הקרב על השבת: סער העביר הטיפול לשר הבא

שר הפנים הפורש החליט לעכב את הוצאתו לפועל של חוק העזר העירוני בתל אביב העוסק בפתיחת המרכולים בשבתו. השר טען כי בהתחשב בנסיבות שעלו מבירור שערך בעניין, ובתום כהונתו הצפוי - החליט להשאיר את ההכרעה בעניין למחליפו בתפקיד

השר הפורש סער, ארכיון (AP)

לאחר שעורר סערה גדולה, שר הפנים הפורש גדעון סער הודיע הבוקר (שלישי) כי יותיר את ההחלטה בדבר פתיחת המרכולים ברחבי תל אביב בשבת לידי מחליפו בתפקיד. "שר הפנים הבא יקבל את ההחלטה בנושא וזאת לאחר שיקבל הבהרות ויקיים דיונים נוספים על פי שיקול דעתו", כתב סער בהחלטתו בעניין חוק העזר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

השר סער נימק את הסיבה למתן העיכוב בביצוע חוק העזר העירוני בעצם פרישתו מהתפקיד הצפויה להתרחש זמן קצר לאחר החג. בהחלטתו חזר סער על חשיבות יום המנוחה השבועי שלדבריו הנחה אותו בקבלת ההחלטה המקורית. "לנגד עיניי עמדה ועומדת השאלה: כיצד ייראה הרחוב בישראל ביום המנוחה השבועי בעוד כשלושים שנה", כתב סער.

הקרב על השבת עובר לשר הבא, ארכיון (עזרי עמרם)

השר סער עורר סערה בחודש יוני האחרון, כשהחליט להתערב בסוגיית פתיחת המרכולים בעיר בסופי השבוע והורה על סגירתם. סער קיבל את ההחלטה בנושא חוק העזר העירוני הראשון שהציעה העירייה, וטען כי "בהתחשב בכלל נסיבות העניין, בבירור הנדרש וכן בסיום הכהונה" החליט שלא להכריע בנושא.

ההחלטה המקורית: סגירת החנויות פרט למספר אזורים

על פי החלטתו המקורית, פסל סער את הסעיפים בחוק העזר של עיריית תל אביב-יפו הנוגעים לפעילות מרכולים בשבת.  מנגד החליט השר לאשר את פעילות המתחמים המסחריים בנמל ת"א, נמל יפו, "מתחם התחנה" בנווה צדק וחנויות נוחות הצמודות לתחנות דלק.

ההחלטה של שר הפנים התקבלה לאחר שבחודש יוני בשנה שעברה, קבע בית המשפט העליון כי על עיריית תל אביב לאכוף את חוק העזר לסגירת העסקים בשבת. העירייה מנגד החליטה לפעול לשינוי החוק, דבר שגרם לשר הפנים לפעול. "חוק זה פוגע בצורה לא מידתית בערך השבת כיום המנוחה הכללי במדינת ישראל וחורג מן הכלל בדבר איסור מסחר בשבת בצורה בלתי סבירה", נכתב בהחלטת השר סער.

הנושא עלה לסדר היום לאחר שמספר בעלי חנויות עתרו לבית המשפט בשנת 2007, בטענה שהעירייה "עוצמת עיניים" כלפי עמיתיהם שמפרים את החוק. בשנה שעברה החליט בית המשפט העליון כי העירייה אינה משיגה את תכלית החוק ופסק כי עליה לפעול לאכיפתו או לשנותו בהקדם. בתגובה לכך הוחלט בעירייה לשנות את חוק העזר העירוני על מנת שעסקים יוכלו לפעול גם בשבת.