סרטון אנימציה פורסם למען החייל שנפל

בשבוע שעבר יצאה משפחתו של סמל ראשון לי מט ז"ל למאבק כדי להוסיף את שמותיהם של אחיו למצבתו, בניגוד לנוסח האחיד של מצבות חללי צה"ל. במסגרת המאבק פרסמה אחותו טל סרטון אנימציה שבו היא מספרת על חייו ועל קשריו ההדוקים עם אחיו. "אולי אנימציה שמפשטת את הדברים תוכל לעזור כאן", אמרה המאיירת, תום

משפחתו של סמל ראשון לי מט ז"ל, שנהרג במהלך מבצע ״צוק איתן״, לא מוותרת ונאבקת להוסיף את שמות אחיו של לי למצבתו. ביום ה-30 לקבורתו הגיעו עשרות קרובים להר הרצל, אך מצבה לא עמדה מעל קברו. אחותו של לי, טל, פרסמה אתמול ברשת סרטון אנימציה שבו היא מסבירה את המאבק של משפחתה לשינוי הנוסח שעל המצבה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני רוצה לספר לכם על ליליק, אח שלנו הקטן" - במילים אלו נפתח סרטון האנימציה, שבו מתארת טל, בת 26, את סיפור המשפחה בעזרת איורי אנימציה שציירה חברתה תום שריר. בהמשך מסבירה טל כי בקשת המשפחה היא אינה לשנות את גודל המצבה האחיד, או את סגנון הגופן, אלא רק את הנוסח. עוד אומרת טל כי אין זו רק בקשה פרטית: "זה מאבק ציבורי בסופו של דבר, שהוצאנו מהאישי לציבורי".

לא רק מאבק פרטי (באדיבות המשפחה)

המאיירת, תום שריר, בת 27 מאילת, מכירה את ארבעת האחים מהצופים ומהעבודה. "המאבק שלהם נגע בי כי בירוקרטיה מכאיבה לי", היא אמרה לחדשות 2 Online. "אולי אנימציה תוכל לעזור כאן, כי זה מראה בדרך פשוטה כמה הבקשה שלהם פשוטה".

בשבוע שעבר עוררה בקשת משפחתו של לי סערה, לאחר שדרשו לשנות את הנוסח האחיד המופיע על מצבות חללי צה"ל, ולהוסיף על קבר בנם גם את שמות אחיו. בזמן שבמערכת הביטחון ובסביבה הפוליטית ישנם גורמים הטוענים כי קיימת חשיבות לאחידות בבתי העלמין הצבאיים, רבים אחרים טוענים כי יש לאפשר למשפחה לשנות את הנוסח בהתאם לרצונה.

במשרד הביטחון השיבו כי לא ניתן לחרוג מהנחיית בג"ץ בנושא, לפיה שינויים בנוסח המופיע על גבי המצבה יצורפו על גבי לוח שיש שיונח לצדה. במשפחת מט סירבו לקבל את תשובת משרד הביטחון והחליטו להיאבק בהחלטה.

לי מט ז"ל

סמ"ר לי מט, בן 19 מאילת, לחם בפלוגת ההנדסה בגדס"ר צנחנים במסגרת מבצע "צוק איתן". לי נהרג יחד עם שניים מחבריו כשנכנסו לבית ממולכד בחאן יונס ב-23 ביולי. לטענת בני המשפחה, שלושת אחיו - טל, גל וסי - היו קרובים ללי בחייו, והם ראויים לאזכור על גבי המצבה ממש כמו הוריו.