סופ"ש שקט ראשון בעוטף עזה: "מקווים שזה יימשך, בינתיים תבואו לטייל"

בעין השלושה הילדים הלכו לבריכה, בקיבוץ נירים חזרו לשגרה מלאה וכך גם ביתר היישובים בעוטף עזה, שמקווים לסוף שבוע שקט ראשון – ללא אזעקות ורקטות. "אנחנו עדיין בשגרת 15 שניות", הבהירה אחת התושבות. ראש מועצת אשכול: קורא לכולם לבוא לטייל כאן – אך הדריכות נשמרת

עדיין בכוננות (Edi Israel/Flash90)

לאחר שבועות של רקטות, אזעקות, פיצוצים ומנהרות - תושבי הדרום נערכים היום לשבת שקטה ראשונה, זאת במסגרת הפסקת האש - שהוכרזה עד יום שני בחצות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

למרות שיש תושבים מעטים שעדיין לא חזרו לביתם, רבים כבר חזרו לפעילות היום-יומית שלהם, אך עדיין במסגרת התרעת "15 שניות" במקרה של אזעקה.

בני סלע, רכז הביטחון השוטף של קיבוץ נחל עוז, קרא לתושבים מרחבי הארץ להגיע אליהם לטיול. "אנחנו צריכים עכשיו לחזור לשגרה ואתמול הוצאנו הודעה לתושבים לחזור לבתיהם ויש עוד כ-5 משפחות שיגיעו מחר", אמר לחדשות 2 Online. "עם זאת, אנחנו תמיד בכוננות ולא יודעים אם הפסקת האש תחזיק מעמד".

בימי המבצע בקיבוץ היו מאות חיילים - שכבר לא נמצאים שם בימים אלה. "הבעיה היא שאנחנו נגררים אחרי חמאס במקום ליזום", הוא אמר - אך הבהיר: "אני רוצה שהאבק ישקע ונחזור לחיים שלנו".

"נופתע אם נשמע אזעקה" (Edi Israel/Flash90)

הלכנו לבריכה: "נושמים לרווחה"

במשפחת כהן בקיבוץ עין השלושה כבר כמעט חזרו לשגרה מלאה - למרות שהם עדיין מבהירים כי הם חיים בהפסקת אש מדומה. אב המשפחה לקח הבוקר את הילדים לבריכה, וחדר האוכל היה היום מלא לראשונה מזה חודש.

"אנחנו בשקט ומקווים שזה יימשך ככה לתקופה ארוכה, אבל עדיין בשגרה של 15 שניות", סיפרה מירב כהן, אם לארבעה מהקיבוץ. "זו שגרה מאוד הפכפכה, וההרגשה היא שכמו שזה בא ככה זה יכול ללכת - אנחנו נושמים לרווחה בימים האחרונים, אבל רוצים שזה יימשך לעוד הרבה זמן ולא לעוד כמה ימים".

לפני שבוע היה ריק, היום מלא

עדי חמאוי, תושב קיבוץ נירים מזה 6 שנים, חזר ביום שני לקיבוץ עם משפחתו לאחר שלן מספר שבועות בקיבוץ משמר העמק בעמק יזרעאל, בשל המצב.

"הצבא עדיין פה בכוננות מלאה", הוא ציין, ואמר כי לא ברור עדיין האם המבצע נמשך או לא. "לפני שבוע לא היו פה בכלל אנשים למעט מבוגרים, אבל הקיבוץ כולו חזר לשגרה, הבן הקטן שלי פחד לחזור".

"אופתע אם אשמע היום אזעקה, אבל אם אשמע אותה עוד שלושה ימים לא אהיה מופתע כי אנחנו חיים מהרגע להרגע ומזל"ט נמצא באוויר, המתיחות הביטחונית עוד מורגשת טוב מאוד".

שגרת "15 שניות" נמשכת (חגי הקר)

ילין לתושבים: אל תתבלבלו

ראש המועצה האזורית אשכול אמר בשיחה עם חדשות 2 Online כי הוא מזמין את כל תושבי ישראל לטייל בשטחי המועצה שפתוחים על פי הצבא. עם זה הוא לא יופתע אם הפסקת האש תופר.

"אין שום הסכם מדיני שיכול להרגיע אותי ולהיפך", ציין ילין. "אני לא יודע איזה הסכם הולך להיות, אבל זה נראה רע מאוד".

"אל תתבלבלו", זה המסר לתושבים לפי ילין שהדגיש כי מציאות "15 שניות" עוד נמשכת. "בכל זאת, צריך ליהנות מהחיים, מהקיץ וללכת לבריכות, אבל יש להישאר דרוכים כי ביום שני בלילה הכל יכול להתפוצץ".

אמש (ה'), יותר מעשרת אלפים בני אדם התקבצו בכיכר רבין לאות הזדהות עם תושבי הדרום בהפגנה תחת הכותרת "לא שותקים באדום". בטרם החלה העצרת, יצאו ראשי היישובים של עוטף עזה לפגישה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו שאמר להם כי אם הסוגיה לא תיפתר באופן מדיני, המבצע יימשך ולא יתאפשר עוד טפטוף של ירי רקטות.

ברקע הדברים, העיתון המצרי "א-שורוק" פרסם בצהריים מסמך אותו הוא מכנה "מסגרת הבנות לייצוב הפסקת האש" בין ישראל לפלסטינים, ובו מפורטים 11 סעיפים מההסכם שמצרים הציעה בימים האחרונים למשלחת הפלסטינית והישראלית. טרם התקבלה החלטה פלסטינית או ישראלית בנושא.