ישראלים ששבו מנפאל: "סיוט, מצאנו את עצמנו במסע הישרדות"

לפנות בוקר נחתה בנתב"ג טיסה ועליה 7 ישראלים שנפצעו באסון בנפאל. אחד מהפצועים הוא מור ספיר, תושב רחובות, שסיפר על החוויה הקשה. "מצאנו את עצמנו לבד בסופה מטורפת", אמר. במקביל דווח ב-BBC כי נפאל תפסיק את משלחות החילוץ שמנסות לאתר 40 נעדרים – בהם גם הישראלית מיכל גילי צ'רקסקי

מניין ההרוגים באסון בנפאל עלה היום (ראשון) ל-39 ומספר הנעדרים עומד על 40, בהם גם הישראלית מיכל גילי צ'רקסקי. לפנות בוקר נחתה בנתב"ג טיסה עם שבעה ישראלים שנפצעו באסון. זמן קצר לאחר הנחיתה והפינוי לבית החולים סיפר מור ספיר, תושב רחובות בן 24, על החוויה הקשה בהרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"תמונת המצב השתנתה ביום אחד - מהתקופה הכי נוחה בטרק זה פתאום נהיה הסיוט הכי גדול", סיפר מור. "הטבע הוכיח כמה הוא הדבר הכי חזק בעולם וברגע שהוא רוצה להיות רע - הוא נהיה ארור ונורא". לדבריו, עם התגברות הסופה בשעות הערב נטש המדריך את הקבוצה. "מצאנו את עצמנו לבד, בהישרדות".

"מדובר על מינוס 25-30 מעלות, סופות מטורפות, זה משהו שהנפאלים עצמם לא רגילים אליו", תיאר מור. "לחצו עלינו לצאת מהבקתה המעופשת שהיינו בה כי אם היינו נשארים שם היינו כולם מתים ביחד". לדברי מור, הרשויות בנפאל לא התריעו לפני הסופה כי המעבר עלול להיות מסוכן והדגישו שניתן לטייל כרגיל.

"חבל לי שלא כולם הצליחו להגיע לנקודת הסוף", הוא אומר. "זה שהם נשארו מאחור זה רק בגלל שהם נתנו כל כך הרבה בדרך לאחרים ודחפו אחרים כדי שיוכלו לחזור הביתה בשלום. בזכותם ובזכות ישראלים אחרים שעדיין נמצאים בקטמנדו - אנחנו כאן. מבחינתי הם הגיבורים הגדולים".

ניסיונות החילוץ יופסקו

על פי דיווח ב-BBC, משלחות החילוץ שיצאו לדרכן היום יהיו האחרונות שיחפשו אחר נעדרים ולאחר מכן יופסק מבצע החילוץ. "לא ברור לנו היכן נמצאים הנעדרים והאם הם בטוחים או לא", אמר ידב קוירלה, מנהל רשות החירום של נפאל. "אנחנו יכולים רק לקוות ולהתפלל שהם לא מתים".

הנעדרת מיכל גילי צ'רקסקי

"מאז האסון יושבים החברים הכואבים, שחוו את מה שקרה באנאפורנה, ומשוחחים איתנו כל העת", סיפר שליח בבית חב"ד בקטמנדו לחדשות 2 Online. "בבית חב"ד עומד לרשותם צוות מיומן של פסיכולוגים מטעם חיל הרפואה ויתקיימו גם שיחות פרטיות עם פסיכולוגים לנפגעי חרדה ולכל מטייל שמרגיש שהוא זקוק לכך".

שלושת ההרוגים הישראלים (באדיבות המשפחה, פייסבוק)

הבוקר הובא למנוחות נדב שהם, אחד משלושת הישראלים שנהרגו באסון, בבית העלמין במצפה הושעיה. במהלך היום יועברו גופותיהם של שני המטיילים האחרים שנהרגו - סרן תמר אריאל, הנווטת הדתייה הראשונה בצה"ל, ואגם לוריא, בן ה-23 מקיבוץ יפעת.

עמית ולדמן ומתן חצרוני השתתפו בהכנת הידיעה.