שיפור במצבו הרפואי של יהודה גליק

לפני פחות מ-24 שעות פונה גליק במצב קשה לבית החולים שערי צדק, לאחר שנורה בכניסה למרכז בגין בירושלים. בית החולים עדכן כי במהלך היום חלה התייצבות במצבו: "בדיקה נוספת לא הראתה פגיעות משמעותיות נוספות, אנחנו קצת יותר אופטימיים"

אופטימיות זהירה לגבי מצבו הרפואי של פעיל הימין יהודה גליק: פחות מיממה לאחר שנורה בירושלים ופונה במצב קשה, בבית החולים שערי צדק בישרו הערב (חמישי) כי "מצבו של גליק התייצב בהדרגה" במהלך היום. "אנחנו קצת יותר אופטימיים ממה שהיינו אתמול", הסביר מנהל המחלקה לכירורגיה כללית בבית החולים, פרופ' פתחיה רייסמן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מר גליק הגיע במצב קשה מאוד לפני פחות מ-24 שעות. הוא עבר ניתוח חירום שנמשך מספר שעות כדי לבצע את הפעולות הנדרשות כדי להציל את חייו. אחרי הניתוח הזה הוא הועלה לטיפול נמרץ להמשך טיפול. היום בשעות הבוקר המוקדמות היתה עוד הרעה מסוימת במצבו, לאחר מכן מצבו בהדרגה התייצב".

רייסמן עדכן כי במהלך היום עבר גליק בדיקת סי טי נוספת כלל גופית, "שלא הראתה פגיעות משמעותיות נוספות". כמו כן עדכן מנהל המחלקה כי במהלך היממה הקרובה גליק "יעבור לפחות עוד ניתוח אחד או יותר על מנת לתקן סופית את כלל הפגיעות שלו. אפשר לומר בזהירות שבשעות האחרונות המצב הולך ומשתפר. הוא עדיין סובל מפציעה מאוד מורכבת".

ארה"ב גינתה את הירי: "מודאגים"

בשל היותו של גליק אזרח אמריקני, התבקשה דוברת מחלקת המדינה האמריקנית להגיב על הירי. "אנו מגנים את הירי אתמול בירושלים, מחשבותינו ותפילותינו עם משפחתו", אמרה הדוברת, ג'ן סאקי. "אנו נמצאים בקשר כדי לקבל עוד מידע ומודאגים מאוד מהאלימות הגואה בירושלים ובייחוד בהר הבית. זה קריטי שכל הצדדים ינהגו במתינות, יימנעו ממעשים פרובוקטיביים וישמרו על הסטטוס קוו. יש לפתוח אותו למתפללים מוסלמים".

משפחתו של גליק קיבלה הבוקר את ההודעה על חיסולו של המחבל שניסה להתנקש בו. "אנחנו שבעי רצון שפגעו בטרוריסט הזה", אמר אחיו, ד"ר יצחק גליק, לחדשות 2 Online, ומתח ביקורת על המשטרה, שלדבריו לא הגנה על המתפללים היהודים בהר הבית. "אנחנו מתפללים עם כל עם ישראל שמצבו ישתפר", המשיך האח. לדבריו, מאבקו של יהודה לקיים תפילות בהר הבית זכה לתמיכה גם מיהודים וגם מערבים. "הוא רצה שכולם יוכלו להתפלל בהר הבית".

גליק הדגיש כי לא היו איומים אישיים על חיי אחיו. עם זאת, אמר: "הופעלה נגדו אלימות מאוד קשה בעת עלייתו להר הבית". לטענת גליק, אחיו חש שהמשטרה לא עשתה מספיק כדי להגן עליו ועל המתפללים היהודים האחרים במקום. "אם היו מאפשרים את התפילה בהר הבית כמו שמאפשרים להתפלל במערת המכפלה, אין ספק שהוא לא היה צריך להיות לבד במערכה", אמר.

החשוד בניסיון החיסול, חיג'אזי

שעות ספורות לאחר הירי, הרג כוח של הימ"מ את מועתז חיג'אזי, פעיל ג'יהאד אסלאמי משכונת אבו-תור במזרח העיר החשוד בירי בגליק. חיג'אזי, בן 32, ריצה בעבר עונש מאסר של 11 שנה בכלא הישראלי. במקביל, נטל הג'יהאד האסלאמי אחריות על ניסיון ההתנקשות בגליק וטען כי "מדובר בנקמה על פעולות ישראל בבירה".

גליק נחשב לאחד הפעילים הבולטים במחנה הימין, והוא ידוע בעיקר בשל מעורבותו בסוגיות הקשורות להר הבית. גליק, בן 48 מעתניאל שבדרום הר חברון, נאבק במשך שנים על זכויותיהם של יהודים לעלות להר הבית. רק בחודש שעבר הרחיק בית המשפט המחוזי את גליק מהמקום.