שירות לאומי - לא בארגוני שמאל. ומה עם ארגוני ימין?

אחרי סערת השירות הלאומי בארגון "בצלם", גם בארגון השמאל "שוברים שתיקה" קיבלו סירוב מהמדינה לתקן של מתנדבים. הנימוק הרשמי הוא שהארגון עוסק בפעילות פוליטית, אבל כשמדובר בארגונים הקשורים לצדה הימני של המפה, נראה כי אין בעיה כזו

ארכיון (חדשות 2)

ארגונים ועמותות רבים מגישים בקשות למינהלת השירות הלאומי-אזרחי במטרה לקבל תקנים למתנדבים שהרשות מרכזת - מטעם המדינה. מדובר בעצם בצעירים וצעירות שלא מתגייסים לצה"ל - כל אחד מסיבותיו שלו. באחרונה הגיש ארגון השמאל "שוברים שתיקה", שפועל לאיסוף ממצאים ועדויות מחיילים ובכלל נגד פעילות צה"ל בשטחים, בקשה לרשות לקבל מתנדבים - ונדחה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מתברר כי הוועדה שדנה באותה בקשה המליצה לראש המינהלת, שר שלום ג'רבי, לדחות את הבקשה בטענה שמדובר בארגון בעל אופי פוליטי מובהק. אלא שגורם ברשות המינהל הלאומי-אזרחי אומר כי "מדובר בהחלטה אסטרטגית נגד ארגוני שמאל שפועלים נגד צה"ל ונגד מוסדות המדינה ואף אחד לא מנסה להסתיר את זה".

אלא שככל הנראה המדיניות הזו לא כל כך גורפת. לפחות לא כשמדובר בארגוני ימין כמו עמותת "עיר דוד" למשל, שדווקא זוכה לקבל תקנים למתנדבים. העמותה היא מהגופים המרכזיים שפועלים ליישוב השכונות הערביות במזרח ירושלים על ידי יהודים - כמו למשל בסילוואן.

מרשות השירות הלאומי-אזרחי נמסר כי "בוועדה לאישור גופים מפעילים שהתקיימה ביום 1/10/2014 נדונה הבקשה של ארגון 'שוברים שתיקה' להפעיל במסגרתם מתנדבי שירות לאומי. הוועדה המליצה למנכ"ל הרשות לדחות הבקשה בשל העובדה כי הארגון עוסק בפעילות פוליטית מובהקת, ואינו תואם את תחומי הפעילות של השירות הלאומי-אזרחי המותרים על פי התקנות.

"על פי הבקשה שהוגשה לוועדה עולה כי הארגון אינו מסתיר את העובדה כי הוא עוסק בפעילות פוליטית השנויה במחלוקת, אשר על כן סברה הוועדה כי אין זה נכון לשלב מתנדבים בארגון זה ובכל ארגון פוליטי אחר מימין ומשמאל".

ב"שוברים שתיקה" אומרים כי "כארגון של חיילים שעושה עבודה חינוכית ענפה על מנת לספר לציבור הישראלי מה עשינו בשטחים, פנינו לרשות לשירות לאומי אזרחי על מנת לקבל בן/בת שירות לאומי.
אנו מקווים שהרשות לא רואה כאן עוד הזדמנות לרדיפה פוליטית והשתקה של ארגונים שלא נכנעים לימין הקיצוני".