13 שנים אחרי מות חברה בנפאל: מיכל נעלמה במפולת השלגים

מיכל צ'רקסקי, הנעדרת הישראלית בנפאל, יצאה לטרק האנאפורנה בעקבות ידידה שמצא את מותו בטיול בהימאליה ב-2001. "זה מצמרר ומעלה את הכל למעלה", סיפר אביו של הידיד, נועם חבלין ז"ל. שליחת חב"ד בנפאל סיפרה על השיחה האחרונה שלה עם מיכל: "'הטיול הזה הוא סגירת מעגל, אני כאן בשביל נועם', היא אמרה לי בדמעות"

הישראלית שיצאה לסגור מעגל ונעלמה: מיכל צ'רקסקי, הנעדרת הישראלית שטרם נמצא סימן חיים ממנה, הלכה אל טרק האנאפורנה בעקבות ידידה, נועם חבלין ז"ל, שמצא את מותו לפני 13 שנה במפולת שלגים בהימלאיה. "אי אפשר לעצור את הילדים", אמר אלי חבלין, אביו של נועם לחדשות 2 online. "זה מצמרר, זה מעלה את הכל למעלה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לדבריו, כשקרה האסון בנפאל מייד קיבל טלפונים מקרובים. "צברתי קצת ניסיון שם, לצערי", סיפר, "אין מוסר השכל, שימשיכו לטייל ובזהירות. הלוואי שיימצאו אותה והכל יהיה בסדר ונחגוג פה". החיפושים אחרי מיכל השיבו אליו את הזכרונות מאובדן הבן. "אלה החיים, מה לעשות, יש דברים והגלגל לא חוזר אחורה", אמר.

שליחת חב"ד בנפאל, חני ליפשיץ, סיפרה כי ערב לפני שמיכל יצאה לטיול באנאפורנה ישבה ושוחחה איתה ארוכות. "'הטיול הזה הוא סגירת מעגל עבורי חני', היא סיפרה לי, 'לפני 13 שנים איבדתי את ידידי נועם חבלין בהרי נפאל. את זוכרת את נועם'? היא הביטה בי בשאלה".

חני מספרת כי זכרה את נועם היטב. "זכרתי אותו על קומתו התמירה, חיוכו המבויש. זכרתי גם את הריצה הנחפזת של חבריו כששבו לבית חב"ד ובפיהם בשורת האיוב: נעם אבד להם. נקבר תחת מפולת של שלג לבן. רגע קודם לכן הוא עוד צחק לעברם. פתיתי השלג פרעו את שערו, ליטפו את ראשו. דקה לאחר מכן הוא הלך להם לאיבוד. כמעט שנה חיפשנו אחריו. כמעט שנה עד שהובא לקבר ישראל".

החיפושים אחרי מיכל (חדשות 2)

שליחת חב"ד המשיכה ושחזרה את השיחה האחרונה עם הנעדרת הישראלית. "'ועכשיו אני כאן', אמרה לי מיכל בדמעות 'בשבילו', היא הוסיפה והניחה את ראשה על כתפי. ליטפתי את שערה והבטחתי לה שנועם רואה אותה כעת מלמעלה, מביט בה מפסגת השמיים ומחייך, שמח על שהיא ממשיכה בחיים, שמח על שהיא מטיילת . שהיא חווה את החוויות שלו דרך הרגליים שלה. מיכל ניגבה את עיניה . שלחה אלי חיוך של תודה. כעת היא אבדה לנו".

מיכל גילי צ'רקסקי זכתה בכרטיס מתנה מאל על אחרי שפינתה את מקומה במטוס ואז טסה לנפאל - שם יצאה אל הטרק שהפך למלכודת מוות. "היא היתה ילדה נהדרת בחורה מאוד עצמאית, היא אהבה לטייל", אמרה לחדשות 2 אמה של מיכל בעוד המבצע לאיתורה נמשך. "היא קיבלה את הכרטיס הזה מתנה כשפרצה השביתה הגדולה באל על ומי שהסכים לפנות את המקום שלו במטוס קיבל כרטיס טיסה, משש שעות ומעלה, לכל מקום בעולם. היא ניצלה את הכרטיס הזה".

הסטטוס האחרון (פייסבוק)

אחיה של מיכל, ליאור קורן, סיפר על העדויות שמצאו בינתיים בעוד המשפחה מנסה להבין מה עלה בגורלה. "אנחנו יודעים שהסבל של מיכל המשיך הלאה עם התרמיל וכבר איתרנו את התרמיל בסוכנות הנסיעות והיא נשארה למעלה בגובה של מעל 5000 מטר, בקור, ושם גם התרכזו החיפושים".

מה שהשאירה עוד מיכל מאחור היה סטטוס שכתבה ערב יום כיפור ובו ציינה: "ההכנות לחג בעיצומן. שיהיה צום קל ומועיל, חתימה טובה". ב-8 באוקטובר שמעה משפחתה של מיכל ממנה בפעם האחרונה ומאז נעלמו עקבותיה.

יוחאי ליליאור, אחד המחלצים בצוות החילוץ של הראל 669 דיבר על המאמצים שנמשכו גם היום לאיתורה. "היינו עם מטוס של 699 בגובה קשה לטיסה, נחתנו במספר מקומות בשלג גבוה באזור די גדול", תיאר. "התקווה למצוא היא גדולה אבל אין ערובה להצלחה מלאה".