אחרי 68 שנים: נמצאה האחות האבודה

בשנת 1946 יצאה רחל בת ה-16 מבית משפחתה ולא שבה, ולמרות מאמצי החיפוש נעלמו עקבותיה. תשעת אחיה ואחיותיה נמנעו מלדבר עליה וההורים אף ישבו שבעה, אך לפני כחודש שיחת טלפון מפתיעה אחת ממדינת אויב שינתה את חיי המשפחה

"חמולת אלקיים" החיפאית, שמנתה עשרה אחים, חוותה אסון כאשר הבת השלישית רחל נעלמה, זמן קצר לפני הקמת המדינה. הוריה ישבו עליה שבעה, אך האחים המשיכו לחפש אחריה. במשך 68 השנים שחלפו, תהו במשפחה מה עלה בגורלה: נחטפה, התאהבה וברחה או מצאה את מותה בדרך לא ידועה? התעלומה, וקשר השתיקה, נפתרו לפני כחודש בשיחה מארץ רחוקה ועוינת.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשנת 1948 המשפחה החיפאית נסעה לתל אביב בצל הקרבות, ואז רחל בת ה-16 נעלמה. היא נראתה לאחרונה ביפו או בשכונת התקווה, ונסיבות היעלמותה לא היו ידועות."זה היה בית ממש ממש חם. וכשהשטוזה הזאת הגיעה - הכל התהפך", שחזר האח הצעיר אמנון אלקיים. בזמן שרוב העם רקד בכיכרות, המשפחה חיפשה אחר הבת שנעלמה.

אהובה, אחותה של רחל, נשלחה לחפש את אחותה במחנה עולים בבאר שבע: "מאוהל לאוהל נכנסתי והראתי את התמונה שלה ולא מכירים, לא ראו". התעלומה נמשכה והסבל המשפחתי רק גדל: "אמא יום יום בכתה, תפסתי אותה לא פעם ולא פעמיים ביום, כשמישהו היה מתקרב והיא הייתה מנגבת את הפנים שלא יראה, אני ראיתי וסבלתי פעמיים - את הסבל של אמא שלי ואת הסבל של אחותי".

אז מה באמת קרה שם? האח אמנון "משוכנע במיליון אחוז" שאחותו נחטפה, והאחות גאולה טענה שרחל "התאהבה בשכן שלנו שהיה בלונדיני". במשך עשרות שנים הפצע נותר פתוח, ובבית לא דיברו על רחל. "ידענו שהיא איננה ושהיא מתה", הסבירה גאולה.

תקשורת ראשונה מזה 68 שנים (חדשות 2)

"אני יהודייה, נולדתי בארץ ישראל ויש לי תשעה אחים"

לפני חודש בדיוק, הטלפון צלצל בדירתה של גאולה, על הקו הייתה נציגת שגרירות ישראל בבריטניה. "חשבתי היא עובדת עליי, ואז היא אמרה: 'יש לך אחות בשם רחל אלקיים?'", נזכרה גאולה. "כל כך נבהלתי - היא הזכירה לי את אחותי ואני ישר התרגשתי , אמרתי לה לדבר עם הבת שלי כי אני לא יכולה לדבר. היא הבינה אותי ואמרה לי 'תשתי מים, אני אשמע אותך'".

הנציגה ניסתה לדבר עם גאולה על הנכד של אחותה, אך גאולה קטעה אותה: "מה זה הנכד? את מי זה מעניין נכד? אחותי חיה? היא אומרת לי כן כן, היא חיה. היא אמרה לי שלוש פעמים - היא חיה, היא חיה, היא חיה". ואכן, התברר כי לפני חודש וחצי נכנס איש ערבי, המתגורר במדינת אויב, לשגרירות הישראלית בבריטניה וסיפר את הסוד שלחשה לו סבתו: "אני יהודייה, נולדתי בארץ ישראל ויש לי תשעה אחים, שנשארו בחיפה".

שבוע אחר כך, 68 שנים לאחר שראו אותה בפעם האחרונה, האחים והאחיות של רחל עמדו לראותה שוב ולשוחח עמה באמצעות ה"סקייפ". לאחים נמסר כי אם השכנים ישמעו את רחל מדברת עברית, היא עלולה להימצא בסכנה. וכך, בשני צידי השיחה - גם בחיפה ובאחת ממדינות ערב - החלו האחים לשיר את השירים הישנים של פאריד אל אטרש, שאביהם ניגן על העוד לפרנסתו.

"היא מתה לבוא לפה, היא רק רוצה לראות עוד פעם אחת את בת גלים, לקבר של אמא ואבא ולמות פה", סיפרה אחותה הנרגשת אהובה. "כשהיא תבוא ועוד איך אני ארוץ, לא תצטרך להחזיק אותי".