אושר התיקון לחוק המרכולים בת"א

שבועות לאחר שניסחו חבריה מתווה חלופי לחוק העזר העירוני המאפשר פתיחה של מרכולים בשבת, אישרה מועצת העיר תל אביב את התיקון. על פי תיקון החוק, תיערך הגרלה בין בתי העסקים שיבקשו לפעול בשבת וההיתרים שיינתנו יהיו תקפים למשך שנתיים

הפקחים עדיין מחלקים קנסות בשבת. ארכיון (חדשות 2)

מועצת העיר תל אביב אישרה היום (א') ברוב של 18 חברי מועצה מול ארבעה מתנגדים את חוק העזר העירוני שנועד להסדיר את פתיחתם של מרכולים ופיצוציות בעיר בשבת. חוק העזר העירוני תוקן בשבועות האחרונים, לאחר ששר הפנים גדעון סער עורר סערה כשהחליט לא לאשר את חוק העזר הדומה בנושא שאושר גם הוא על ידי חברי מועצת העיר תל אביב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עקב החלטתו של השר גדעון סער, מחויבת כיום עיריית תל אביב להמשיך לאכוף את החוק הקיים, ולקנוס מדי שבת כל מרכול או פיצוציה הפועלים בעיר בניגוד לחוק. "שיידע כל בעל עסק שנפגע מאותם הליכים פוגעניים וקשים שעיריית תל אביב נוקטת נגדו הליכים בניגוד מוחלט לערכיה, וזאת כתוצאה ישירה ממדיניותו של שר הפנים", אמר חבר מועצת העיר, עו"ד ראובן לדיאנסקי, בישיבת המועצה.

"שר הפנים - בהחלטת יחיד, באופן חד צדדי ולא דמוקרטי - החליט 'לצפצף' על החלטת מועצת העיר וסירב לאשר את החוק", תקף לדיאנסקי את גדעון סער. "בהחלטתו האנטי דמוקרטית לפסול את חוק העזר לקח סר סער, הנציב העליון המודרני, ממועצת העיר את האפשרות להחליט לגבי צביון החיים בעיר ולשמר את אופייה של תל אביב יפו כעיר ליברלית וחופשית".

בעירייה עמלו על הצעת החוק המתוקנת בעקבות הכוונה לשמור על צביונה של השבת בעיר, תוך המשך מתן השירותים הנדרשים לתושבים כפי שניתנו לאורך השנים. על פי ההצעה, תבוצע חלוקה לאזורים עירוניים ותיקבע מכסה אזורית למספר היתרי פתיחת העסקים.

העירייה מציעה כי ההיתרים יינתנו לתקופה של שנתיים, וכי הם יהיו אישיים ובלתי ניתנים להעברה. בנוסף, ייקבעו מנגנון הגרלה או תורנות בין מבקשי ההיתרים, במקרה שבו יוגשו יותר בקשות מהמכסה, ותינתן עדיפות למרכולים וקיוסקים בצירים ראשיים ומרכזים מסחריים, שבהם קיימת בדרך כלל פעילות ענפה בשבת (מסעדות ובתי עינוג).

המכולות: "'הישראבלוף' הפך לאידיאולוגיה"

במטה העסקים הקטנים והמכולות, המנהל את המאבק בעיריית תל אביב נגד פתיחת המרכולים בשבת, הביעו תרעומת על החלטת העירייה. "חולדאי הפך את 'הישראבלוף' לאידאולוגיה", אמרו. "זוהי החלטה הזויה, המתבססת על נתונים מגוחכים וכוללת הגרלה מופרכת, שלא קיימת בשום מקום אחר בארץ. ההצעה שיסגרו רק את מחצית מסניפי המרכולים מתעלמת מחוקי המנוחה והעבודה בישראל".

בנוסף נטען כי "זהו ניסיון נוסף להונות ולמסמס את החלטות בית המשפט העליון ושר הפנים. חוק העזר יאפשר לטייקוני העיר להמשיך לעשוק את עובדיהם ולהמשיך לפגוע בעסקים הקטנים ולמנוע מהם את יום המנוחה".  בהודעת המטה נכתב כי בעלי המכולות הינם בעד עיר חופשית בשבת ובעד תחרות הוגנת, אך לדבריהם "הציבור מבין את מניעי הטייקונים ודוחה את הניסיון הציני של התאגידים הגדולים להפוך זאת למאבק דתי".