חדשות סוף השבוע: היישורת האחרונה לפני הבחירות, פוטין נעלם, אסון באוקיינוס השקט

במחנה הציוני מבהירים – הרוטציה תתקיים; בוושינגטון מקווים כי ההנהגה הבאה בישראל תתמוך בפתרון שתי המדינות; מחר יחודשו שיחות הגרעין מול אירן; ליה ון ליר, ממייסדות תעשיית הקולנוע בישראל, הלכה לעולמה; בתה של האישה שנהרגה מנפילה מחלון ביתה בנתניה שמה קץ לחייה; וברוסיה עדיין שואלים – איפה פוטין?

סיכום חדשות סוף השבוע (רויטרס)

3 ימים לבחירות: יו"ר המחנה הציוני הרצוג פנה היום למצביעים ששוקלים לתמוך במפלגת יש עתיד בניסיון להגדיל את הפער בינו לבין הליכוד: "מנדט אחד יותר או פחות ליש עתיד לא ישנה דבר, לעומת זאת, מנדט שיגדיל את הפער בין המחנה הציוני לליכוד יהיה דרמטי לעתידה של מדינת ישראל", אמר במהלך השבת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

יאיר לפיד מנגד הגיב לדברים ואמר: "זה לא משחק של מנדטים, ההצבעה היא על ערכים". במקביל, אמרה מספר 2 במחנה הציוני ציפי לבני כי לא תוותר על הרוטציה עם הרצוג: "לפני שלושה חודשים הלכנו לבחירות מיותרות כשנתניהו הפיל את הממשלה של עצמו", אמרה לבני. "יצאנו אז לציבור ואמרנו מה המשמעות לשותפות בנינו - שותפות בין שווים".

גם בוושינגטון עוקבים אחרי מערכת הבחירות בישראל. מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי אמר בקהיר: "העמדה של ארה"ב - דמוקרטים ורפובליקנים - כולל הרבה נשיאים בעשרות השנים האחרונות תמיד הייתה בעד שלום. אובמה תומך בפתרון שתי מדינות לשני עמים, ואני מקווה שכל מי שייבחר על ידי העם הישראלי, ויהיה זה מי שיהיה, יהיה מוכן לקדם את המאמצים האלו על מנת להגיע לכך". במקביל, התעקש כי לא יביע תמיכה באף מועמד.

הושחתו רכבים השייכים ל"יש עתיד"

רכב יש עתיד שהושחת, היום
אירוע אלים הקשור למערכת הבחירות התרחש במהלך השבת: רכבו של מנהל מרחב במפלגת יש עתיד, המשמש גם כסגן ראש עיריית רחובות, הושחת לפנות בוקר. צמיגיה של המכונית נוקבו, וגם רכבה של רעיית מנהל המרחב הושחת.

המערכה המדינית מול אירן נמשכת: מחר יחודשו בז'נבה השיחות בין המעצמות לבין אירן על תכנית הגרעין שלה, כשמזכיר המדינה קרי הודה שמוקדם לנבא האם ההסכם ייחתם בסופו של דבר. קרי הדגיש כי לארה"ב ישנן אלטרנטיבות למקרה שבו לא יושג הסכם, אך הוסיף כי האפשרויות הללו לא יעצרו את תכנית הגרעין של אירן, לדעתו.

עולם הקולנוע הישראלי איבד במהלך השבת את אחת מחלוצותיו: כלת פרס ישראל ליה ון ליר הלכה אמש לעולמה בגיל 90. ון ליר הייתה המייסדת והמנהלת של סינמטק ירושלים ושל פסטיבל הקולנוע הבינלאומי בעיר. במשך עשרות שנים היא עסקה בקידום הקולנוע הישראלי בארץ ובעולם, והקפידה לאסוף ולשמר סרטים ישראליים ויהודים.

אסון רודף אסון בנתניה

טרגדיה כפולה בנתניה: שבוע אחרי שאישה בשנות ה-40 לחייה נפלה אל מותה מחלון ביתה, הבת לא יכלה לשאת את האבל - ושמה קץ לחייה בקפיצה מאותו חלון. האירוע התרחש בסביבות 11:00 בבוקר, כשבני משפחה נוספים שהו בדירה באותו זמן, כולל בן זוגה של הבת ואביה, האלמן שהפך בטרגדיה גם לאב שכול. הבת ככל הנראה נעלה את דלת החדר ולא אפשרה לאיש להיכנס. בני המשפחה ניסו לשכנע אותה לא לבצע את המעשה ובמקביל הזעיקו כוחות משטרה ומד"א, אך היא החליטה לסיים את חייה.

איפה פוטין? נשיא רוסיה, ארכיון (רויטרס)
ברוסיה וברחבי העולם שואלים לאן נעלם הנשיא ולדימיר פוטין, שלא נראה בציבור מזה שבועיים. בקרמלין מתעקשים כי בריאותו תקינה, וטוענים שהוא שב ומקיים בימים אלו פגישות עבודה. בלשכתו מבטיחים כי ביום שני, עם תחילת שבוע העבודה ברוסיה, הנשיא ייחשף לציבור, בפגישה מתוקשרת עם נשיא קירגיסטן.

מדינת האיים הקטנה ונואטו שבאוקיינוס השקט נפגעה באופן קשה כתוצאה מסופת הטייפון "פאם" שהכתה בה. רוחות שהגיעו לעוצמה של 340 קמ"ש עקרו עצים וגגות בתים. על פי דיווחים שונים, ממדי ההרס בקבוצת האיים, בה מתגוררים 260 אלף תושבים "חסרי תקדים" וגדולים בהרבה מכפי שצפו טרם הגעת הטייפון לחופי מדינת האיים. סוכנויות הסיוע הבינלאומיות כבר החלו להיערך למבצע חילוץ והצלה.