ראש עיריית חיפה: "לא נסיר את שמו של אלעד ריבן מקיר ההנצחה"‬

לאחר הסערה שהתעוררה בעקבות הנצחת שמו של הנער שנספה באסון הכרמל על קיר הזיכרון בבית "יד לבנים" לצד שמות חללי צה"ל, השיב יונה יהב לביקורת של המשפחות השכולות: "לא ייתכן שבן העיר חיפה לא יונצח באותו האופן כמו שוטרים וחיילים". יו"ר ארגון יד לבנים: "ראש העיר מתנהג בצורה אלימה וכוחנית"

"לא נסיר את שמו של אלעד ריבן מקיר ההנצחה": ראש עיריית חיפה, יונה יהב, התייחס היום (שני) לסערה המתחוללת בעיר עקב הנצחתו של הנער אלעד ריבן ז"ל בקיר הזיכרון בבית יד לבנים בעיר לצד שמות חללי צה"ל - סיפור שחשפנו לראשונה היום בחדשות 2 Online. יהב אמר כי לא ייתכן שבן העיר שנספה לא יונצח באותו האופן כמותם. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני דוחה בשאט נפש את הדרישה של ארגון יד לבנים", הבהיר ראש העיר חיפה בשיחה עם חדשות 2 Online מסין, שם הוא שוהה כעת. "באולם ההנצחה מונצחים גם שוטרים שנספו באסון ולא ייתכן שילד בן העיר חיפה לא יונצח באותו האופן".

לדבריו של יהב, לעיריית חיפה מחלוקות ארוכות שנים עם ארגון יד לבנים עוד מתקופת הפיגועים על הנצחת הרוגי מעשי איבה אזרחים בעורף: "נשקול מה האמצעים העומדים לרשותנו לפתרון הסוגיה".

יו"ר ארגון "יד לבנים", אלי בן שם, תקף בחריפות את ראש העיר בשיחה שקיימנו עמו: "ראש העיר גורם לסכסוך, פועל בניגוד לחוק ומתנהג בצורה אלימה וכוחנית. נתנו לעירייה 24 שעות להוריד את השם - ואם לא, ההורים השכולים יורידו את זה". 

"אלעד ריבן הוא הגיבור הגדול של אסון הכרמל והוא ראוי להנצחה יותר מכולם. הבעיה היא שזה תקדימי", הסביר בן שם. "ברגע שהוא יונצח, אנחנו נהיה חייבים להנציח את כל אנשי מד"א והכבאים. המשפחות מאוד כועסות. לנו אין ברירה כי זה תקדים מסוכן. בעירייה פעלו כמו גנבים בלילה".

אמו של דני חייט ז"ל: "לא מנציחים באופן ראוי"

לדבריו של בן שם הצטרף עמיחי טיילר, אח שכול שהגיע לבית "יד לבנים" בעיר וגילה כי בנוסף לסוגיית הוספת השם השנויה במחלוקת, הדלת של חדר ההנצחה נותרה נעולה - לטענתו, על מנת להוסיף את שמו של ריבן לקיר ההנצחה - ולמנוע את הסרתו: "העירייה פושעת. הדלת עדיין סגורה וזה פוגע ברגשות של אנשים. קשה לי לתאר כמה זה דוקר וכואב. ראיתי אנשים מבוגרים שבאו להדליק נר ולא יכלו, הם חזרו לבתיהם בידיים רועדות".

מתנגד להסרת השם. ראש העיר יהב (פייסבוק)

אמו של דני חייט ז"ל, שנספה אף הוא באסון הכרמל קראה לפתור את הסוגייה ולערוך שינוי חוקתי. "רובנו זוכרים את אלעד בן ה-16 ילד קדוש, שמסר נפשו להציל חיים של אחרים. אותי לימדו שבקודש מעלין ולא מורידין", אמרה בת שבע חייט לחדשות 2 בתגובה לאירועים. "השוטרים והסוהרים מונצחים ואת שלושת הכבאים מסרבים להנציח באופן ראוי".

עוד הזכירה האם את תעוזתם של הכבאים במבצע "צוק איתן" ואמרה: "במלחמה האחרונה ראינו את לוחמי האש מסתערים ורצים אל זירות האירוע של נפילות הטילים, כשהאזרחים רצים אל המקלטים. לוחמי האש מסכנים נפשם להגן על הטבע על הרכוש ועל חיי אדם. הנצחת לוחמי האש אמורה להיות ביד לבנים כמו אחרים במרכז ממלכתי. גם בהנצחה יש דינמיקה וזירות משתנות לכן נדרש שינוי חוקתי וראוי".

בת שבע חייט ובנה שנספה בכרמל (חדשות 2)

"הוספת השם פוגעת ברגשות המשפחות השכולות"

ארגון "יד לבנים" פנה היום (שני) במכתב לעירייה, בדרישה להסיר את שמו של ריבן מקיר ההנצחה: "במהלך הימים האחרונים, במסגרת שיפוץ שנערך בסניף חיפה של ארגון יד לבנים, הוחלט על ידכם, באופן חד צדדי, להוסיף את שמו של אלעד ריבן ז"ל ללוח שמות חללי מערכות ישראל", נכתב.

"כפי שוודאי ידוע לכם - אלעד ז"ל לא היה חייל צה"ל בעת מותו, אלא מתנדב בשירותי הכבאות, ולפיכך - הוא אף לא נכלל על האוכלוסיות בהן מכיר משרד הביטחון, בכל הנוגע לזכויות והנצחה בהתאם לחוק משפחות חיילים שנספו במערכה.

"בעירייה פעלו כמו גנבים". בן שם (רויטרס)
לטענתם, "אין זה סביר כי עיריית חיפה תחליט, על דעת עצמה, על הוספת שם ללוח הזיכרון של חללי מערכות ישראל. אין זה בסמכות העירייה ומדובר בהחלטה שיוצרת אפליה ופוגעת בעקרון האחידות שנשמר לאורך שנים בכל רחבי הארץ".

ב"יד לבנים" ציינו כי הוספת שמו של המנוח "פוגעת ברגשותיהן של המשפחות השכולות וצפויה, אם לא תתוקן במהרה, לגרור פניות להנצחתם של חללים נוספים ופניות של משפחות שכולות להסרת השם. שינוי מסוג זה לא יכול להיעשות במחטף או במחשכים".

אמו של אלעד ריבן: "חבל שנלחמים בהנצחת זכרו של ילד"

"נבקשכם להסיר מיידית את המנעול שהוצב במקום על מנת לחסוך את הצורך בפריצת החדר", ביקשו מהעירייה במכתב. "אם עד מחר לא יוסר השם, ניאלץ להיכנס לחדר ולהסיר את שמו של המנוח תוך שימוש באמצעים סבירים".

יעקב זעירא, יו"ר יד לבנים חיפה, סיפר על התחושות הקשות של המשפחות השכולות: "סגרו לנו את הדלתות, הורים שכולים נמצאים פה ורוצים להיכנס לחדר, אבל הם הולכים הביתה כי החדר סגור. משפחות שכולות זועמות ואומרים שזה דבר שאסור שיהיה ושזה יחס משפיל".

"בעירייה פעלו כמו גנבים". בן שם (רויטרס)
אמו של אלעד ריבן ז"ל, צביה, מסרה בשיחה עם חדשות 2 Online: "חבל שנלחמים בהנצחת זכרו של ילד בן 16 שהקריב את חייו להצלת אחרים. אבל מה שחשוב זו ההנצחה שבלב. איש לא טרח לעדכן אותנו ואני שומעת לראשונה מכם על המחלוקת על שלט ההנצחה של בני. זה כואב ומצער".

מרשות הכבאות נמסר בתגובה: "אנו רואים בהנצחה ערך חשוב ומיוחד ופועלים בדרכים שונות להנצחת זכר לוחמינו ששילמו בחייהם באסון הכרמל הנורא. במקרה הספציפי הזה מדובר בויכוח בין עיריית חיפה לארגון יד לבנים, אנו לא צד בעניין. אלעד ז"ל היה צופה אש שלנו ושל כל עם ישראל. סיפור חייו ומותו לא הותיר עין יבשה ואנו מצידנו נמשיך ונפעל להנצחת זכרו בלי שום קשר לויכוח הנוכחי".