שבוע לפני הירי, גליק הזהיר: "זה יעלה בחיי אדם"

פעיל הימין יהודה גליק, שנורה ונפצע אמש, התריע כשבוע לפני שנורה ממחיר הדמים של ההסלמה בירושלים. גליק, שנותח ומאז חל שיפור במצבו, אמר בריאיון לאחר פיגוע הדריסה כי הטרור בעיר מסלים ומתרחב ומחה כי השלטונות לא מתייחסים לסימני האזהרה: "חוץ מדיבורים יש התעלמות מוחלטת"

שבוע לפני הירי, יהודה גליק הזהיר כי המתיחות בירושלים תגבה קורבנות: פעיל הימין שנפצע קשה אמש (רביעי) מירי בירושלים, התראיין לרדיו "גלי ישראל" לאחר פיגוע הדריסה בעיר וטען כי הטרור בבירה עלול לגרום למותם של בני אדם נוספים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שעות ספורות לאחר האירוע שבו נהרגה התינוקת חיה זיסל בראון בת שלושת החודשים והצעירה הגיורת מאקוודור קארן ימימה מוסקרה, עלה גלי לשידור בתכנית "יוסי של לילה" בהנחיית יוסי בן עטר בתחנה ואמר כי סגירת הר הבית למתפללים יהודים בסוכות עודדה את הטרור.

"בחג סוכות האחרון הייתה לנו התחייבות מפורשת שיהודים יוכלו לעלות באופן חופשי להר הבית, ומתוך שמונה ימי חג סוכות שישה מתוכם הר הבית היה סגור כי היה התפרעויות של ערבים", מחה גליק. "כל מי שמבין ב-א'-ב' של טרור יודע שהטרור לא בורח כשמבליגים אלא זוחל ומסלים ומתרחב".

לאחר מכן התייחס גליק לפיגוע הדריסה: "לצערנו היום קיבלנו את המחיר, ואני יכול לומר שבאופן אישי, אני אמרתי את הדברים בוועדת הפנים לפני כמה שבועות. אני אמרתי, זה יעלה בחיי אדם". פעיל הימין, הפועל למען פתיחת הר הבית ליהודים והקמת בית המקדש, שיבח את ח"כ משה פייגלין ואת ראש העיר ניר ברקת שפנו לראש הממשלה והתריעו מפני הסלמה, אך הוסיף: "הייתה תחושה שחוץ מדיבורים יש התעלמות מוחלטת".

בית החולים: "קצת יותר אופטימיים לגבי מצבו"

בבית החולים שערי צדק בישרו הערב כי "מצבו של גליק התייצב בהדרגה" במהלך היום. "אנחנו קצת יותר אופטימיים ממה שהיינו אתמול", הוסיף מנהל מחלקת הכירורגיה הכללית, פרופ' פתחיה רייסמן. "הוא עבר ניתוח חירום שנמשך מספר שעות כדי לבצע את הפעולות הנדרשות כדי להציל את חייו. אחרי הניתוח הזה הוא הועלה לטיפול נמרץ להמשך טיפול. היום בשעות הבוקר המוקדמות היתה עוד הרעה מסוימת במצבו, לאחר מכן מצבו בהדרגה התייצב".

רייסמן עדכן כי במהלך היום עבר גליק בדיקת סי טי נוספת כלל גופית, "שלא הראתה פגיעות משמעותיות נוספות". כמו כן עדכן מנהל המחלקה כי במהלך היממה הקרובה גליק "יעבור לפחות עוד ניתוח אחד או יותר על מנת לתקן סופית את כלל הפגיעות שלו. אפשר לומר בזהירות שבשעות האחרונות המצב הולך ומשתפר. הוא עדיין סובל מפציעה מאוד מורכבת".

בשל היותו של גליק אזרח אמריקני, התבקשה דוברת מחלקת המדינה האמריקנית להגיב על הירי. "אנו מגנים את הירי אתמול בירושלים, מחשבותינו ותפילותינו עם משפחתו", אמרה הדוברת, ג'ן סאקי. "אנו נמצאים בקשר כדי לקבל עוד מידע ומודאגים מאוד מהאלימות הגואה בירושלים ובייחוד בהר הבית. זה קריטי שכל הצדדים ינהגו במתינות, יימנעו ממעשים פרובוקטיביים וישמרו על הסטטוס קוו. יש לפתוח אותו למתפללים מוסלמים".