מסכמים את תשע"ד: הפרידות הכואבות

השנה החולפת הייתה עצובה למדי: כבר בתחילתה נפרדנו מהרב עובדיה בלוויית ענק, חודש אחרי נפטר במפתיע אריק איינשטיין, מגדולי הזמרים של ישראל - ואחריו שרשרת של אושיות תרבות, בהן ספי ריבלין ואסי דיין. השנה, לאחר 8 שנות תרדמת, הלך לעולמו גם רה"מ לשעבר אריאל שרון. פרויקט סיכום השנה של חדשות 2 Online - חלק ב'

שנת דמעות וכאב: שנת תשע"ד הייתה שנה קשה ועצובה במיוחד, במהלכה נאלצנו להיפרד מאישים רבים וחשובים - בהם דמויות בכירות שהשפיעו על חיינו במגוון תחומים: מפוליטיקה ועד תרבות. רבים בישראל ביכו את לכתם - בזה אחר זה. פרויקט סיכום השנה של חדשות 2 Online - חלק שני: הפרידות הכואבות של השנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בחשוון נפרדה ישראל מגדול מנהיגיה הרוחניים - הרב עובדיה יוסף. מנהיגה של תנועת ש"ס, ששימש כרב הראשי לישראל והיה גם לחתן פרס ישראל, נפטר בגיל 93 לאחר שאושפז בבית החולים עקב הידרדרות שחלה במצבו הבריאותי. הידיעה על דבר מותו הועברה בשידור ישיר בכל ערוצי הטלוויזיה, ולאחריה גם תמונות הבכי והעצב הגדול שפקד שניים ממקורביו של הרב - יו"ר ש"ס אריה דרעי וח"כ אלי ישי. בהלוויית הרב, שככל הנראה הייתה הגדולה בתולדות המדינה, השתתפו כחצי מיליון בני אדם. הרב עובדיה נטמן בבית העלמין סנהדריה בירושלים.

(AP)


בחודש שלאחר מכן, נדם קולו של אחד הזמרים האהובים והמוערכים ביותר בישראל, אריק איינשטיין. מותו המפתיע בגיל 74, שנגרם כתוצאה ממפרצת באבי העורקים - הותיר ישראלים רבים בהלם. מיד לאחר היוודע דבר מותו, הושמעו ברדיו בזה אחר זה השירים הרבים שהקליט לאורך השנים וירד על המדינה מעין אבל לאומי ספונטני. אלפים חלפו על פני ארונו של איינשטיין שהוצב בכיכר רבין, רבים אחרים התקבצו ליד ביתו בתל אביב, הדליקו נרות וניגנו את שלל פזמוניו לזכרו.

(זיו קורן)

אחרי 8 שנים בתרדמת: ראש הממשלה לשעבר נפטר

בשבת השנייה של חודש שבט, לאחר 8 שנות תרדמת, הלך לעולמו ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון, והוא בן 85 במותו. שרון שימש ראש הממשלה ה-11 של ישראל בין השנים 2001 ל-2006 וייזכר בעיקר עקב תכנית ההתנתקות מרצועת עזה וצפון השומרון שיזם - ושבוצעה בקיץ 2005.

(AP)


בחורף של אותה השנה, לאחר שהדהים את המערכת הפוליטית ופרש מהליכוד - הוא הקים מפלגת מרכז חדשה - קדימה, בה היו חברים ח"כים מהליכוד וממפלגת העבודה. כעבור זמן קצר, לקה בשבץ מוחי קל והובהל לבית החולים, אולם שב לעבודה כעבור כמה ימים. אלא שכעבור שבועיים לקה בשבץ מוחי חמור יותר - ממנו לא התאושש. שרון נקבר, לבקשתו, לצד רעייתו לילי על הגבעה המשקיפה על חוות השקמים שבצפון הנגב - המקום בו התגורר.

פרידה מאושיות תרבות

שנת תשע"ד הייתה שנה עצובה במיוחד לעולם התרבות הישראלי: במהלכה הלכו לעולמם מספר אושיות תרבות בהם הבדרן והשחקן ספי ריבלין, שנפטר בגיל 66 לאחר שלקה בסרטן הגרון - מחלה שבעקבותיה איבד לחלוטין את קולו.

(פלאש 90, משה שי)


באייר הלך לעולמו הבמאי, השחקן ואיש הקולנוע אסי דיין והוא בן 68, לאחר שסבל ממחלות שונות. ארונו של דיין הוצב בסינמטק בתל אביב, ולאחר שרבים חלפו על פניו - הוא הובא למנוחות בבית העלמין בנהלל, לא רחוק מקבר אביו - שר הביטחון והרמטכ"ל לשעבר משה דיין.

(חדשות 2)


חודש לאחר מכן ירד המסך על כלת פרס ישראל לתיאטרון ומהכוכבות הגדולות של התיאטרון הישראלי לדורותיו, השחקנית חנה מרון שכיכבה ב-90 שנות חייה בעשרות הצגות ומופעים. היא נטמנה לצד בעלה בבית העלמין האזרחי בקיבוץ שפיים, כשאנשי תרבות רבים מלווים אותה בדרכה האחרונה.

(Moshe Shai/FLASH90)


המפיק והבמאי מנחם גולן נפטר אף הוא בשנה החולפת - והוא בן 85 במותו. גולן, חתן פרס ישראל לקולנוע, הפיק וביים למעלה מ-200 סרטים, בהם: "סאלח שבתי", "קזבלן", "מבצע יונתן", "הבית ברחוב שלוש" ו"אסקימו לימון". הוא הובא למנוחות בבית העלמין מנוחה נכונה בכפר סבא.

(Chen Leopold/Flash 90)


לקראת סוף השנה נפטר איש הטלוויזיה והשחקן מני פאר, שהלך לעולמו בגיל 67. כחצי שנה לפני שנפטר, חשף פאר בעמוד הפייסבוק שלו כי הוא חולה במחלת הסרטן. בריאיון שהעניק בחודשי הקיץ הביע פאר אופטימיות באשר לסיכויי ההחלמה שלו, אולם הוא נפטר כעבור זמן קצר. הוא נטמן בחלקת האמנים בבית העלמין ירקון.

(באדיבות קשת)