מסכמים את תשע"ד: מבצע "צוק איתן"

חודשי הקיץ היו מהסוערים ביותר שעברו על מדינת ישראל: צה"ל יצא למבצע "צוק איתן" בעזה במטרה להשמיד את מנהרות הטרור של חמאס, ובמקביל - לא פסק הירי מהרצועה, שהגיע עד לפאתי חיפה. 67 חיילי צה"ל ו-5 אזרחים נהרגו במהלך המבצע, למעלה מאלף מחבלים חוסלו. פרויקט סיכום השנה של חדשות 2 Online - חלק חמישי

72 חללים ואזרחים הרוגים, אלפי פצועים ורקטות שווגרו לעבר ישראל, אזעקות, יירוטים ותקיפות מאסיביות של צה"ל ברצועת עזה: הקיץ האחרון שידעה ישראל היה מהסוערים שידעה המדינה. במהלכו, יצא צה"ל למבצע "צוק איתן" שארך 50 ימים והסתיים בהסכמה על הפסקת אש, אך ללא הסדרה קבועה. פרויקט סיכום השנה של חדשות 2 Online - חלק חמישי: מלחמת עזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתחילת תמוז, עקב התגברות ירי הרקטות מהרצועה לעבר יישובים ישראלים, פתח צה"ל במבצע "צוק איתן". בתשעת הימים הראשונים, המבצע התאפיין בהפצצות מהאוויר - זאת במקביל לניסיונות חדירה של מחבלים ממנהרות תת קרקעיות והמשך הירי מהרצועה, גם למרחבים מרוחקים מהרצועה - בהם גם אזור ירושלים, דימונה, גוש דן, אזור השרון - ואף פאתי חיפה.

הפצצות עזות ברצועה (תקשורת פלסטינית)


תשעה ימים לאחר מכן, לאחר שנחשף ניסיון חדירה של 13 מחבלים לקיבוץ סופה מתוך מנהרה, פתחו כוחות צה"ל במבצע קרקעי שמטרתו השמדת המנהרות. במהלך המבצע הקרקעי, שנמשך כשלושה שבועות, נהרגו 67 חיילים: 7 מהם, לוחמי חטיבת גולני, נהרגו בתקרית קטלנית בה פגע טיל של חמאס בנגמ"ש M-113 בסג'עייה ו-6 נוספים בקרבות שהתנהלו באותו הלילה באזור. 5 אזרחים נהרגו אף הם במהלך המבצע כתוצאה מירי הרקטות והפצמ"רים שביצע חמאס.

ההפגזות נמשכו גם מהאוויר (AP)

בתשעה באב יצאו כוחות צה"ל מעזה, וחיל האוויר המשיך בתקיפות מן האוויר - זאת במקביל למאמצים רבים להשגת הפסקת אש. במהלך ימי המבצע הכריזה ישראל על שורה של הפוגות הומניטריות, אולם החמאס שב והפר אותן - והלוחמה התחדשה. רק כעבור 50 ימים, הוסכם על הפסקת אש ללא הגבלת זמן, במקביל להבטחה לחידוש שיחות להסדרה קבועה בקהיר כעבור חודש.

סיפקה מענה לירי הנרחב מעזה. יפת ברזל (AP)

שני חיילים דווחו כנעדרים - והוכרזו כחללים 

בזמן המבצע הקרקעי דווח על שני חיילים נעדרים: סמ"ר אורון שאול, בן 20 מפוריה נהרג בתקרית הנגמ"ש, אולם גופתו לא אותרה. ממצאים בשטח הצביו על כך שנהרג - וכעבור זמן קצר הוא הוכרז כחלל שמקום קבורתו לא נודע.

הוכרזו כנעדרים - ואז כחללים. שאול וגולדי (חדשות 2)

כשבוע לאחר מכן, הוכרז כי קצין צה"ל, סגן הדר גולדין בן 23 מכפר סבא, נעדר. לאחר יממה של דאגה לשלומו, הגיעו נציגי צה"ל לבית המשפחה בכפר סבא ובישרו להם את הבשורה המרה לפיה בנם הוכרז כחלל צה"ל.  

השמדת המנהרות - המטרה המרכזית (דובר צה"ל)

אלפי רקטות שוגרו לעבר ישראל, למעלה מ-2,000 פלסטינים נהרגו

במהלך ימי המבצע שוגרו לעבר ישראל 4,594 רקטות ופצצות מרגמה, כאשר 3,641 מהן נפלו בשטח ישראל. 188 רקטות ופצצות מרגמה נפלו בשטח רצועת עזה. 735 רקטות ופצצות מרגמה יורטו בהצלחה על ידי סוללת כיפת ברזל.

האזעקות נשמעו עד למרחב חיפה (AP)


ברצועת עזה נהרגו 2,203 פלסטינים, כאשר 1,408 מהם - מחבלים. חמישה בכירי חמאס חוסלו ו-26 תושבי עזה הוצאו להורג בידי חמאס לאחר שנחשדו כמשתפי פעולה עם ישראל. 10,298 פלסטינים נפצעו במערכה.

ההרס ברצועה לאחר תקיפות צה"ל (רויטרס)


צה"ל השמיד במהלך המבצע 34 מנהרות טרור ותקף 6,231 יעדי טרור. 10,590 מבנים בעזה נפגעו בתקיפות, מתוכם 4,024 נהרסו עד היסוד. לקראת סוף המבצע, הותקף המבנה בו שהה ראש הזרוע הצבאית של חמאס, מוחמד דף. ישראל פגעה בבניין והשמידה אותו, אולם עד היום לא ברור מה עלה בגורלו של דף.

חי או מת? מוחמד דף (חדשות 2)