פרויקט מיוחד: משחזרים ספינה בת 2,450 שנה

ספינה מהמאה ה-5 לפני הספירה שנמצאה באזור מעגן מיכאל לפני 30 שנה נבנית בימים אלה מחדש בגרסא מודרנית. המשחזרים יבנו אותה תוך שימוש באותם כלי עבודה בדיוק בהם השתמש נגר הספינה לפני 2,450 שנה. השלמת הבנייה צפויה להסתיים בעוד כשנה וחצי

כמו לפני 2,450 שנה (כמעט): פרויקט מיוחד מנסה לשחזר ספינה יוונית מהמאה ה-5 לפני הספירה, שהתגלתה לפני 30 שנה בים באזור מעגן מיכאל ונחפרה במהלך השנתיים האחרונות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

הפרויקט, ביוזמת אוניברסיטת חיפה, רשות העתיקות ובית הספר לקציני ים בעכו, יצר מודל של הספינה, וכעת, בשנת 2014, מנסים לבנות דגם מודרני שלה. "הספינה הזו נמצאה לפני 30 שנה ונחפרה במשך שנתיים בים", סיפר פרופ' יעקב כהנוב ממכון רקנטי ללימודי ים. "אנחנו מנסים לבנות ספינה מודרנית כדוגמתה, ולהפליג איתה".

תהליך בניית הספינה, שצפוי להסתיים בעוד כשנה וחצי, הוא איטי, מכיוון שהרכבתה נעשית בעזרת אותם כלי עבודה בדיוק בהם השתמשו הבונים המקוריים שלה. "מצאנו את ארגז הכלים שהיה שייך לנגר הספינה, ובנינו שחזור של הכלים האלה", סיפר אבנר הילמן מרשות העתיקות, דוקטורנט באוניברסיטת חיפה.

על ההימשכות האיטית של העבודה אומר הילמן כי "יש לזה יתרון אדיר, אנחנו לא עובדי קבלן, ויש לנו את כל הזמן שבעולם להתנסות, להבין את הדברים לעומקם. זה מדהים, אנחנו עובדים עם אותם כלים שעבדו איתם לפני 2,450 שנה ומתיימרים להבין איך הם עשו את זה".