סיכום חדשות החג: פשרת התקציב, הנאום הדרמטי של אבו מאזן ומטוסי הקרב הבריטים

עם כניסת השנה החדשה, הודיעו ראש הממשלה ושר האוצר כי הגיעו לפשרה בנוגע לתקציב הביטחון; במהלך החג נשא יו"ר הרשות הפלסטינית נאום תקיף במיוחד נגד ישראל בעצרת האו"ם שגרר תגובות נזעמות; בריטניה ומדינות נוספות הצטרפו למערכה האווירית נגד ארגון הטרור דאע"ש וגם: כחצי מיליון מטיילים פקדו את שמורות הטבע והגנים

הגיעו להבנות. נתניהו ולפיד (פייסבוק כנסת)

לכל מי שפספס ורוצה להתעדכן אלה הידיעות החדשותיות המרכזיות שאירעו במהלך החג וסוף השבוע: סמוך מאוד לכניסת החג, בתום ישיבה ממושכת שנמשכה יותר מ-6 שעות, הסכימו נתניהו, לפיד ויעלון על תוספת של 6 מיליארד שקלים למערכת הביטחון במסגרת התקציב לשנת 2015. עוד סוכם כי יעד הגירעון יעמוד על 3.4% ולא יכלול העלאת מסים. בכך יעמוד תקציב הביטחון בשנה הבאה על 57 מיליארד שקלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עוד סוכם כי למערכת הביטחון יועברו בין שבעה לשמונה מיליארד שקלים לכיסוי הוצאות מבצע "צוק איתן". בלשכת ראש הממשלה הבהירו כי הסכום שיועבר לכיסוי ההוצאות יינתן עוד בשנת 2014. התקציב יובא לאישור הממשלה לאחר יום הכיפורים.

נאום חריף ותקיף של אבו מאזן בעצרת האו"ם

ביום החג, נרשם ניצחון דיפלומטי לישראל בעצרת האו"ם: הוועידה הכללית של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית דחתה הצעה שהובאה ביוזמת המדינות הערביות, תחת הכותרת "יכולות הגרעין של ישראל", שאף קראה לצרף את ישראל לאמנה הבינלאומית למניעת הפצת נשק גרעיני. ההצעה נדחתה ברוב של 12 מדינות שהצביעו במהלך הכינוס. הצעת החלטה זהה נדחתה גם אשתקד ובשנים קודמות.

אתמול, נשא יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן נאום תקיף במיוחד בעצרת האו"ם בו האשים את ישראל כי ביצעה רצח עם בעזה במהלך מבצע "צוק איתן". "לא נשכח ולא נסלח ולא נרשה לפושעי המלחמה לחמוק מעונש", הדגיש יו"ר הרשות הפלסטינית. "אנחנו שומרים על זכותנו להגן על עצמנו מפני מכונת המלחמה של ישראל הכובשת והגזענית ".

נאום קשה בעצרת האו"ם. אבו מאזן (חדשות 2)


הנאום גרר תגובות נזעמות במיוחד בישראל. גורמים במשרד ראש הממשלה טענו כי "מדובר בנאום הסתה רצוף שקרים". שר החוץ אביגדור ליברמן אמר כי "דבריו של אבו מאזן מבהירים שוב ובצורה חדה כי הוא לא רוצה ולא יכול להיות שותף להסדר מדיני הגיוני" והוסיף כי "אבו מאזן משלים את החמאס כשהוא עוסק בטרור מדיני ומעליל עלילות שווא על ישראל".

בריטניה ומדינות נוספות הצטרפו ללחימה נגד דאע"ש

באותו היום, החליט הפרלמנט הבריטי כי כוחות חיל האוויר של הממלכה יצטרפו ללוחמה נגד ארגון דאע"ש - זאת לאחר שדנמרק ובלגיה הודיעו על הצטרפותן ועל שליחת מטוסי קרב לתקיפות האוויריות.

שישה מפציצים מסוג "טורנדו GR4" המתינו בקפריסין לרגע הפקודה מראש הממשלה, שכינס באופן חריג את הפרלמנט על מנת לקבל אישור למהלך הצבאי. היום (שבת) יצאו מטוסי קרב בריטיים למרחב עירק בו פועל ארגון הטרור, והם חגים באוויר וממתינים לפקודה.

המערכה נגד דאע"ש מתרחבת (רויטרס)


היום לפנות בוקר, אירעה תאונת פגע וברח סמוך למחלף אולגה, בה פגע רכב בשני רוכבי אופנוע שנפצעו באורח בינוני-קשה וקל. הנהג, לפי החשד, נמלט מהמקום והסגיר את עצמו למשטרה כעבור שעות מאז התרחש המקרה. לטענתו, הוא הבחין כי מסייעים בשטח לפצועים - ולכן נסע מהמקום לבית החולים, אבל עצר בבית של קרובי משפחה בגלל אפיסת כוחות.

חצי מיליון מטיילים בשמורות הטבע והגנים הלאומיים

במהלך ימי החג, פקדו את שמורות הטבע והגנים הלאומיים למעלה מחצי מיליון מטיילים. עומסים נרשמו בעיקר באתרי המים בצפון בהם חופי הכנרת, וגם חופי הים ברחבי הארץ. אלפים הגיעו לשמורות הטבע ולגנים הלאומיים לפיקניקים או לרכיבה על אופניים ביערות. עם זאת, במהלך החופשה אירעה גם טרגדיה: גבר בן 56 טבע למוות בכנרת.

מטיילים רבים ברחבי הארץ במהלך החג (חגי שלמה)


וגם זה קרה בחג: ביל והילארי קלינטון, זה שהיה נשיא ארה"ב וזו שככל הנראה רוצה להיות הנשיאה הבאה, הפכו לסבא וסבתא: בתם, צ'לסי קלינטון, ילדה בת בכורה. שיהיה במזל!