העגונה שקיבלה גט בשל תרדמת הבעל עומדת בפני מאבק מחודש

חופית (34) קיבלה לפני מספר חודשים גט מכיוון שבעלה נמצא בתרדמת, אך עותרים אנונימיים מבקשים לבטל את הגט. מומחה למשפט עברי טוען: "אם האישה תתחתן, הבנים יהיו ממזרים". העגונה מבקשת להינשא ולהביא ילדים: "רוצה להתחיל את החיים שלי"

חופית שושן קיבלה לאחרונה גט תקדימי מבעלה, שנמצא בתרדמת כבר שבע שנים. ההחלטה פורצת הדרך עוררה סערה בהנהגת בתי הדין החרדים, ופוסקים בכירים מתנגדים לה. כעת מאיים ערעור לבטל את הגט שניתן לה, ושושן מוחה: "אני רוצה להתחיל את החיים שלי - זה יהרוס אותי לגמרי"

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני לא יכולה להתחתן, אני לא יכולה להביא ילדים וזה פשוט נורא לחקוק לבנאדם – זהו, סיימת את החיים שלך", סיפרה. "אני צעירה בת 34 ויש לי זכות בחירה - איפה הבחירה שלי?". לפני שבע שנים רעות עבר בעלה תאונת דרכים שהותירה אותו בתרדמת, ואת חופית עגונה. פניה לא מסגירות את התחושות הקשות שלה, כאשר נותרה לבדה עם ילדה בת ארבע וחצי לאחר התאונה: "קרה מה שקרה, ואתה פשוט צריך להיאבק בחיים".

בתחילה הודיע בית הדין הרבני לחופית שאין פתרון למצבה, וכל עוד בעלה חי, על אף התרדמת, היא לא תוכל להינשא בשנית. היא לא וויתרה ולפני כמה חודשים קרה הבלתי יאומן: באופן חסר תקדים בית הדין האזורי בצפת שחרר את חופית באמצעות גט שניתן בשם הבעל, מבלי שהוא כלל חתם, או ידע עליו.

"נמצאה הדרך להתירה מעגינותה ולקבוע את מעמדה האישי כגרושה", נכתב בהחלטה. בתיה כהנא דוד, מנכלית ארגון "מבוי סתום" שסייעה לחופית לקבל את הגט, טענה כי "לא זכור לי בתולדות בתי הדין הרבניים פריצת דרך הלכתית כזו חשובה".

"הבנים יהיו ממזרים"

שנים ארוכות לא היה פסק כל כך מסעיר ושנוי במחלוקת, אליו מתנגד אפילו נשיא בתי הדין, הרב הראשי יצחק יוסף, וכך גם בכירי הרבנים החרדים. עו"ד דב הלברטל, מומחה למשפט עברי, טען כי "מדובר בפסק דין בטל לדעת כל מי שהוא רב חשוב ודיין חשוב בישראל – אם האישה תתחתן, הבנים יהיו ממזרים".

לאחרונה התברר כי השמחה של חופית הייתה מוקדמת: ערעור שהוגש על ידי גורמים חרדים עלומים מאיים לבטל את הגט התקדימי. "מה הם רוצים? כבר ניתן גט ויצאתי לדרך חדשה ואני רוצה להתחיל את החיים שלי. פתאום לבוא ולקטוע לי אותם?", זעקה חופית למשמע הבשורה.

אין ספק, מדובר במקרה מבחן: בשנים האחרונות מוצאים בתי הדין הרבניים פתרון לעגונות רבות, אבל כעת המערכת נדרשת להחליט האם התיק יחזור להעלות אבק על המדף או יבשר על תחילתה של מגמה חדשה. "צריך לעזור לאלפי העגונות שיושבות ומתייסרות ופוחדות בכלל לצאת לאיזשהו הליך כי אומרים להן שאי אפשר - אין אי אפשר", הוסיפה חופית.