נמשך המאבק סביב הנצחת אלעד ריבן ז"ל

יושב ראש ארגון "יד לבנים" שלח מכתב לשר הביטחון יעלון ובו דרישה להסיר את שמו של הנער שנספה באסון הכרמל מקיר ההנצחה בחיפה. "אלעד לא היה חייל צה"ל בעת מותו ולפיכך לא נכלל על האוכלוסיות בהן מכיר משרד הביטחון", הדגישו בארגון. מחר יחליטו בארגון האם להסיר באופן חד צדדי את שמו מקיר הזיכרון

שלט ההנצחה יוסר?

נמשכת הסערה סביב הנצחתו של אלעד ריבן ז"ל: בעקבות החלטת עיריית חיפה להוסיף את שמו של הנער, שנספה באסון הכרמל, ללוח הזיכרון בבית יד לבנים בעיר - ארגון יד לבנים שלח היום (שלישי) מכתב לשר הביטחון יעלון ובו דרישה להסיר את השם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אלעד ז"ל לא היה חייל צה"ל בעת מותו ולפיכך לא נכלל על האוכלוסיות בהן מכיר משרד הביטחון", צוין במכתב. "הליך ההנצחה, כמו גם גיבוש ועדכון שמות הנופלים המונצחים נעשה בשיתוף עם משרד הביטחון".

בארגון יד לבנים טוענים כי משמעות הדבר היא כי הנצחתו של ריבן ז"ל אינו סוגיה מקומית, אלא כלל ארצית. "משרד הביטחון מכיר ושומר על ההבחנה בין חללי צה"ל וכוחות הביטחון שנפלו במערכות ישראל לבין חללים אחרים", נכתב.

קיר ההנצחה ביד לבנים (חדשות 2)

"אין זה סביר כי עיריית חיפה תחליט על דעת עצמה על הוספת שם ללוח הזיכרון של חללי מערכות ישראל", כותב יו"ר יד לבנים אלי בן שם. לדבריו, לא זאת בלבד שהמהלך אינו בסמכות בעירייה, אלא שמדובר בהחלטה "שיוצרת אפליה ופוגעת בעיקרון האחידות שנשמר לאורך שנים בכל רחבי הארץ".

מחר: הארגון יחליט האם להוריד את השם

בארגון יד לבנים הביעו חשש כי הנצחתו של ריבן עשויה לגרור פניות להנצחתם של חללים נוספים "שאינם נמנים על האוכלוסיות המוכרות על ידי משרד הביטחון". בן שם הדגיש כי "אין בעמדתנו זו כדי להמעיט חלילה מהצורך להנציח את זכרו של המנוח או מעוצמת החוב שמדינת ישראל חבה לו ולמשפחתו".

במקביל למכתב לשר הביטחון, בארגון יד לבנים יתכנסו מחר בבוקר כדי להחליט האם להוריד את שמו של ריבן מקיר ההנצחה. בימים האחרונים פנו נציגי ארגון יד לבנים במכתב לעירייה ובו התריעו כי אם שמו של ריבן ז"ל לא יוסר מקיר ההנצחה - הם יפעלו לעשות זאת בעצמם.

בשיחה עם חדשות 2 Online מסרה אתמול אמו של אלעד ריבן ז"ל, צביה: "חבל שנלחמים בהנצחת זכרו של ילד בן 16 שהקריב את חייו להצלת אחרים. אבל מה שחשוב זו ההנצחה שבלב. איש לא טרח לעדכן אותנו ואני שומעת לראשונה מכם על המחלוקת על שלט ההנצחה של בני. זה כואב ומצער". 

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "בהתאם להחלטת הממשלה, לאור הנסיבות המיוחדות הוענקו לפנים משורת הדין למשפחתו של אלעד ריבן ז"ל, למשפחות שני הכבאים ולמשפחתו של נהג האוטובוס באסון השריפה בכרמל, זכויות כשל משפחה שכולה לפי חוק משפחות חיילים שנספו במערכה (תגמולים ושיקום) - התש"ה - 1950. אלעד ריבן ז"ל לא הוגדר כחלל צה"ל. אגף משפחות והנצחה תומך ומלווה את משפחתו מאז האסון. עניין ההנצחה בבית יד לבנים אינו באחריות משרד הביטחון".