שמחה בשחור-לבן: מסע בין הקפות

מאות אנשים נושאים ספרי תורה, עשרות ילדים מתרוצצים כשדגלים בידיהם ואלפי סוכריות נזרקות באוויר. חגיגות שמחת התורה הן מנהג מוכר בו מציינים את סופה של קריאת התורה שנמשכת שנה שלמה, ומתחילים בה מחדש. המסורת המיוחדת תועדה לאורך שנותיה של ההתיישבות בארץ ישראל ומעוררת געגועים לימי העבר. צפו בתמונות

הקפות בפתח תקווה, 1939 (SAIMI , מתוך אתר פיקיוויקי)

הקפות מכל התקופות: ברחבי ישראל חוגגים היום (חמישי) את שמחת התורה, ויחלו שוב בקריאתה. כשמאות סוכריות ייזרקו באוויר, ישראלים רבים יישאו בידיהם ספרי תורה וכמיטב המסורת יחגגו את סיום הקריאה, שהיא בעצם גם התחלה חדשה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במסגרת ההקפות שנערכו בערב החג, ואלו שעוד צפויות להתקיים בצאתו, מוציאים את כל ספרי התורה מארון הקודש, רוקדים עמם ומקיפים את בימת הקריאה בבית הכנסת שבע פעמים. בשמחת התורה מסיימים את מחזור הקריאה בפרשה האחרונה, "וזאת הברכה", ומתחילים בקריאת הפרשה הראשונה, פרשת "בראשית" מחומש התורה הראשון. בחג נהוג שכל אחד ואחד מציבור המתפללים עולה לתורה וכן נערכת בבתי הכנסת עלייה לתורה משותפת לילדים שטרם הגיעו לגיל בר מצווה.

בית הכנסת ר' עלוש בצפת, 1960 (SAIMI , מתוך אתר פיקיוויקי)

מסורת ההקפות קיימת כבר שנים רבות ובערים רבות בישראל מראות החוגגים בכיכרות כשספרי תורה בידיהם מוכרים למדי. החוגגים אף תועדו לאורך ההיסטוריה של ההתיישבות היהודית בארץ ישראל, ומעוררים בקרב המתבוננים בהם רגשות נוסטלגיים.

הכותל המערבי, שנות ה-80' (SAIMI , מתוך אתר פיקיוויקי)
 

הושענא רבה בכותל המערבי (SAIMI , מתוך אתר פיקיוויקי)

צילומים נוספים ניתן למצוא במאגר פיקיוויקי, שהוקם על ידי איגוד האינטרנט הישראלי, כדי להעמיד לרשות הציבור צילומים מתועדים של מדינת ישראל לשימוש חופשי.

חוגגים בכותל, שנות ה-80' (SAIMI , מתוך אתר פיקיוויקי)

הקפות בשמחת תורה