המציאות הקשה של האסירים בישראל

האם כך המדינה רוצה לשקם את אזרחיה שפשעו ונכלאו? אסירים, בכירים בשב"ס ומפקד כלא לשעבר מתארים תמונת מצב עגומה במיוחד בבתי הסוהר בארץ: אסירים מטולטלים לבית המשפט ב'נסיעת גיהנום' שיכולה לקחת ימים – ועוד לא דיברנו על תנאי המגורים הקשים בתאים. שב"ס: "הטענות אינן מבוססות"

האסירים פשעו ועליהם לשלם את חובם לחברה, אבל למה בצורה הזו? בתי הסוהר הם החצר האחורית של מדינת ישראל. אף אחד לא רוצה באמת לדעת מה קורה שם או מה עובר על האסירים שמובלים מכלא אחד לאחר. האסירים המשוחררים והאנשים מתוך המערכת מספרים סיפורים קשים על מה שקורה מאחורי הסורגים והחומות הגבוהות של בתי הכלא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"האסירים נוסעים ב'פוסטה', מה שנקרא פעם 'זינזאנה'. זו בעצם כספת עם גלגלים, זה לא רכב", סיפר י' ששוחרר מהכלא רק לפני שבועיים. "מדובר בשעות של נסיעות, לפעמים מתניידים יום שלם ומפספסים ארוחות אז לא אוכלים", סיפר רון לבקוביץ', בכיר לשעבר בשב"ס.

"גם אם יש רצח בפוסטה, היא לא נפתחת בדרך", הוסיף ש', ששוחרר לפני חודש. "ראיתי מקרים מזעזעים של אסירים שחייבים לקחת תרופות וללכת לשירותים, את אף אחד זה לא מעניין", העיד אהוד גנות, ששוחרר לפני כחודשיים. "היו אסירים שהטילו את מימיהם בבקבוקים. בן אדם נורמטיבי לא היה עומד בזה".

"בית סוהר חרמון הוא בית סוהר טיפולי, והוא קל. יש קשים יותר כמו בצלמון או בעתלית. שם האסירים ממש מנהלים קרב הישרדות", מספר ש' ששוחרר מהכלא לפני חודשיים. "האסירים פשעו, אבל מגיע להם גם להתקלח ולאכול".

משב"ס נמסר בתגובה: "שירות בתי הסוהר מצר על הטענות המיוחסות לו בכתבה, שאינן מבוססות ומצביעות על העדר הבנה מוחלט של סוגיית בכליאה בישראל. מדובר בטענות שמועלות על ידי קומץ בעלי אינטרסים, המקבלים במה ומטעים את הציבור. מתקני שב"ס מבוקרים באופן תדיר על ידי גופים ומבקרים רבים ולכל הביקורות אנו מתייחסים באופן ענייני, לומדים אותן ומשפרים את הטעון שיפור. הסוהרים ולוחמי נחשון עושים עבודת קודש ורואים בזכויות האסירים ובכבודם ערך מחייב".