בעקבות הפרסום - הצעת פשרה: אלעד ריבן ז"ל יונצח, השם יוסר

במשרד הביטחון מנסים בתקופה האחרונה לגבש הסכמה בנוגע להנצחת הנער שנספה באסון הכרמל. על פי ההצעה המתגבשת, שמו של ריבן יוסר מקיר ההנצחה אך זכרו יונצח באנדרטה סמוך למבנה. אמו: "אין לי כוח לדוש בזה יותר"

האם תושג הפשרה המיוחלת? (עמיחי טיילר)

סערת ההנצחה של אלעד ריבן ז"ל בבית יד לבנים בחיפה שנחשפה לראשונה בחדשות 2 Online מסרבת לדעוך: משרד הביטחון מנהל בתקופה האחרונה מגעים עם משפחתו של ריבן על מנת למצוא פתרון לתסבוכת שנוצרה. המחאה החלה לאחר שבעיריית חיפה הוסיפו את שמו של ריבן (16) שנספה באסון הכרמל, לקיר ההנצחה בבית יד לבנים בחיפה - צעד שלטענת ארגון יד לבנים אינו חוקי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אחת ההצעות שהועלו היא שאלעד ריבן יונצח באנדרטה או בדרך אחרת באזור בית יד לבנים, אך מחוצה לו, ושמו יוסר מקיר ההנצחה בהסכמת המשפחה ועיריית חיפה. עם זאת טרם התקבלה החלטה סופית בנושא.

בשיחה עם חדשות 2 אמו של אלעד ז"ל, צביה ריבן, אישרה כי נעשתה פנייה אליה. ריבן הוסיפה: "אני מותשת, רוויה ואין לי כוח לדוש בזה יותר. אני עדיין לא יודעת מה דעתי על זה".

בארגון יד לבנים מחו לפני כשבועיים על כך שבעיריית חיפה הציבו את שמו של ריבן, מבלי ידיעתם, לקיר ההנצחה בבית יד לבנים בעיר עליו מופיעים שמות חללי צה"ל בלבד בלא סמכות לטענתם ובאישון לילה, תוך שנעלו את חדר ההנצחה מחשש שהשם יוסר. בעקבות המקרה, ביד לבנים אף פנו לשר הביטחון כדי שיתערב במקרה.

"כפי שוודאי ידוע לכם - אלעד ז"ל לא היה חייל צה"ל בעת מותו, אלא מתנדב בשירותי הכבאות, ולפיכך - הוא אף לא נכלל על האוכלוסיות בהן מכיר משרד הביטחון, בכל הנוגע לזכויות והנצחה בהתאם לחוק משפחות חיילים שנספו במערכה", הסבירו אז בארגון. במקביל, ביום שלישי הקרוב יתכנס הוועד המנהל של ארגון יד לבנים באשר להסרת שמו של ריבן ז"ל, וכן כינוס של המועצה הציבורית להנצחת החייל.

במשרד הביטחון סירבו להתייחס לידיעה.