הקרב על גבעת עמל: "הממשלה מעדיפה את תשובה על פני האזרחים"

תושבי השכונה התל אביבית הוותיקה עדיין לא מוכנים להתפנות מהמקום עד שיימצא להם הסדר, ובינתיים ישנים באוהל מול בתיהם ההרוסים. היום ביקרו במקום חברי כנסת, שהסבירו לתושבים כי הממשלה פסלה הצעת חוק שנועדה להסדיר את הנושא: "בא טייקון שיש לו מיליארדים רבים אל מול אדם בודד, זה לא כוחות"

הריסות בגבעת עמל, היום (חדשות 2)

עשרות המשפחות שפונו משכונת גבעת עמל בתל אביב, ישנות מאז יום רביעי האחרון באוהל מול בתיהם שנהרסו על ידי ההוצאה לפועל - לאחר שבית המשפט הוציא צו פינוי לשכונה, בה ייבנה פרויקט מגורים יוקרתי בבעלות איש העסקים יצחק תשובה. המשפחות פונו מבתיהן לאחר שהפסידו בכל הערכאות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

היום (ראשון) ביקרו בשכונה חברי כנסת ממפלגת העבודה בהם שלי יחימוביץ', עומר בר לב, מיקי רוזנטל, מירב מיכאלי וחיליק בר. התושבים פרסו בפני הפוליטיקאים את סיפוריהם, כשברקע המשיכו הטרקטורים למלא מכולות מתכת בהריסות הבתים.

רונית כהן, תושבת השכונה שביתה טרם נהרס, הסבירה לחברי הכנסת: "אנחנו מוצאים אנשים שנולדו במקום הזה, חיו פה כל חייהם, ועכשיו הם ישנים באוהל מול בתיהם ההרוסים. עיריית תל אביב משתפת פעולה עם זה כי היא קיבלה כאן 134 דירות יוקרה. אין ספק שיצחק תשובה צריך לפצות את הדיירים".

חברי הכנסת בשכונת גבעת עמל (חדשות 2)

שלי יחימוביץ' הסבירה לתושבים הכעוסים כי חברי כנסת מרחבי הקשת הפוליטית ניסו להסדיר בחוק את פינוי השכונה - אך ללא הצלחה. "זה לא עניין של כמה משפחות, זה עניין ציבורי. קיימת על השולחן הצעת חוק שהייתה מסדירה את המגורים של כולכם, אבל התקבלה הנחייה ממשרד האוצר וממשרד ראש הממשלה לעצור את הצעת החוק, כי כשהממשלה הזו צריכה לבחור בין האינטרסים של האזרחים לאינטרסים של תשובה, הם בוחרים בתשובה".

"מדובר כאן בפשע עברייני", הוסיף ח"כ מיקי רוזנטל. "בא טייקון שיש לו מיליארדים רבים אל מול אדם בודד, זה לא כוחות. אני קורא לעיריית ת"א, למנהל מקרקעי ישראל ולכל מי שמעורב - ההסכם צריך להיות פשוט - בית תמורת בית".

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה כי "סוגיית פינוי המחזיקים בגבעת עמל ב' נמצאת בערכאות שיפוטיות, לרבות בית המשפט העליון, קרוב לשני עשורים, והעירייה איננה צד בעניין. עם זאת, העירייה עשתה מאמצים טרם הפינוי הנוכחי לגישור בין הצדדים ואף פנתה למשטרה וליזם בבקשה לדחות את הפינוי לאחר החגים, אולם פניה זו נענתה בשלילה. יצוין, כי העירייה דרשה מבעלי הקרקע כי פינוי המחזיקים יבוצע בהסכמה או על פי פסיקת בית המשפט בהליך הוגן וערבויות גבוהות, לרבות אישיות, על מנת להבטיח על מנת להבטיח פיצוי הולם למי שזכאי לכך".

"באשר לדירות", הוסיפו בעירייה, "מדובר ברכוש השייך לציבור אשר אמור לשמש עבור הכלל ואינו בא להחליף את חובתו של היזם הפרטי לפצות ממקורותיו את מי שזכאי לכך".