הטקס לח"כ לשעבר בשארה - לא כל המגזר בעד

טקס ההוקרה שערכה הנהלת קבוצת בני סכנין לח"כ לשעבר החשוד בסיוע לחיזבאללה תרם להגברת המתיחות בין ערבים ליהודים, וגורמים בציבור הערבי מביעים מורת רוח נוכח ההחלטה שהלהיטה את הרוחות. "כל סכנין מדברת על האירוע הזה. התחושה של רבים היא שזה היה אקט תמוה"

קהל הקבוצה בעת הטקס (באדיבות "ONE")

טקס ההוקרה שערכה קבוצת הכדורגל בני סכנין בשבת לח"כ לשעבר עזמי בשארה ולנסיך הקטארי הגביר את המתיחות ביחסים בין ערבים ליהודים, שגם ככה הלכו והידרדרו מאז מבצע "צוק איתן". גם הדברים שאמרה אתמול (ראשון) ח"כ חנין זועבי בראיון לחדשות 2 Online לא תרמו להרגעת הרוחות. גורמים בציבור הערבי מסבירים לחדשות 2 Online כי המהלך של קבוצת הכדורגל מהצפון רחוק מלהיות קונצנזוס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני יוצא נחרצות נגד הטקס", הצהיר אחסן חליילה, מנהל מכללת משגב לספורט ותושב סכנין. "אנחנו מאוד רוצים שהקבוצה תצליח ושיהיה לה תקציב גדול, אבל הקבוצה הזו צריכה גם לשקף את דו הקיום של החברה ואסור לערבב בה פוליטיקה".

הח"כ שנמלט, עזמי בשארה (רויטרס)


חליילה מסביר שהעמדה שנקטה הקבוצה לא מייצגת את דעת כל תושבי העיר. "כל סכנין מדברת רק על האירוע הזה. התחושה של רבים היא שזה היה אקט תמוה. המצב פה רגיש גם ככה ולכן על הקבוצה היה לנהוג בענייניות ובחוכמה", ציין. "אני לא חושב שהם רצו לעורר פרובוקציה. אני מכיר את ההנהלה ולא נראה לי שהייתה להם כוונת זדון. גם יתר הקבוצות מערבבות פוליטיקה וספורט וגם זה פסול בעיני. צריך לאסור כל ביטוי פוליטי בכדורגל, משני הצדדים".

אקט תמוה, אחסן חלילה


"זה מעשה צורם לציבור היהודי"

מוסא חסדייה, פרסומאי תושב פורדיס, תומך בטקס ההוקרה שערכו לקטארים, אך סבור שהנהלת בני סכנין לא נהגה בחוכמה כשהעניקה את התעודה לח"כ בשארה. "קטאר תרמה הרבה לבניית האיצטדיון בסכנין ועזרה מאוד לקבוצה. בני סכנין זו לא מכבי או הפועל תל אביב. זו קבוצה שאין לה תומכים ולכן היא חייבת לקבל תקציבים מגורמים בחו"ל. לא כך הדבר לגבי בשארה. לטעמי המעשה של הקבוצה לא היה חכם".

חסדייה מסביר כי למרות שבשארה לא נשפט בשל ההאשמות שתלויות נגדו האקט של סכנין עשוי להתפרש כפרובוקציה. "זה נכון בשארה היה המתווך בין סכנין והקטארים אבל התדמית שלו בעיני הציבור היהודי הוא רע מאוד. זה מעשה צורם לציבור היהודי. צריך להתרחק מפרובוקציות כאלה".

"שיקול דעת מוטעה"

גם זוהיר אנדראוס, עיתונאי תושב הכפר תרשיחה, מתנגד לאקט של הקבוצה, אך טעמיו שונים. אנדראוס יוצא נחרצות נגד החלטת הנהלת בני סכנין לקבל את הכסף הקטארי משום ש"מדובר בכספים שמקורם במדינה שתומכת בארגוני טרור שהורגים נשים וילדים, בעיקר בסוריה. על ההנהלה היה לדחות אותם".

"יש חילוקי דעות עמוקים בין התומכים ובין המתנגדים למהלך הזה", מתאר העיתונאי. "בעיני לערב ספורט ופוליטיקה מקורו בשיקול דעת מוטעה. סכנין היא קבוצה אוניברסאלית שמשחקים בה כדורגלנים מכל לאום. מהלך כזה עלול להרחיק את הישראלים מהערבים הפלסטינאים שחיים בתחומי הקו הירוק. למרות זאת אם מדינת ישראל הייתה נותנת את הכספים שמגיעים לעיר הזו לא היינו נכנסים לפלונטר הזה. שיקול הדעת המוטעה של הקבוצה בגיבוי הימין הקיצוני עלול לגרום לבעיות".