תגלית היסטורית: תליון מוזהב בן כמעט 2,000 שנה נחשף סמוך לכנרת

חוקרים מאוניברסיטת חיפה שערכו חפירות בגן הלאומי סוסיתא שממזרח לכנרת, נדהמו לגלות במקום שלד אישה ועליו תליון מזהב בצורת יונה מלפני 1650 שנה. מדובר בעדות לרעש האדמה הגדול שהתרחש במקום בשנת 363 לספירה - והחריב את העיר הקדומה כליל

התליון שנמצא על שלד האישה (ד"ר מיכאל אייזנברג)

תגלית מרעישה בת 1600 שנים נחשפה בצפון: בחפירות של חוקרי המכון לארכיאולוגיה באוניברסיטת חיפה בגן הלאומי סוסיתא שממזרח לכנרת, התגלה שלד אישה - ועליו תליון מזהב בצורת יונה. מדובר בעדות אילמת לרעידת האדמה הגדולה שהתרחשה באזור לפני 1651 שנים, בשנת 363 לספירה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עוד התגלו בחפירות רגל שרירית גדולה של גבר העשויה משיש, שנשענת על גזע עץ. "מוקדם מדי בכדי לזהות מיהו הגבר המפוסל. ייתכן ולפנינו דמות של אל או ספורטאי שפסלו הגיע לכדי למעלה משני מטרים גובה. אנחנו מקווים למצוא חלקים נוספים מן הפסל בעונות החפירה הבאות שישפכו אור על זהותו", אמר ד"ר מיכאל איזנברג, ראש המשלחת הבינלאומית של החפירות.

מדובר בפעם הראשונה בה נמצאו עדויות מהרעש הגדול של שנת 363, שהחריב את בית המרחץ הרומי במקום. הרעש אז היה כה חזק עד שהחריב את העיר סוסיתא כליל - וזו נזקקה לכ-20 שנה לצורך שיקום והתחדשות. רעש אדמה נוסף שפקד את העיר הקדומה בשנת 749, החריב את העיר כולה - מבלי שנבנתה שוב מחדש.

"התגלית המרגשת ביותר שנחשפה באתר"

עדויות להרס הרב של רעידת האדמה של שנת 363 נמצאו כבר בעונות חפירה קודמות, אולם נדמה כי אף אחת מהן לא הייתה מרגשת כמו זו שנחשפה השנה. שלד האישה והתליון נמצאו בין מספר שלדים שנמעכו תחת משקלו של גג שקרס עליהם, ככל הנראה זה של הבסיליקה - המבנה הגדול ביותר ששימש כאזור המסחרי של העיר.

החפירות באתר סוסיתא שהובילו לחשיפת הממצא (ד"ר מיכאל אייזנברג)


החוקרים סבורים כי בעיר היה גם רחוב עמודים מפואר, בדומה לערי המזרח הרומי, שנבנו בתקופת השיא של השלום הרומי במאות הראשונות לספירה.
"מדובר באחד מאתרי התיירות המרכזיים בצפונה של הארץ ולכן אני רואה בכך משימה לאומית גם אם התקציב לכך נשען בעיקר על מקורותינו אנו וללא כל תמיכה ממשלתית", סיכם ד"ר איזנברג. "סוף סוף הנתונים מתחילים להתחבר לכדי תמונה היסטורית-ארכיאולוגית ברורה".