דנינו: "מחויבים לאמות מידה מוסריות הגבוהות ביותר"

המפכ"ל ניצל את הבמה בטקס הרמת כוסית במטה הארצי כדי להבהיר את הנורמות המצופות מאנשיו, על רקע הפרשות האחרונות שבהן נחשדו קציני משטרה בהטרדות מיניות: "מוכרחים לשמש דוגמה אישית ולייצג ערכים של שקיפות". השר לביטחון פנים אהרונוביץ': "מי שלא יפעל כנדרש לא יישאר בשורות הארגון"

"מחויבים לדוגמה אישית", דנינו בטקס הבוקר (יוסי זילברמן, חדשות 2)

צמרת המשטרה התכנסה הבוקר (שני) להרמת כוסית במטה הארצי לכבוד השנה החדשה, והמפכ"ל רב ניצב יוחנן דנינו התייחס בדברים שנשא לשורת הפרשות האחרונות, שבמרכזן חשדות להטרדה מינית מצד קציני משטרה. "משטרת ישראל מחויבת תמיד לאמות מידה מוסריות אתיות וחוקיות מהרמה הגבוהה ביותר", הדגיש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

רנ"צ דנינו אמר כי אנשי המשטרה מוכרחים לשמש דוגמה אישית ולייצג ערכים של שקיפות. "בשנה הקרובה נמשך ונפעל לטובת ביטחונו ואיכות חייו של האזרח בישראל", ציין. "צוק איתן היה הוכחה לכך".

המפכ"ל הבהיר כי "אנו לא חפים מטעויות ותקלות, אבל אנחנו ארגון לומד ועקשן בשליחותו נחוש להגן על אזרחי המדינה".

"לא נטאטא לא נקרוץ", אהרונוביץ' (יונתן סננס, חדשות 2)

"אין ולא יהיו הנחות בעניין טוהר מידות"

השר לביטחון פנים אהרונוביץ' דיבר גם הוא בטקס והבהיר כי "מי שלא יפעל כנדרש לא יישאר בשורות הארגון". לדבריו, "יש לנו משטרה טובה, שוטרים טובים וקצינים טובים. אין ולא יהיו הנחות בעניין טוהר מידות. לא נטאטא לא נקרוץ ולא נסתיר - כל מקרה ייבדק וייבחן. טוהר מידות זה לא בגדר שאיפה, אלא בסיס".

אהרונוביץ' ציין כי זאת הייתה שנה עמוסה באירועים ואתגרים שונים והתייחס גם לריבוי האירועים בירושלים בתקופה האחרונה. "הוריתי לפעול באפס סובלנות, מחובתנו להחזיר את הביטחון", אמר. "אנו עדים לכך שילדים נשלחים ליידות בקבוקי תבערה ואבנים לעבר כוחות הביטחון".

בתקופה האחרונה נחשפו חשדות על הטרדות מינית לכאורה מצד שלושה קציני משטרה. תנ"צ שמעון בן הרוש, סגן מפקד מחוז המרכז, חשוד בהטרדות מיניות של שוטרת זוטרה. סנ"צ צביקה רוזנברג, גם הוא קצין במחוז מרכז חשוד גם הוא בהטרדה מינית של השוטרת שהתלוננה נגד השניים. נגד כל אחד מהם עולה חשד גם למעשה מגונה שביצעו במתלוננת בנפרד.

שורה של פרשות מביכות

החוקרים הציגו לרוזנברג מסרונים והתכתבויות בהם הוא כותב לה מסרונים מיניים. לטענתו, הוא זה שהשיב בתגובה לדברים שהיא יזמה. לטענתו, היא הזמינה אותו לקיים יחסי מין, והוא הודה שהוא "זרם" איתה וענה להודעותיה ברוח הזו, אך טוען שלא הגיע למקומות שאליהם היא כיוונה. עוד אמר הקצין שהוא הפסיק את ההתכתבויות, אך שהיא המשיכה.

פרקליטו של רוזנברג אמר כי "תיק החקירה ייסגר אם במח"ש ישחזרו את ההתכתבויות המלאות, בהם גם חלקים שהיא מחקה". עם זאת, עולה גם חשד נוסף, שלפיו בעת שנסע סגן הניצב במכוניתו עם המתלוננת, שלח את ידו לכיוון איבר מינה.

בעניינו של תת-ניצב בן הרוש, חושדים החוקרים שהוא זימן את השוטרת הצעירה ללשכתו ובשלב מסוים הצמיד אותה אל גופו ונישק אותה על שפתיה. בן הרוש מכחיש מכל וכל את החשד הזה. בחקירתו טען שמי שעומד מאחורי העלילה נגדו הוא מפקדו, ניצב ברונו שטיין, מפקד מחוז מרכז. הוא טוען כי לפני חצי שנה הוא העיד במח"ש נגד שטיין על הטרדה מינית של קצינה בלשכתו, ובעקבות זאת מנסה כעת המפקד לחסל איתו חשבונות.

גם ניצב-משנה קובי דוידיאן, מפקד מרחב מוריה במשטרה, חשוד שביצע מעשה מגונה בשוטרת. נצ"מ דוידיאן נחקר בשבוע שעבר באזהרה במשרדי מח"ש בירושלים, חשד שביצע את המעשה. המקרה אירע לפני כתשע שנים, ולכן לא חלה עליו התיישנות. מפקד המרחב מכחיש את החשדות נגדו, ובשלב זה - הוא ממשיך לכהן בתפקידו.