אם שכולה ליד לבנים: "גורמים לכאב מיותר"

הפרשה שנחשפה בחדשות 2 Online מסרבת לדעוך: אם שכולה זועמת על הארגון שדורש להסיר את שמו של הנער אלעד ריבן ז"ל מאולם ההנצחה בבית יד לבנים בחיפה. "התנשאות, צדקנות ואפליה בין דם לדם", כתבה לראשיו. במקביל, יו"ר הארגון מאיים לסגור את המועצה הציבורית להנצחת החייל אם משרד הביטחון לא יטפל בסוגייה

אלעד ריבן ז"ל (חדשות 2)

המאבק על הנצחתו של אלעד ריבן ז"ל רחוק מסיום: בזמן שארגון "יד לבנים" שב ודורש להוריד את שמו של הנער מאולם ההנצחה בבית יד לבנים בחיפה, דווקא מקרב בני משפחת השכול נרשמות יותר ויותר התנגדויות לעמדת הארגון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אמו של ניר שפינר ז"ל, שוש מורן שפינר, שיגרה היום (שישי) מכתב גלוי אל ראשי יד לבנים ובו היא כותבת: "למר יעקב זעירא ומר אלי בן שם, יושבי ראש יד לבנים בחיפה. מאז פרצה 'פרשת' הנצחתו של אלעד ריבן ז"ל, הנער בן ה-16 בלבד, שלמרות גילו הצעיר רץ לעזור בכיבוי השריפה בכרמל, איני יכולה למצוא מנוחה.

"לשם הגילוי הנאות: אני אם שכולה, אמו של ניר שפינר ז"ל, שנהרג בתאונת דרכים ערב גיוסו לצבא. וכן, משפחתי איבדה שלושה מיקיריה במסגרת הצבא ומלחמות ישראל, כך שאין חולק על כך שאני מכבדת כל קורבן, בין אם נספה במסגרת צבאית ובין אם לא. יחד עם זאת, במקום להראות גדלות נפש ולאמץ אל הלב את זכר הנער אלעד וללכת על בהונות כשרק נוקבים בשמו ובשם אמו צביה אצילת הנפש, נכנס פתאום עניין החוק".

"רוצה לראות את היד שתסיר את השם ולא תרעד"

קיר ההנצחה (חדשות 2)

"המשפט שמתנגן בי הוא 'של נעליך מעל רגליך' כשאתם עוסקים בנער הזה", כתבה אמו של שפינר ז"ל. "האם מחיר הטלטלה האיומה שעוברים עכשיו אמו ומשפחתה עומד בכלל מול המושג 'חוק'? אני רוצה לראות את היד שתסיר את השם אלעד ריבן מלוח הזיכרון ולא תרעד".

"עם כל הצער, האמת צריכה להיאמר", היא טענה. "משפחות חללי צה"ל, עם הכבוד הרב שיש לי אליהם באמת, הם ציבור נבחר מתוגמל ומסובסד היטב למשך כל חייהם. זה ציבור שיודע לעמוד על זכויותיו גם אם רבים מהחיילים נספו באירועים לא ממש צבאיים. עובדות אלו גורמות למיעוט קטן של הורים, ואני מדגישה את המילים 'מיעוט קטן', להתנשאות, צדקנות ואפליה בין דם לדם. כאב הוא כאב הוא כאב, אולם כאבם של קורבנות אזרחיים ביום-יום, קשה הרבה יותר. אין לנו שום תנאים ושום עזרה דווקא במצב המחליש הזה של שכול".

"ולחשוב שמי שמחפשים את החוק וכותשים עד דק את נפש משפחת ריבק, הם הורים שכולים בעצמם", היא סיכמה. "שום מילים שאתם מפזרים על הבנת הכאב והשתתפות בצער, לא יכסו על הכאב הקשה והמיותר שאתם גורמים. שום 'הבנה' ומילים גבוהות לא ימחקו את העוול הזה שעשיתם".

יו"ר ארגון יד לבנים: "התרחשויות חמורות בחיפה"

"התרחשויות חמורות בחיפה". בן שם (יח"צ)
מנגד, במכתב אחר שהגיע לידי חדשות 2 Online, ששיגר יושב ראש ארגון יד לבנים, אלי בן שם, ליושב ראש המועצה הציבורית להנצחת החייל, נחום איצקוביץ', מבקש בן שם לכנס את המועצה באופן דחוף "לאור ההתרחשויות החמורות בבית יד לבנים בחיפה", כך כלשונו.

עוד הוסיף בן שם כי "עיריית חיפה היא חלק ממדינת ישראל והינה חייבת למלא אחר החוקים במדינה. באם היא רוצה לשנות חוקים, עליה לפנות לכנסת ישראל ולא כמו פורע חוק".

את המכתב חתם בן שם במילים שניתן לפרשן כאיום פרישה של ממש, באם לא תיענה דרישתם להסרת הנצחתו של הנער: "במידה ומשרד הביטחון לא יטפל במהירות ובמלוא התקיפות, אנו חברי המועצה הציבורית האמונים על חוק בתי קברות צבאיים ובטיפול במורשת והנצחה חייבים להודיע לשר הביטחון שאיננו רואים טעם להמשיך את פעילותה של המועצה הציבורית".

ראש עיריית חיפה: הנצחתו של ריבן ז"ל לא תוסר

לא יאשר את הסרת ההנצחה. יהב (פייסבוק)
לפני כשבועיים הנציחה עיריית חיפה את שמו של צופה האש אלעד ריבן ז"ל, נער בן 16 שנספה באסון הכרמל, באולם ההנצחה בבית יד לבנים בעיר, לצד שמה של תת ניצב אהובה תומר שנספתה באסון. באולם ההנצחה מונצחים אנשי כוחות הביטחון בני העיר. ההחלטה על הנצחתו של ריבן באופן זה נעשתה שלא על דעת ארגון יד לבנים ששלח מכתב איום חריף שבו דרש מהעירייה להסיר את הכיתוב.

ראש עיריית חיפה יונה יהב שב והדגיש השבוע בהזדמנויות שונות, לאחר שנחשפה הפרשה, כי אין בכוונתו לאשר את הסרת ההנצחה של אלעד ריבן ז"ל.