התושבים באופקים חוששים: "האסון הבא בדרך"

כמעט שנה חלפה מאז בוגיד סיידה בן ה-67 נהרג לאחר שגדר התמוטטה עליו בחצר ביתו באופקים בשל הגשמים העזים. למרות הבטחות העירייה לשפץ את התשתיות בעיר, התושבים טוענים כי דבר לא נעשה. "יש לי חרדות יותר מאשר בזמן המלחמה", מספרת אחת התושבות

בנובמבר האחרון נהרג תושב אופקים בוגיד סיידה (67) לאחר שגדר התמוטטה עליו בעקבות הגשם העז שירד בעיר. בעקבות נפילת הגדר סיידה התמוטט על הרצפה וטבע בחצר ביתו. כמעט שנה חלפה מאז התקרית הקטלנית, אך נראה שלמרות ההבטחות, העירייה טרם החלה לשפץ את התשתיות הישנות והלקויות בעיר הדרומית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"לצערנו שנה שלמה העירייה לא טיפלה בתשתיות בעיר ובשכונה של אבא בפרט", אומרים באכזבה אלי וגולן, בניו של סיידה. "אלה תשתיות ישנות שקיימות משנות ה-50. לפני שבוע באו לראשונה לנקות את הניקוזים, אבל בפועל התשתיות ישנות וחייבים להחליף אותן".

לאחר שאביהם מצא את מותו באירוע שיכול היה להימנע, הבנים אינם מבינים מדוע הרשות המקומית אינה משקיע את הכספים שהובטחו בשיפוץ. "לא מצאו לנכון להשקיע כמה מאות אלפי שקלים", טוען אלי, שמכהן כחבר מועצת העיר באופוזיציה. "זו רשלנות גדולה ואנחנו לא מבינים למה לא מטפלים בזה. מה, הם מחכים לאסון הבא? אנחנו לא מבינים את סדר העדיפויות. מדובר בחיי אדם".

ההצפות באופקים, אתמול (חדשות 2)

"חוששים שיקרה עוד אסון"

מיד אחרי מותו של סיידה, הובטח לתושבים שהעירייה תתקן במהרה את התקלה, ותקים תשתיות חדשות כדי שמקרים כאלו לא יקרו בשנית. שנה שלמה חלפה ודבר לא נעשה.

אמש, מיד עם הגשם הראשון, שוב הוצפו חלק מרחובות העיר ומפלס המים שוב מאיים על בטחון התושבים ומעלה את מפלס החרדה. "ירד גשם של עשר דקות-רבע שעה, והמים הציפו את הרחובות ואת הרכבים", מספרת תושבת אופקים. "יש לי חרדות יותר מאשר בזמן המלחמה. לא תיקנו כלום. יש שוב כמויות מים ואני מפחדת נורא ששוב הבתים יוצפו ויקרה עוד אסון".

"אני מתוסכלת מכך שאולי המוות של בוגיד סיידה היה לחינם, כי לא הסיקו את המסקנות ולא קיימו את ההבטחות", היא הוסיפה. "עובדה, שוב יש הצפות. אנחנו עדיין בהלם מהטרגדיה של מה שקרה לסיידה".

"מת לחינם". בוגיד סיידה ז"ל (באדיבות המשפחה)

האשיה מציינת כי אחד מבכירי העירייה אמר שבקרוב יחלו עבודות של החלפת התשתית בעיר. "פנינו שוב ושוב לעירייה, אמרו לנו שזה בטיפול ואין מה לדאוג, אבל בפועל שוב יש הצפות", היא אומרת. "בפועל אנחנו לא רואים שינוי. הניקוזים לא עומדים בעומס של כמויות הגשם. אנחנו מתריעים כבר שנים. אחד התושבים מת ושום דבר לא נעשה".

הגדר ההרוסה בגינתו של סיידה

מעיריית אופקים נמסר בתגובה: "נכון לאמש, לא הוצף שום בית בעיר אופקים ולא נגרם כל נזק, ובכל זאת פקחי העיר סיירו ברחבי רחובות העיר הוותיקה ווידאו את תקינות קולטני הגשמים. בעיית הניקוז בשכונות העיר הוותיקות הינן מוכרות מזה שנים רבות. עם היבחרה של הנהגת העיר הנוכחית, מבצעת עיריית אופקים בהובלת אגף ההנדסה ולשכת ראש העיר עבודת מטה קדחתנית בכדי לפתור אחת ולתמיד את נושא בעיית התשתיות ברחובות הוותיקים בעיר, ביניהם, רחוב קיבוץ גלויות. תמונת המצב אשר נגלתה לעיני המתכננים וגורמי העירייה הייתה קשה ומורכבת עד מאוד, דבר אשר חייב ביצוע עבודת תכנון מאתגרת בשל המצב הקיים של צינורות הניקוז במרחב קיבוץ גלויות המצוי במפלס גובה נמוך".

"שלב התכנון של פתרון בעיה שכזו הינו קריטי ואורך חודשים ארוכים", הוסיפו בעירייה. "למרות זאת, 'הרגל לא ירדה לרגע מדוושת הגז' ועבודת התכנון וגיוס המשאבים לא ירדו לרגע מסדר יומה של עיריית אופקים עם סיום התכנון פורסם מכרז לביצוע עבודות התשתית והנחת קו ניקוז חדש. נכון להרגע, בוצע כבר סיור קבלנים. בחירת הקבלן המבצע בשבוע הבא".

בעירייה הדגישו כי "הצלחנו בתוך פחות משנה לפתור מצב נתון בן שישים שנים. גם בעת הזו, בוצעו לפני מספר שבועות עבודות ניקוי לתשתיות הניקוז בעיר ובאזור המדובר על מנת למנוע את הסכנה הפוטנציאלית של מפגעי הטבע. העירייה מתחייבת להמשיך במאמציה לשפר את איכות חייהם של תושבי העיר אופקים".