רופא ישראלי בנפאל: "עשרות מטיילים יעברו טיפולים נפשיים"

עד עתה חולצו עשרות תרמילאים ישראלים שנפצעו בסופת השלגים על פסגת האנאפורנה, ולפחות 7 מהם צפויים לטוס כבר ביממה הקרובה לטיפול בישראל. בינתיים, מספרים המטיילים על החוויה הקשה שעברו, על החברים שמתו באמצע הדרך ועל הקור הבלתי נסבל

ראו מראות קשים, פינוי פצועים באנאפורנה (AP)

"הם בטראומה, ראו מראות קשים מאוד, אנשים מתו להם מול העיניים". אנשי מגן דוד אדום שפועלים מאז אתמול בבית החולים בקטמנדו שבנפאל, ראו כבר עשרות ישראלים שנפגעו ושהיו עדים למפולת השלגים הקטלנית שגבתה את חייהם של שלושה ישראלים ועוד רבים מהעולם. הפצועים הישראלים נפגעו בעיקר בשל כוויות קור, אך המכשול העיקרי כעת הוא הפן הנפשי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ד"ר רפי סטרוגו, מנהל אגף רפואה במד"א ששהגיע אתמול לנפאל, סיפר לחדשות 2 Online מבית החולים על הטראומה הקשה שעשרות הצעירים עברו. "יש פה לא מעט שפגועים נפשית - ראו את חברים שלהם מתים באמצע הדרך, היו בסיטואציות קשות מאוד בקור, אלה אנשים שרבים מהם אחרי צבא ולא קל להם להתמודד נפשית עם מה שקרה".

"עשרות יצטרכו לעבור טיפולים נפשיים", הוא מעריך. "הם לא ציפו שזה מה שיקרה, ממה ששמנו תנאי מזג האוויר שהתפחתו כאן הם מאוד חריגים". במקביל, במהלך היום אמורים להגיע לאזור שלושה קציני צה"ל מחיל הרפואה, אחד מהם הוא ראש מחלקת בריאות הנפש - שיתעסקו בפן הנפשי.

לגבי הפצועים הוא אמר שהטיפול הראשוני שהם קיבלו היה מצוין. "מה שאנחנו יודעים, מדברים על הרבה פחות מנותקי קשר כעת וההערכה הא שאין עוד הרבה פצועים, קשה להניח שמישהו במשך 72 שעות שוכב בתוך השלג וייצא מזה בחיים".

7 ישראלים יחולצו (AP)

7 פצועים יועברו לקבלת טיפול בישראל

במהלך היממה האחרונה שיגרו חברות הביטוח בתיאום עם משרד החוץ מטוס לקטמנדו, ובו מספר רופאים ישראלים מבית החולים הדסה עין כרם ומד"א, על מנת להעניק טיפול לפצועים הישראלים באסון. ממשרד החוץ נמסר כי שבעה פצועים יועברו על ידי הצוות לטיפול רפואי בארץ.

בתוך כך נמשכים גם המאמצים להבאת גופותיהם של ההרוגים באסון לישראל. גופתו של נדב שהם מהיישוב מצפה הושעיה צפויה לנחות הלילה בנתב"ג, בעוד גופותיהם של הנווטת תמר אריאל ואגם לוריא אמורות להגיע לישראל בתחילת השבוע הבא.