עקב סערת מודעת האבל - לפיד נזף בפלוג: "חוסר רגישות"

במהלך הלחימה בעזה נהרג סמ"ר משה מלקו ז"ל. אמו, לקץ', היא עובדת בנק ישראל. אלא שבמודעת האבל שפורסמה מטעם המוסד הפיננסי טרחו לציין כי היא "עובדת קבלן". בעקבות זאת, גער שר האוצר בנגידה קרנית פלוג במהלך ישיבה: "לא יכול להיות שמוסד ציבורי יפרסם מודעה מעליבה כל כך"

המודעה שעוררה סערה

לפני כשבוע וחצי פורסמה על ידי בנק ישראל מודעת אבל הנושאת את שמו של סמ"ר משה מלקו, בנה של עובדת הבנק שנהרג במהלך הלחימה בעזה. אלא שבמוסד הפיננסי טרחו לציין במודעה את שמה של אמו, לקץ' מלקו, כ"עובדת קבלן". הדבר עורר סערה גדולה, ויומיים אחרי שהמודעה פורסמה כונסה ישיבה בנושא מטבע חוץ בהשתתפות בנק ישראל וצמרת האוצר שבמהלכה, כך נודע לחדשות 2, מול פורום שכלל 15 בכירים, נזף השר יאיר לפיד בנגידת בנק ישראל קרנית פלוג.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"נהגתם בחוסר רגישות כשציינתם שאם שכולה היא עובדת קבלן", גער לפיד בפלוג. "לא יכול להיות שמוסד ציבורי יפרסם מודעה מעליבה כל כך בעיצומה של לחימה". אנשים שנכחו בישיבה סיפרו כי "זה היה מביך במיוחד. הנגידה פשוט לא ענתה וישבה נזופה".

לפיד גער בפלוג: "חוסר רגישות"

דבר נוסח המודעה פורסם על ידי רן מלמד, סמנכ"ל עמותת "ידיד", שהעלה לעמוד הפייסבוק שלו תמונה ובה מופיעה מודעת האבל המדוברת, לצד מודעה נוספת שהוציא הבנק בעקבות מות בנו של עובד אחר.

"מתברר שגם כשאתה נותן את היקר לך מכל לטובת המדינה, יש מי שמקטלג אותך כסוג ב'", כתב אז מלמד. "שני חיילים של עובדי בנק ישראל נפלו במבצע צוק איתן. למישהו שם בבנק היה כנראה ממש חשוב להדגיש שאמו של סמ"ר משה מלקו היא עובדת קבלן".

בנק ישראל: מתנצלים על השימוש במונח "עובדת קבלן"

לאחר פרסום הסטטוס בפייסבוק שוחח מלמד עם ראש מטה נגידת בנק ישראל וציין בפניו כי "אם אכן לא קיימת אפליה בבנק, מן הראוי שבתום השבעה תיקלט מלקו כעובדת מן המניין בבנק, דבר שיאפשר לה ולמשפחתה ביטחון תעסוקתי".

מבנק ישראל נמסר לאחר פרסום המודעה בתגובה: "בנק ישראל מביע צער ומתנצל על השימוש במונח 'עובדת קבלן' במודעת אבל פנימית שהופצה בבנק. הניסוח נעשה בתום לב, ואולם הבנק מצר על חוסר הרגישות כפי שבא לידי ביטוי במודעה זו. כפי שעשה בנק ישראל עד כה, הבנק ימשיך לחבק ולתמוך במשפחת מלקו בשעתה הקשה".