אחרי העימותים: התיירים מוותרים על העיר העתיקה

תנועה דלילה מאוד של תיירים נרשמת הבוקר בסמטאות העיר העתיקה בירושלים ובכותל המערבי שבדרך כלל עמוסים במבקרים. שתי תיירות בריטיות שבכל זאת העזו להגיע מרגישות בטוחות, אבל בגלל כוחות הביטחון הרבים שנפרסו. "הקבוצה מגוננת עלינו", הן מסבירות

שומם בעיר העתיקה, הבוקר (יוסי זילברמן)

לא רק בתי ספר בתל אביב מוותרים על טיולים שנתיים בירושלים בתחילתו של השבוע המתוח הזה, נראה שגם תיירים רבים. את סמטאות העיר העתיקה, שגם בשעות בוקר מוקדמות עמוסות בימים רגילים, מצאנו הבוקר דלילות למדי מתיירים, וכך גם רחבת הכותל המערבי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

למרות זאת, פה ושם מצאנו קבוצות מאורגנות משוטטות בסמטאות. לאחת מהן משתייכות רוז וקטי מבריטניה. "אנחנו מודעות כמובן למצב, ולמרות זאת אנחנו חשות כאן בטוחות", הן מעידות. את תחושת הביטחון הן מייחסות פחות לנוכחות כוחות הביטחון המתוגברים, ויותר לקבוצת התיירים המאורגנת "שמגוננת עלינו".

רחבה כמעט ריקה. הכותל, הבוקר (יוסי זילברמן)

רוז וקטי מבריטניה מכירות את ההחלטה ההצהרתית של הפרלמנט הבריטי לאחרונה לתמוך בהכרה במדינה פלסטינית. "אנחנו מאוד גאות בהחלטה", הן אומרות, "ומקוות שימשיך להיות שקט כאן".

"זורעים פחד"

בכותל המערבי לא פגשנו אף קבוצה של תלמידים ישראלים. גם תיירים כמעט ואין כאן למרות שמדובר ביום ראשון, העמוס בדרך כלל במבקרים. רק כמה קבוצות בודדות של צליינים הגיעו לבקר כאן.

"בהחלט יש כאן פחות תיירים מהרגיל", סיפרה שירה, בעלת חנות לחפצי יודאיקה ברובע היהודי. "הפרסומים הרבים זורעים פחד בקרב תלמידים ותיירים. מי שכן מגיעים לכאן בימים האחרונים הם בעיקר צליינים ותיירים ציוניים במיוחד".

תיירים פה ושם. י-ם, הבוקר (יוסי זילברמן)

"תחושה בטוחה". שירה בעיר העתיקה (יוסי זילברמן)

שירה לא ממש מבינה את החשש להגיע לעיר העתיקה. "התחושה כאן בטוחה", היא אומרת. "אני עצמי הולכת בסמטאות הרובע המוסלמי ללא חשש. המצב פה בטוח הרבה יותר ממקומות אחרים בארץ. מי שמאמין לא מפחד".

האב יוסף מהונגריה מוביל גם היום קבוצת צליינים בעיר העתיקה. ״אנחנו מודעים למצב, אבל לא חוששים כלל", הוא אומר. "בשבילנו ירושלים היא עיר של שלום, ואנחנו מרגישים בה בטוחים״.

"לא חוששים". האב יוסף (יוסי זילברמן)

בכוחות מתוגברים

גם הבוקר נרשמה השלכת אבנים לעבר הרכבת הקלה בעיר באזור בית חנינה. נזק נגרם לקרונות, אך לא היו נפגעים. חבר העירייה אריה קניג טוען כי בימים האחרונים נרשמה פגיעה מכוונת בקברים בבית הקברות בהר הזיתים. לאור זאת הוחלט לקיים בחלקת גור בהר הזיתים תפילת זעקה ביום שלישי הקרוב בשעה 14:30.

המשטרה פועלת היום בכוחות מתוגברים בבירה. כאלף שוטרים ולוחמי מג"ב התווספו לכוחות במזרח העיר בעקבות ההסלמה באלימות בימים האחרונים. במשטרה טוענים כי הם מתכוונים לפעול בשלוש גזרות עיקריות בפעילות ממושכת שתיארך לפחות חודש ימים, כשעל כל גזרה יפקד קצין בדרגת תת-ניצב.

בכוחות מתוגברים. י-ם, ארכיון (חטיבת דובר המשטרה)

בבירה נרשמו אמש עימותים בין צעירים ערביים לכוחות הביטחון במספר שכונות במזרח העיר. כמה עשרות רעולי פנים חסמו כבישים, הבעירו פחים ויידו אבנים ובקבוקי תבערה סמוך לבית אורות בשכונת א-טור. אדם אחד נפגע קל מאבן ולא נזקק לטיפול רפואי. כוחות משטרה ומשמר הגבול שהגיעו למקום פעלו באמצעים לפיזור הפגנות.

בנוסף, אבן נזרקה לעבר הרכבת הקלה בציר בית חנינה-שועפט. נזק נגרם לשמשה. לא היו נפגעים. מוקדם יותר הוכנס לשכונת סילוואן שבדרום-מזרח העיר טרקטור בתיאום עם עיריית ירושלים על מנת לפנות גרוטאות, אבנים ופסולת מהכביש, במטרה לאפשר תנועה חופשית לכלי רכב של תושבי המקום. מספר צעירים החלו ליידות אבנים ולירות זיקוקים לעבר הטרקטור. לא היו נפגעים. כוח של משמר הגבול פיזר את מיידי האבנים תוך שימוש באמצעים לפיזור הפגנות.

בהכנת הידיעה השתתף יאיר שרקי.