מסכמים את תשע"ד: הוויכוחים הגדולים

השנה החולפת הייתה שנה רוויית אי הסכמות: האם ראוי היה לשחרר עשרות מחבלים פלסטינים? המהגרים מאפריקה - מסתננים או פליטים? החתונה שעוררה מחלוקת ביפו - והאם חברת הכנסת חנין זועבי חצתה את הגבול? פרויקט סיכום השנה של חדשות 2 Online - חלק א'

שיתפנו, הגבנו - ובעיקר התווכחנו: שנת תשע"ד, שעומדת לחלוף לה, עוד תגרום לנו להתגעגע לאותו ויכוח ישן נושן, שלהקת כוורת זימרה אודותיו באחד מלהיטיה הנודעים מלפני 40 שנה, זה על הביצה או התפוח. גם היום, כמו בשיר ההוא, לא ברור אם יש מספיק אוויר למדינה או שתיים - ובעיר אחת בישראל עוד רבים "היכן לשים ת'שמש". פרויקט סיכום השנה של חדשות 2 Online - חלק ראשון: הוויכוחים הגדולים של השנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשנה החולפת, השיח הישראלי היה רווי בשלל ויכוחים על שלל נושאים. אלא שבשונה משנים קודמות, הרשתות החברתיות שימשו הכלי המרכזי להעברת המסרים - והתגובות לכל ויכוח היו חריפות במיוחד - והיו ביניהן גם תגובות קשות ואף גזעניות.

הוויכוח המרכזי בשנה החולפת היה סביב שחרור האסירים הפלסטינים בשלוש פעימות (הרביעית שתוכננה בוטלה), במקביל לקיום משא ומתן עם הפלסטינים שחודש - והוקפא שוב.

(AP)


בחשוון, הבחירות לרשויות המקומיות עוררו מחדש את המחלוקת בין האוכלוסייה החרדית לחילונית בבית שמש - ויכוח שבסופו נערכו בחירות חוזרות בעיר, בהן זכה שוב המועמד החרדי שהפך לראש העיר. לקראת סוף השנה, חומה שהוצבה בבית ספר חילוני בעיר במטרה להקצת חלק ממנו לחרדים, חוללה סערה של ממש - ורק שבה והדגישה את הקונפליקט בו מצויה העיר.

מסתננים או פליטים?

בשבט, שוב צף ועלה נושא המהגרים מאפריקה לסדר היום - והשיא היה במפגן רבבות מהם בכיכר רבין בתל אביב, בדרישה למעמד הוגן ויחס הולם מהמדינה. כך או אחרת, בשנה האחרונה הוצאו מהארץ אלפי מסתננים ולא נכנסו חדשים לאחר שהושלמה בניית גדר הגבול עם מצרים.

(ריקי רונן, המייל האדום)

באותו החודש, מורה מקריית טבעון שהשמיע את דעתו הנחרצת אודות צה"ל במהלך שיעור - חולל סערה משל עצמו. המורה, אדם ורטה, אמר כי לדעתו, צה"ל הוא אינו צבא מוסרי - מה שהוביל לתגובות נזעמות מצד תלמידיו, בהן ספיר סבח, שהתלוננה נגדו בטענה שהשמיע דעות "אנטי ציוניות". בסופו של דבר, ולמרות גיבוי לו זכה ממורים רבים, פוטר ורטה מרשת "אורט", בה לימד בנימוק של "קיצוצים".

(חדשות 2)

חברת הכנסת שחוללה סערה

בניסן הרשת בערה: חייל הנח"ל דוד אדמוב, שזכה לכינוי דוד הנחלאווי, התעמת עם נער פלסטיני בחברון ותועד כשהוא דורך נשק לעברו - תקרית שעוררה סערה. הסרטון שתיעד את החייל הועלה לרשת - והוביל לקמפיין נרחב ברשתות החברתיות שיצא להגנתו של הלוחם - זאת לצד גינויים רבים מגורמי שמאל.

(פייסבוק)

האישיות שחוללה את הסערה הגדולה ביותר בשנה האחרונה הייתה חברת הכנסת חנין זועבי. שורה של התבטאויות שנויות במחלוקת, בהן אחת אודות חוטפי שלושת הנערים לפיה הם "לא טרוריסטים", גררה תגובות נזעמות במיוחד בכנסת וברשתות החברתיות. בחודש אב הורה היועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה נגד הח"כית בחשד להסתה במסגרת תקרית בה הייתה מעורבת בבית המשפט בנצרת - והיא אף הושעתה מדיוני המליאה לחצי שנה.

(AP)

לקראת סופה של השנה, צעדו לחופה מחמוד ומורל - הוא מוסלמי והיא יהודייה שהתאסלמה. אלא שחתונת הזוג מיפו, שהייתה אמורה להיות פרטית - הפכה לסוגייה ציבורית בוערת במיוחד ועוררה דיון נוקב בשאלת הנישואין של זוגות מעורבים. פעילי הארגון הימני-קיצוני להב"ה הפגינו מחוץ לאולם החתונות בראשון לציון בערב בו נישאו השניים, זאת במקביל לסערה ברשתות החברתיות סביב החתונה השנויה במחלוקת.

(חדשות 2)

בהכנת הידיעה השתתף גלעד לוי