מסכמים את תשע"ד: חטיפת שלושת הנערים

אייל יפרח, גיל-עד שער ונפתלי פרנקל, 3 נערים שעמדו בטרמפיאדה בגוש עציון - נחטפו בידי אנשי חמאס ונרצחו באכזריות. במשך 18 יום, בהם יצא צה"ל למבצע איתור אחריהם בגדה, מדינה שלמה התפללה לשלומם - ולבסוף התקווה נגוזה: גופותיהם נמצאו מוטלות בבור באזור חברון. פרויקט סיכום השנה של חדשות 2 Online - חלק ג'

הדאגה והחשש, התקווה והתפילה - והסוף המר: הקיץ האחרון היה קיץ עצוב וכואב למדי. אירוע שהתרחש בתחילתו הפך את חודשי החופשה לחודשי לחימה, צער ויגון. שלושה נערים נחטפו - וכעבור כשבועיים התברר שנרצחו באכזריות, לאחר שנמצאו גופותיהם. פרויקט סיכום השנה של חדשות 2 Online - חלק שלישי: חטיפת שלושת הנערים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

באמצע חודש סיוון, בליל יום חמישי, המתינו שלושה נערים, אייל יפרח מאלעד, גיל-עד שער מטלמון ונפתלי פרנקל מנוף איילון לטרמפ בצומת אלון שבות, בדרכם לבתיהם. השלושה עלו על מכונית בה נהגו מי שהתבררו בהמשך כחוטפים. דקות לאחר מכן, כשהנערים הבינו שנחטפו - טלפן אחד מהם למוקד המשטרה ולחש "חטפו אותי".

אייל יפרח ז"ל (חדשות 2)

זמן קצר לאחר מכן, הפנו החוטפים אקדח לעבר הנערים - וירו בהם למוות. לאחר מכן, הם העלו באש את המכונית ששימשה לחטיפה - ואת גופות הנערים העבירו לרכב נוסף - עד שהשליכו את גופותיהם וקברו אותן סמוך לחלחול בדרום הר חברון.

גיל עד שער ז"ל (חדשות 2)

ביום שישי אחר הצהריים פורסם דבר החטיפה - זאת לאחר שאביו של גיל-עד דיווח על היעדרו למשטרה במהלך הלילה. בשבת אחר הצהריים פורסמו שמותיהם של החטופים - ושטף של דאגה וחשש שטף את המדינה כולה.

נפתלי פרנקל ז"ל (חדשות 2)

מבצע "שובו אחים" יצא לדרך

יום לאחר החטיפה נפתח מבצע "שובו אחים" לאיתור הנערים. המבצע כלל גם פגיעה בתשתית חמאס, שאנשיו, מרואן קוואסמה ועמר אבו עיישה, ביצעו את החטיפה. כוחות צה"ל ומג"ב בסיוע השב"כ ומתנדבים מיחידות חילוץ, החלו בחיפושים נרחבים אחרי שלושת הנערים בגזרת חברון - ובמקביל פעלו לעצור מאת פלסטינים, בהם גם אסירים ששוחררו בעסקת שליט.

חיפושים אחר הנערים בגזרת חברון (פלאש 90)


מאז נודע דבר החטיפה, נערכו ברחבי הארץ תפילות המוניות לשובם של אייל, גיל-עד ונפתלי, ואילו יום לפני שנמצאו גופותיהם אף נערכה עצרת הזדהות עם משפחות החטופים בכיכר רבין, בה נאספו רבבות בני אדם. 18 הימים בהם הדאגה אחזה בציבור הישראלי הולידו גם קמפיין הזדהות ברשת בשם: Bring Back Our Boys, במסגרתו הצטלמו מפרסמים עם הסיסמה על מנת להגביר את המודעות לנושא. אימהות שלושת החטופים אף יצאו לשווייץ, ונאמו בוועידה של האו"ם בז'נבה.

משפחות החטופים (חדשות 2)

הקלטת החטיפה המצמררת - ומציאת גופות הנערים

ימים לאחר החטיפה, נחשפה ההקלטה של אחד הנערים למוקד המשטרה, בה דיווח על החטיפה. השיחה שנחשפה חוללה סערה, במהלכה רבים הפנו אצבע מאשימה למשטרה וטענו כי התרשלה בטיפול במקרה - זאת עקב כך שהחיפושים אחר הנערים החלו רק למחרת בבוקר. מפכ"ל המשטרה, יוחנן דנינו, הורה להקים צוות מיוחד לחקירה של מחדל אפשרי במוקד המשטרתי, עקב הטענות לפיהן לא התייחסו לשיחה באופן הנדרש בזמן אמת.

עצרת ההזדהות בכיכר רבין (חדשות 2)


18 ימים לאחר החטיפה, מצא מתנדב אזרחי את גופות הנערים שהוסוו בסלעים ובשיחים, ממערב לחלחול. השלושה הובאו למנוחות בלוויה משותפת בבית העלמין במודיעין, כשראשי המדינה נוכחים במקום יחד עם רבבות שליוו אותם בדרכם האחרונה.

יחד בדרכם האחרונה. הלוויית הנערים (חדשות 2)

ארגון החמאס הודה כעבור חודשיים כי הוא זה העומד מאחורי חטיפת הנערים ורציחתם. המצוד אחר רוצחי הנערים עדיין מתנהל, כתבי אישום הוגשו נגד מעורבים אחרים באירוע החטיפה והרצח.