הוגבלה פעילות בתי הזיקוק בחיפה

בעקבות ריבוי התקלות שנרשם לאחרונה במקום, החליט המשרד להגנת הסביבה להגביל באופן משמעותי את המשך פעילות בתי הזיקוק בחיפה, עד לבדיקה והגשת תחקיר מדוקדק. "לא נתפשר על איכות האוויר במפרץ", אמרו במשרד. בבזן תוקפים: "מדובר בפופוליזם זול"

המתקן בחיפה, ארכיון (AP)

בעקבות שריפה שאירעה השבוע במקום, הודיע היום (שישי) המשרד להגנת הסביבה כי הוא אוסר על הפעלת מתקן הזיקוק המרכזי של בתי הזיקוק בחיפה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במשרד הדגישו היום שאף שלא נרשם כל סיכון סביבתי בתקלה שאירעה במתקן, הוחלט כי בשל התקלות הרבות לאחרונה, על בזן להשביתו ולחדש את הפעילות רק לאחר שיוגש תחקיר מקיף אשר ייבחן על ידי המשרד. "לא נתפשר על איכות האוויר ובטיחות תושבי מפרץ חיפה", נמסר מהמשרד.

בבתי הזיקוק תקפו את ההחלטה, וטענו בשיחה עם חדשות 2 כי "מדובר בפופוליזם זול של המשרד להגנת הסביבה, המנסה ליצור רעש על אירוע שכלל לא היה סביבתי. ועדת בדיקה פנימית שלנו תציג לקחי מהאירוע כבר ביום ראשון או שני הקרובים ועד אז ממילא התחייבנו שלא להפעיל את מתקן הפצחן המימני".

בזן דיווחה ביום ראשון האחרון לבורסה על התקלה במיד"ן (מתקן הפצחן המימני) ומניות החברה נפלו בכ-4% באותו יום מסחר. ההערכה השמרנית שנמסרה בדיווח למשקיעים בבורסה הייתה כי השינוי בתהליך הזיקוק בגלל הדממת מתקן המיד"ן עמדה על הפסד שעלול לנוע בין 8 ל 10 מיליון דולר.

באופן רשמי נמסר מבזן כי "לקראת הפעלת מתקן המידן תוצאות הבדיקה של החברה יוצגו למשרד להגנת הסביבה במלואן. צר לנו על ההודעה של המשרד. החברה ציינה כי שאר מתקני הקבוצה לרבות כל מתקני הזיקוק פועלים כסדרם".