בגלל המלחמה: החלום המשפחתי בדרך לפשיטת רגל

פחות מתשעה חודשים מאז שנפתח, צפוי מתחם "טדי" המבטיח בנתיבות לסגור את שעריו. שלושת היזמים מאשימים בכך את המלחמה, שלטענתם הדירה את רגליי המבלים מהמקום, ומגלגלים את האחריות לפתחה של הממשלה שאינה עושה די כדי לסייע למצוקת העסקים בדרום: "5 מיליון שקלים הולכים לפח. מי ישלם לי?"

אל מול הצהרות ההנהגה כי חמאס לא יגרור את ישראל למלחמת התשה, מדברות העובדות השונות בתכלית. מאז החל מבצע "צוק איתן", מתקשים עסקים רבים באזור הדרום לשאת בנטל הכלכלי כתוצאה מהיעדר לקוחות, כשחלקם אף מצויים על סף פשיטת רגל. בין היזמים המקומיים שנקלעו למצוקה נכללים גם שלושה אחים מנתיבות, שעתידים לקבור בקרוב את החלום העסקי המשותף שבנו במו ידיהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

רק בחודש ינואר השנה חנכו האחים לבית משפחת עטר בנתיבות את מתחם "טדי", המשלב מתקני ספא, מועדון לילה ומשחקיות לילדים תחת קורת גג אחת. העסק עמד על רגליו ואפילו החל להרוויח, עד שהאזעקות התחילו ליילל. "קייטנות, חופש, ילדים, הפעלות - כל זה ירד לטמיון", מספר אחים האחים, דרור עטר. "אנחנו מקבלים ביטולים בלי סוף, אנשים מפחדים לצאת. המקום פתוח אבל אנשים לא באים".

סוף מבצע "צוק איתן" לא נראה באופק, אבל העסק המשפחתי כבר הספיק לצבור חובות של מאות אלפי שקלים והוא נמצא בדרך הבטוחה לפשיטת רגל. "כשהחלום שלך הולך ומתפרק לך בין הידיים אתה שואל את עצמך למה?", אומר עטר. "שאלתי את עצמי מה עשיתי לא טוב, אבל בעצם רק בגלל המלחמה הכל נעצר. 5 מיליון שקלים שהשקענו במתחם הזה – הכל הלך לפח, ומי ישלם לי את זה?".

בשבוע הבא הם כבר יצטרכו לשלם שוב לספקים ולהעביר משכורות לכ-50 עובדים, אבל הכסף נגמר. הם זכאים לפיצויים אבל לא למקדמה, מאחר ומדובר בעסק חדש. מנהל החשבונות הסביר להם שהכסף יגיע בעוד חודש וחצי, וגם אז כמובן הוא יהיה רחוק מלהחזיר את הנזק. בינתיים הם חולמים על סיוע, כזה שיציל אותם ברגע האחרון, אחרת הם יכבו את האור. ואם זה יקרה, נראה מתי יהיה כאן לעוד מישהו את האומץ להרים פרויקט כזה מאפס תחת איום הטילים.