות קשות. "אני מגיע אחרי חודשיים של לחימה. צה"ל השיג את המטרות ועכשיו הזמן לנצח גם במישור המדיני", אמר ילין. "המדינה שלנו בעלת פוטנציאל אבל כבר שנים היא לא נותנת לתושבים של ביטחון ואופק. כל עוד אין אופק נמשיך לחיות כולנו ממלחמה למלחמה".

אלפים קראו: "שובו למו"מ" (בן קלמר, mako)

"אדוני ראש הממשלה - תפסיק לפחד. מנהיגים נמדדים בהחלטות קשות ולא בסקרים. מצפים שתסתער על הסדר מדיני כפי שחיילי צהל הסתערו על המנהרות בעזה", אמר ילין. "אני פונה גם להנייה האויב והשכן המר. תחליף את הטילים במילים. אם הבת שלך יכולה להגיע לאיכילוב תחשוב איזה עתיד יהיה עם שלום".

"הסכם, אתה חסר", הערב (בן קלמר, mako)

בניגוד לשנים הקודמות, שבהן ניסו מארגני העצרת לנתק עצמם מסוגיות פוליטיות, הפעם התכנסו האלפים בקריאה לחדש את היוזמות המדיניות. "אנחנו קוראים השנה לממשלת ישראל להציג יוזמה מדינית אזורית ולהוביל לשינוי מדיני, ביטחוני, כלכלי וחברתי שיחלץ אותנו מהמבוי הסתום", אמר יובל רבין, בנו של רה"מ המנוח.

מצויידים במטריות (בן קלמר, mako)

לדבריו, "הסכם כזה יבטיח לאזרחי ישראל שקט אמיתי, ביטחון ופריחה כלכלית לאורך זמן - ולא רק בין עימות לעימות - וחשוב שהציבור הרחב יבוא להשמיע קול ולתמוך ביוזמה כזו". בין הדוברים בטקס גם ראש המועצה האזורית אשכול חיים ילין, ראש מועצת ירוחם מיכאל ביטחון וד"ר מרילין סמדג'ה, מתנועת "נשים עושות שלום".

בהכנת הידיעה השתתפו איתי עמיקם ודפנה ליאל.