ראש המוסד לשעבר, יצחק חופי, הלך לעולמו

יצחק (חקה) חופי שירת במסירות את מדינת ישראל לאורך כל חייו: מימיו כילד בימי המנדט הבריטי, דרך התגייסותו לפלמ"ח, שירותי הצבאי בתפקידי מפתח בצה"ל - בהם אלוף פיקוד הצפון וראש אגף המטה הכללי - ועד תפקידו כראש המוסד

ראש המוסד לשעבר יצחק חופי נפטר היום (שני) בגיל 87. חופי, איש ארגון הפלמ"ח, שירת בין השאר גם כמפקד חטיבת הצנחנים, אלוף פיקוד הצפון בימי מלחמת הכיפורים וממלא מקום הרמטכ"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

יצחק חופי נולד בתל אביב בימי המנדט הבריטי, ובתקופת נערותו עזב את לימודיו בבית הספר התיכון לטובות הצטרפות לשורות הפלמ"ח. כחבר בארגון לחם חופי במלחמת העצמאות ושירת בתפקיד הבכיר של מ"פ חטיבת יפתח.

בשנים שלאחר מכן, במסגרת שירותו בצבא קבע, שירת יצחק חופי בשורת תפקידים בכירים בהם קצין אג"ם של פיקוד מרכז, מפקד חטיבת הצנחנים, וראש מחלקת מבצעים במטכ"ל בימי מלחמת ששת הימים.

חופי היה מהראשונים בצה"ל שזכו לקבל את דרגת תת האלוף שהונהגה לראשונה ב-1968. בשנים 72'-74' כיהן המפקד המוערך כאלוף פיקוד הצפון. במסגרת התפקיד פיקד על כוחות השריון בקרבות הבלימה הקשים של מלחמת יום הכיפורים.

יצחק חופי (אתר מורשת צה"ל)

שר הביטחון יעלון: "חקה היה מבוני הארץ ומגניה"

לאחר המלחמה מונה לתפקיד ראש אגף המטה במטכ"ל. לאור התפטרותו של הרמטכ"ל דאז דוד (דדו) אלעזר, תפקד חופי כממלא מקום הרמטכ"ל. עם כניסתו של מרדכי (מוטה) לתפקיד מפקד המטה הכללי, פרש חופי משירותו הצבאי - אך המשיך לשרת את המדינה כראש המוסד.

בימיו כראש המוסד השתתף חופי במבצע אנטבה, לשחרור בני הערובה הישראליים שנחטפו לאוגנדה. הוא שירת בתפקיד עד שנת 82'. עם חזרתו לחיים האזרחיים מונה יצחק חופי למנכ"ל חברת החשמל, והיה חבר דירקטוריון בבנק לאומי.

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, ספד היום לאלוף חופי: "חקה היה מבוני הארץ ומגניה, עוד מהיותו נער שהתנדב להיות לוחם ומפקד בפלמ״ח, דרך השירות רב הפעלים בצה״ל ועד היותו ראש המוסד ופעיל בשירות הציבורי. יצחק חופי נכח בצמתים החשובים אליהם הגיעה מדינת ישראל, בקרבות ובמלחמות, תמיד כמפקד אמיץ לב ושקול".

ראש הממשלה בנימין נתניהו: "יצחק חופי פעל כל חייו למען ביטחונה של מדינת ישראל. הוא שירת את מדינת ישראל בפלמ"ח, בחטיבות גבעתי והצנחנים, כאלוף פיקוד הצפון במלחמת יום הכיפורים ובתפקידו כראש המוסד, במבצע לחילוץ בני הערובה מאנטבה במבצע יונתן. ברגע קשה זה אני מבקש לחזק את משפחתו. עם ישראל מודה לו על תרומתו לביטחון המדינה".

גם ראש הממשלה הצטרף למילות ההספד על המפקד המוערך, וביקש לחזק את משפחתו. "יצחק חופי פעל כל חייו למען ביטחונה של מדינת ישראל", אמר נתניהו. "הוא שירת את מדינת ישראל בפלמ"ח, בחטיבות גבעתי והצנחנים, כאלוף פיקוד הצפון במלחמת יום הכיפורים ובתפקידו כראש המוסד, במבצע לחילוץ בני הערובה מאנטבה במבצע יונתן. עם ישראל מודה לו על תרומתו לביטחון המדינה".