כפר קאסם: תלמידים שחזרו את הטבח

58 שנים אחרי הטבח בכפר קאסם ושלושה ימים לאחר טקס הזיכרון בהשתתפותו של נשיא המדינה ריבלין, ציינו תושבי העיר באירוע נפרד את יום השנה לרצח. במהלך הטקס המחיזו תלמידי בתי הספר בעיר את הטבח, כשבין היתר הם מדמים גופות שרועות ברחוב

שלושה ימים לאחר השתתפותו של הנשיא ראובן (רובי) ריבלין בטקס הזיכרון לטבח בכפר קאסם, ציינו היום (רביעי) תושבי המקום 58 שנים לטבח באירוע נפרד. במהלך הטקס המחיזו תלמידי בתי הספר בעיר את הירי לעבר התושבים בשעת העוצר באוקטובר 1956.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשחזור השתתפו עשרות תלמידים בכיתות ה'-יא'. האירוע החל בהקמת מחסומי צה"ל מדומים בכל אחת מדרכי הגישה לכיכר המרכזית בעיר, שבה התקיים הטקס המרכזי. בכל מחסום הוצב תלמיד כשהוא לבוש במדי חייל צה"ל ואוחז ב"נשק".

מחסומים מדומים בדרך לכיכר העיר (עזרי עמרם (חדשות 2))

עם סיום שלב הנאומים בכיכר המרכזית עברו אלפי באי הטקס דרך 13 נקודות שבהן הוצבו תלמידים שהציגו את סיפור הטבח. חלק מהתלמידים התלבשו כחקלאים השבים מעבודתם בשדה, כפי שאירע ביום הטבח. בנקודות השונות הציגו התלמידים תמונות קשות כשהתחפשו לגופות מדממות שרועות בצד הדרך.

התלמידים התחפשו לחקלאים (עזרי עמרם (חדשות 2))

"ההמחזה חשובה עבור הילדים וגם עבורנו המבוגרים, כדי שיחושו את התחושות ויבינו טוב יותר את הסיפור", אמרה לחדשות 2 Online אחת המורות שליוותה את התלמידים בשחזור הטבח. "באחת הנקודות נורתה אישה בהיריון, בנקודה אחרת הורידו 13 פועלים ממשאית וירו בהם אחד אחרי השני. הטבח הזה הוא חלק כואב מאוד במורשת שלנו".

"חלק כואב במורשת של הכפר" (עזרי עמרם (חדשות 2))

"מדוע לא הגיע ריבלין לטקס המקורי שנערך היום?", תהה אחד מתושבי הכפר. "במקום זה הוא הגיע לטקס שתפרו במיוחד בעבורו ובו אמרו דברים שהיה לו נוח יותר לשמוע". מנגד הסבירו תושבים אחרים כי מראה כוחות המשטרה והאבטחה הרבים שהיה כרוך בביקורו של הנשיא ריבלין היה עלול לעורר תחושה צורמת בקרב התושבים במהלך השחזור הרגיש.

נערים במדי צה"ל (עזרי עמרם (חדשות 2))

"כשריבלין הגיע עשינו טקס במקום סגור כי נראה לי שקשה לאבטח אישיות כזאת בטקס כמו שעשינו היום", הסביר עבד אל עזיז בדיר, אחד ממארגני הטקס ונכדו של אחד הנרצחים. "נאמתי גם כשריבלין היה ואני מקווה שהצלחתי להעביר לו את התחושה של תושבי הכפר ואת הרצון העז שלהם לצדק".