פשיטות על המסעדה האתיופית: צבע העור בלבל את השוטרים?

בשנים האחרונות נוהגים במשטרה לבצע פשיטות על מסעדת "חבש" בדרום תל אביב מסיבה שאינה ברורה. בדיקה של חדשות 2 העלתה, כי המשטרה פועלת באזור נגד עסקים בלתי חוקיים של אזרחים אריתראיים, וצבע עורם הכהה של העובדים יחד עם המיקום - הוביל לטעות

המסעדה האתיופית "חבש" פועלת בהצלחה בדרום תל אביב כבר שמונה שנים. מסיבה זו קשה להבין מדוע דווקא בשנים האחרונות נוהגת המשטרה לערוך פשיטות, מדי שבוע, על המסעדה ולהרחיק את הסועדים שמגיעים אליה?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במסעדה טוענים כי שוטרים נוהגים להגיע בקביעות ולערוך פשיטות במקום באופן שמפריע לפעילות השוטפת. "הם קודם כל נכנסים כמה ביחד", סיפרה אסתר רנה, בעלת המסעדה. "יש אחד שמנהל את העניינים, צועק ומשפיל את האנשים. שום דבר לא מעניין אותו. הוא צועק על כולם 'עכשיו תצאו' ופשוט מפחיד את מי שיושב בפנים".

כעת מסתבר כי הסיבה לפשיטות אינה קשורה לאישורי עסק, או לפעילות פלילת כלשהי המתרחשת לכאורה באזור. בדיקת חדשות 2 מול המשטרה העלתה כי הסיבה לכך נעוצה למעשה - בטעות.

המשטרה מבצעת פעילות אינטנסיבית נגד מקומות בילוי בלתי חוקיים של אזרחים אריתראים, ובשל צבע עורם הכהה של עובדי המסעדה ומיקומה בתחנה המרכזית הישנה, הסיקו השוטרים שגם המסעדה הזו היא בלתי חוקית. רנה עצמה, העידה כי היא נוהגת להציג את האישורים בפני השוטרים וכן את תעודת הכשרות שברשותה - אך הם מתנערים בביטול וטוענים כי "זו הבעיה שלה".

"זה מתסכל, באנו בגלל הציונות"

כשמסתכלים על מסעדת "חבש" קשה להבין כיצד אפשר לחשוב שהעסק הזה אינו שייך לאזרח ישראלי. תעודת הכשרות והשלטים בעברית לא מנעו מהשוטרים להפסיק את ארוחות הסועדים ולסגור את שערי המקום. "אנחנו מתארגנים בהתאם לציפיות שלנו, וכל מה שבישלנו אחרי יום נזרק, הכל נזרק. זה סכומי עתק", הסבירה רנה.

בהמשך הביעה רנה את אכזבתה מטענות המשטרה בנוגע לנסיבות לביצוע הפשיטות בבית העסק. "זה מאוד מעציב אותי", אמרה. "קשה לשמוע דברים כאלה. אנחנו מאוד ציונים, באנו לפה בגלל הציונות". דברים ברוח דומה אמרה ח"כ מיכן רוזין ממרצ, שטענה כי מדובר בהתעמרות על בסיס גזעני. "זו התנכלות שיטתית במסעדת 'חבש' ובזכותה לפרנסה הוגנת של בעלת המסעדה. לא ייתכן שהמשטרה מתנכלת באופן שיטתי על בסיס אתני באותן מסעדות בדרום תל אביב", קבעה.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "מדובר באזור בו מתבצעת פעילות אכיפה משותפת למשטרה ולעירייה על פי חוקי עזר עירוניים. במידה והטיפול נעשה לא על פי הנהלים, העניין יטופל.