הסופר דויד גרוסמן על החמאס: "לדבר איתם"

הסופר ששכל את בנו במלחמת לבנון השנייה מתייחס לראשונה למבצע "צוק איתן" וקורא להנהגה הישראלית למצוא דרך לדיאלוג עם הצד שני. "אני רוצה שראש הממשלה שלי ימצא איזו דרך לחלץ אותנו מאותו מעגל קסמים ומעגל דמים", הוא אומר

לאורך ימי מבצע "צוק איתן" לא הירבה הסופר דויד גרוסמן לומר את אשר ליבו. בריאיון מיוחד למודי בר-און ב"רשת" הוא מתייחס לראשונה לפעולה הצבאית, לשיח האלים שמאפיין את הציבור הישראלי בחודש האחרון ומבקש מההנהגה הישראלית לסרב להיכנע ולפתוח בדיאלוג עם הצד השני".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני ממש מרגיש שזה משפיל אותי כאדם להתייאש. להרים ידיים ולהגיד 'הם כאלה', 'הם חיות', 'איתם לעולם לא נוכל לעשות הסכם', אני לא מאמין בזה", אומר הסופר המצליח ששכל את בנו אורי במלחמת לבנון השנייה.

"הם בני אדם שנמצאים באיזשהו מצב של מצוקה קשה. הם לא אוהבים אותנו, גם לא נתנו להם הרבה סיבות לחבב אותנו, אבל יש להם את האינטרסים שלהם. יש להם גם ראייה מפוכחת מבחינתם של הסיטואציה. אני רוצה לדבר איתם. אני רוצה שראש הממשלה שלי ימצא איזו דרך לחלץ אותנו מאותו מעגל קסמים ומעגל דמים", הוא מדגיש.

לדברי גרוסמן, "כשאתה אומר שאתה מיואש אתה אומר, 'אני קורבן'. אני לא מוכן להיות קורבן. אנחנו מדינה כל כך חזקה, אני רוצה שנשתמש בכוח האדיר שלנו כדי שנצא למקום אחר ואני חושב שיש מקום אחר".

גרוסמן נשאל בריאיון אם הוא רואה כלל פרטנר אפשרי בעולם הערבי לדיאלוג, לנוכח הסערות שמתחוללות בשנים האחרונות. "העולם המוסלמי אכן בכאוס, אבל תזכור, יש לנו קשרים לא רעים עכשיו עם מצרים, יש לנו קשרים עם ירדן, סעודיה מבינה שהיא צריכה להיות בציר שבו נמשכת ישראל", הוא מוסיף.

"יש לנו ביד חפיסת קלפים לא משהו, נגיד. אבל אנחנו בכלל לא משחקים בה", אומר הסופר. "אם לפחות היינו משחקים בקלפים הדפוקים האלה ומנסים לעשות משהו לשפר את מצבנו, ניחא. אבל אנחנו לא עושים את זה".