הפיצוץ בירושלים: תחנת הדלק פעלה ללא רישיון

יום לאחר הפיצוץ רב העוצמה בתחנת הדלק בירושלים, מתברר כי בשנה האחרונה פעלה התחנה ללא רישיון עסק מוסדר בשל אי עמידה בקריטריונים, בהם גם כאלה בטיחותיים. גורמים המעורים בפרטי המקרה מזהירים: עוד תחנות בארץ לא עומדות בסטנדרטים. ישנו חשש ממשי למקרים דומים גם בעתיד

הפיצוץ בתחנת הדלק, אתמול (דוברות כיבוי ירושלים)

פרסום ראשון: תחנת הדלק הירושלמית בה אירע אתמול (שני) הפיצוץ העז, שגרם לפציעת שלושה בני אדם, לא מחזיקה ברישיון עסק כבר יותר משנה - כך נודע לחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

תחנת "פז" בשכונת מוסררה, כך מתברר, לא עומדת בקריטריונים הנדרשים על פי חוק - בהם כאלו בטיחותיים - ולכן כבר תקופה ארוכה לא מחזיקה ברישיון המתאים ממשרד התעסוקה והמסחר.

גורמים המעורים בפרטי המקרה מבהירים כי "מדובר בקריטריונים המורכבים ממספר גורמים, בהם הגדרות בטיחותיות כמו הצבת מאגר הדלק במקום מרוחק ממקום התדלוק. עקב אי עמידה בקריטריונים, לא ניתנה לתחנת הדלק תעודת רישיון עסק". בנוסף התריעו הגורמים: "ישנן תחנות נוספות בארץ שלא עומדות בסטנדרטים האלו וישנו חשש ממשי למקרים דומים גם בעתיד".

הנזק הרב שגרם הפיצוץ (דוברות כיבוי ירושלים)

במקביל ממשיכים חוקרי כיבוי והצלה ממחוז ירושלים לבחון את הנסיבות שהובילו לפיצוץ העז. מחקירה ראשונית עולה כי מיכלית ההובלה שממנה תודלקו המיכלים הראשיים בתחנה, גרמה לדליפה והצטברות של אדי דלק בחנות הנוחות ובמשרדי התחנה. ניצוץ שמקורו לא ברור גרם לפיצוץ הקשה.

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "רישיון עסק ניתן לאחר קבלת כל האישורים של כלל הגופים הרלוונטיים. לעסק המדובר לא קיים רישיון עסק בתוקף בשל היעדר אישור ממשרד הכלכלה ואישור נגישות. בעקבות זאת פעלה העירייה כבר לפני כשנה לגיבוש כתב אישום בשל הפעלת עסק ללא רישיון. יש לציין כי לעירייה לא הגיעה כל פנייה מגורמי הבטיחות השונים בדבר סכנה בטיחותית בתחנה המצריכה את סגירתה".

מפז נמסר בתגובה: "לתחנה יש את כל האישורים הבטיחותיים הנדרשים. התחנה פועלת מזה 60 שנה עם רישוי עסק. לאחרונה, בשל העברתה להפעלה על ידי זכיין עלה צורך בחידוש אישורים שונים. הגורם היחידי שאישורו טרם ניתן הנו משרד הכלכלה, אליו הועברו מזמן כל המסמכים הנדרשים".