אלפים נתקעו במעבר הגבול בטאבה

כ-10,000 בני אדם בדרכם לחופשת חג נמצאים מאז שעות הערב אתמול, ומחכים בתור בלתי נגמר במעבר הגבול הישראלי בטאבה. לטענתם לא נערכו במעבר לעומס הרב: "יש כאן צעקות וחיכוכים, נהרס לנו החג", אמרה אישה שהגיעה עם משפחתה למעבר. בעקבות העומס האריכה רשות שדות התעופה את שעות הפעילות של המסוף

אלפי בני אדם, בעיקר ערבים ישראלים, תקועים מאז אתמול (חמישי) בערב בכניסה למעבר טאבה. לפחות 10,000 בני אדם זרמו במעבר במהלך הלילה, והתור הבלתי נגמר נמשך מהמעבר ועד המצפה התת ימי באילת. בעקבות העומס הרב ופניות רבות שהגיעו, החליטו ברשות שדות התעופה להאריך את שעת פעילות המסוף עד השעה 14:30.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לילה שריף, תושבת חיפה, אמרה לחדשות 2 Online: "אני, בעלי והילדים נמצאים במעבר מאז עשר בלילה, והמצב כאן בלתי נתפס". עוד הוסיפה שריף כי שוטרי היס"מ במקום לא מתחשבים באנשים במעבר: "יש כאן צעקות, חיכוכים ותור בלתי נגמר, הרסו לנו את הנופש של החג".

גאנם חסדייה, סוכן תיירות מפורדיס שהגיע למקום אתמול בערב, סיפר כי "יש פה אלפי אנשים, גם ילדים ונשים, שחלקם שילמו אלפי שקלים כדי לצאת לחופשה". עוד הוא הוסיף כי "אם לא יתנו להם לעבור, זה כאילו הם זרקו כסף לפח. ומה יקרה אם מישהו יתייבש או ייפגע בדרך אחרת?".

אלפים נתקעו. מעבר טאבה (לילה שריף)

חבר הכנסת דב חנין (חד"ש), שקיבל מאות פניות במהלך הלילה, אמר לחדשות 2 Online כי "דיברנו עם האחראי על המעבר, שמסר שכל העמדות מאוישות, ושכעת מי שנכנס עם רכב, לא עובר בידוק אלא מוסר מסמכים ודרכונים, כדי להקל על המעבר".

ח"כ אחמד טיבי (רע"מ תע"ל) פנה הבוקר לשר התחבורה ישראל כץ ולהנהלת רשות שדות התעופה כדי לסייע לנוסעים לעבור לצד המצרי ולא לסגור את המסוף מוקדם בגלל יום כיפור. "הרשות הייתה צריכה לצפות לגל הנוסעים המוסלמים ולהתכונן בהתאם" אמר טיבי.

מרכז מוסאוא, שפועל להגנת זכויותיהם של ערבים ישראלים, קיבל גם הוא פניות ותלונות רבות במהלך הלילה ולפנות בוקר. ג'אפר פאראח, מנהל המרכז, אמר כי "לפי הבנתי, אלפי בני אדם מחכים במעבר, עד הדולפינריום באילת, זו חרפה".

פאראח אמר עוד כי המרכז פנה לרשות שדות התעופה כדי לבקש תגבור כוח האדם במעבר. כמו כן, נוצר קשר עם שגרירות מצרים בישראל כדי שגם בצד המצרי יתוגבר המעבר. ביום ראשון צפוי גל נוסף, גדול אף יותר.

התור נמשך עד הדולפינריום. מעבר טאבה (לילה שריף)

מרשות שדות התעופה נמסר: "אכן יש עומס חריג במעבר, למרות שהוא פעל גם בשעות הלילה, והוא מאויש גם כעת באופן מלא". עוד נמסר כי שאלת המעבר תלויה גם בצד המצרי וכי משני צדי הגבול עושים את כל המאמצים כדי לאפשר לנופשים לעבור. ברשות ביקשו מנוסעים נוספים לא להגיע למסוף.