תל אביב: צו סגירה למרכולים בשבת

העירייה הגישה בקשה לבית המשפט למתן צו איסור פתיחת עסק בימי מנוחה במעמד חד צדדי, בכדי להורות על סגירתם של סניפי מרכולים הפועלים בעיר. הבקשה למתן הצו באה לאחר שמועצת העיר אישרה את התיקון לחוק העזר העירוני בנוגע לפתיחת המרכולים בימי מנוחה

סופר יודה בת"א, ארכיון (איתי עמיקם, חדשות 2)

לאחר שכמה מרשתות המרכולים בתל אביב החליטו לפתוח שעריהן בפני הלקוחות גם בשבת, הגישה היום (ד') עיריית תל אביב בקשה לצווי סגירה בשבתות. במסגרת הבקשה שהוגשה לבית המשפט לעניינים מקומיים תחת הכותרת "הוצאת צו איסור פתיחת עסק בימי מנוחה במעמד צד אחד", ביקשה העירייה להורות לסניפים שונים בתל אביב, בהם גם רשת "סופר יודה" המוכרת בעיר, להימנע מפתיחתם בימי המנוחה בניגוד לחוק העזר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בבקשת העירייה פורטו המועדים בהם חולקו קנסות למרכולים בשל פתיחה בשבת בניגוד לחוק העזר על ידי פקחיה. העירייה קראה לבית המשפט להוציא צו למניעה לאלתר מפתיחת החנויות בימי המנוחה בניגוד לחוק העזר, ולקבל צו לסגירה מיידית של החנויות בשבת.

הבקשה להוצאת הצו, באה לאחר שבתחילת השבוע אישרה מועצת העיר ברוב של 18 חברי מועצה מול ארבעה מתנגדים את חוק העזר העירוני שנועד להסדיר את פתיחתם של מרכולים ופיצוציות בעיר בשבת. חוק העזר העירוני תוקן בשבועות האחרונים, לאחר ששר הפנים גדעון סער עורר סערה כשהחליט לא לאשר את חוק העזר הדומה בנושא שאושר גם הוא על ידי חברי מועצת העיר תל אביב.

במסגרת התיקון לחוק תבוצע חלוקה לאזורים עירוניים ותיקבע מכסה אזורית למספר היתרי פתיחת העסקים בעיר. עיריית תל אביב הציעה כי ההיתרים יינתנו לתקופה של שנתיים, וכי הם יהיו אישיים ובלתי ניתנים להעברה. בנוסף, ייקבעו מנגנון הגרלה או תורנות בין מבקשי ההיתרים, במקרה בו הוגשו יותר בקשות מהמכסה ותינתן עדיפות למרכולים וקיוסקים בצירים ראשיים ומרכזים מסחריים, בהם קיימת בדרך כלל פעילות ענפה בשבת (מסעדות ובתי עינוגים).

צו לסגירה בשבת, ארכיון (נטע יערי, חדשות 2)

המכולות: "'הישראבלוף' הפך לאידיאולוגיה"

במטה העסקים הקטנים והמכולות, המנהל את המאבק בעיריית תל אביב נגד פתיחת המרכולים בשבת, הביעו תרעומת על החלטת העירייה. "חולדאי הפך את 'הישראבלוף' לאידאולוגיה", אמרו. "זוהי החלטה הזויה, המתבססת על נתונים מגוחכים וכוללת הגרלה מופרכת, שלא קיימת בשום מקום אחר בארץ. ההצעה שיסגרו רק את מחצית מסניפי המרכולים מתעלמת מחוקי המנוחה והעבודה בישראל".

בנוסף נטען כי "זהו ניסיון נוסף להונות ולמסמס את החלטות בית המשפט העליון ושר הפנים. חוק העזר יאפשר לטייקוני העיר להמשיך לעשוק את עובדיהם ולהמשיך לפגוע בעסקים הקטנים ולמנוע מהם את יום המנוחה". בהודעת המטה נכתב כי בעלי המכולות הינם בעד עיר חופשית בשבת ובעד תחרות הוגנת, אך לדבריהם "הציבור מבין את מניעי הטייקונים ודוחה את הניסיון הציני של התאגידים הגדולים להפוך זאת למאבק דתי".