ביהמ"ש: המרכולים בת"א ימשיכו לפעול בשבת עד נובמבר

המרכולים בת"א, נגדם ביקשה אתמול העירייה להוציא צו סגירה, יוכלו להמשיך לפעול בשבתות לפחות עד לחודש נובמבר – אז יתחדש הדיון בנושא בביהמ"ש. במקביל, ממתינים בעלי העסקים והעירייה לתשובת שר הפנים בסוגייה, שאמורה להינתן תוך 60 יום. בינתיים, יוכלו פקחי העירייה להטיל קנסות על המרכולים

המרכולים יישארו פתוחים בינתיים (דוד פרץ)

בית המשפט לעניינים מקומיים בתל אביב החליט היום (ה') לדחות את בקשת העירייה להוצאת צווי סגירה למרכולים בעיר עד לחודש נובמבר, אז יתקיים דיון נוסף בנושא - אלא אם שר הפנים גדעון סער יחליט לאשר את חוק העזר העירוני, המסדיר את פתיחתם של חלק מהמרכולים בעיר. בעקבות ההחלטה יוכלו המרכולים לפתוח את דלתותיהם בסופי השבוע בשלושת החודשים הקרובים, אך פקחי העירייה יוכלו להטיל עליהם קנסות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

השופט אביים ברקאי, הורה כי 21 המרכולים התל-אביביים נגדם ביקשה אתמול העירייה להוציא צו סגירה, יישארו פתוחים לפי שעה. בעוד 60 יום צפויה להתקבל החלטתו של שר הפנים גדעון סער בנושא - אם השר יחליט לאשר את הסדרת פתיחת העסקים בשבת, יוכלו המרכולים לפעול בהתאם לחוק העזר שאושר במועצת העיר תל אביב. אם סער ידחה את חוק העזר, יחזור הדיון בנושא לבית המשפט בחודש נובמבר.

עיריית תל אביב פנתה אתמול לבית המשפט לעניינים מקומיים, וביקשה להוציא צו למניעה לאלתר מפתיחת החנויות בימי המנוחה בניגוד לחוק העזר העירוני, ולקבל צו לסגירה מיידית של החנויות בשבת.

הבקשה להוצאת הצו באה לאחר שבתחילת השבוע אישרה מועצת העיר תל אביב את חוק העזר שנועד להסדיר את פתיחתם של מרכולים ופיצוציות בעיר בשבת. החוק תוקן בשבועות האחרונים, לאחר ששר הפנים גדעון סער עורר סערה כשהחליט שלא לאשר את חוק העזר הדומה - שאושר גם הוא על ידי חברי המועצה.

על פי התיקון לחוק, תל אביב תחולק לאזורים ובכל אזור תיקבע מכסה של בתי עסק שיקבלו היתר לפתוח את שעריהן בשבת. העירייה הציעה כי במתן ההיתרים תינתן עדיפות למרכולים וקיוסקים בצירים ראשיים ומרכזים מסחריים, בהם קיימת בדרך כלל פעילות ענפה בשבת.

ממטה מאבק העסקים הקטנים והמכולות בתל אביב נמסר בתגובה: "הבוקר הוכח שעיריית ת"א-יפו ביצעה ביממה האחרונה תרגיל יחצני והיא רק מעוניינת להרוויח זמן כדי להמשיך לרמוס את החלטות בית המשפט העליון. בכל הקשור לאכיפת חוקי העבודה והמנוחה, בחרה עיריית ת"א לפעול רק למען רווחיהם של הטייקונים והתאגידים הגדולים. לאור אוזלת ידה של העירייה, החל ממחר בעלי העסקים הקטנים והמכולות יחליפו את פקחי העירייה ברחובות כדי לאכוף את חוקי העבודה והמנוחה וכדי להבטיח שהחלטות בתי המשפט אכן מיושמות בעיר העברית הראשונה".