בזמן שישבנו בממ"ד: החדשות שנשכחו בימי הלחימה

מבצע "שובו אחים" נמשך אך רוצחי הנערים עדיין לא נתפסו; עו"ד רונאל פישר שנחשד בשוחד שוחרר ממעצר ומוגדר אדם חופשי בעוד החקירה בעניינו נמשכת; מאות הרוגים ואלפי פצועים ברעידת אדמה בסין; הנשיא ראובן ריבלין נכנס לתפקידו ויעבור בימים הקרובים למשכן הרשמי – מה קרה בזמן שהתעסקנו באזעקות?

החשודים בחטיפה וברצח - טרם נתפסו

כשהתותחים רועמים המוזות שותקות, ואיתן גם הידיעות החדשותיות שנדחקו אל מחוץ לסדר היום בעקבות היציאה למבצע בעזה. הודות לשקט שנשמר מאז שעות הבוקר (ג'), ניתן כעת לשוב ולהתעדכן בעניינים שנשכחו מתשומת הלב הציבורית והתקשורתית בשבועות האחרונים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מבצע "צוק איתן" היה למעשה המשך ישיר של מבצע "שובו אחים", שאליו יצא צה"ל בעקבות חטיפתם של גיל-עד שער ז"ל, נפתלי פרנקל ז"ל ואייל יפרח ז"ל. מאז נמצאו גופותיהם של השלושה לפני יותר מחודש, ממשיכים כוחות הביטחון במאמצים לאתר ולהביא לדין את החשודים במעשה, אך לפי שעה ללא הצלחה.

חקירת הפרשה נמשכה גם במקביל ללחימה בעזה, כמו גם הניסיונות לעצור את מרוואן קוואסמה ועאמר אבו-עיישה, שני פעילי החמאס שעל פי החשד עומדים מאחורי מעשה החטיפה והרצח. בתחילת החודש שעבר דיווחו מקורות פלסטינים על מעצרו של חוסאם טופאש, תושב חברון החשוד במעורבות במעשה.

הנאשם ברצח אבו-ח'דיר: "אני המשיח"

בעקבות רצח הנערים יצאו מספר חשודים יהודים למסע נקמה, שבמהלכו חטפו את הנער הפלסטיני מוחמד אבו-ח'דיר, רצחו אותו והציתו את גופתו. המשטרה עצרה שלושה חשודים בביצוע המעשה, בהם יוסף חיים בן דוד, תושב ההתנחלות גבע בנימין בן 29. שני החשודים האחרים קטינים ועל כן נאסר שמם לפרסום.

יוסף חיים בן דוד בבית המשפט

במעמד הקראת כתב האישום נגד בן דוד בשבוע שעבר, נכנס הנאשם לבית המשפט המחוזי בירושלים וצעק כי הוא המשיח. בתגובה, טען סנגורו כי מרשו מצוי במצב נפשי קשה וביקש לשלוח אותו לבדיקה פסיכיאטרית לשם בדיקת כשירותו לעמוד לדין.

רונאל פישר שוחרר ממעצר - החקירה ממשיכה להתנהל

עניין פלילי אחר שהעסיק את המדינה טרם ההסלמה הביטחונית, הייתה פרשיית השוחד שבגינה נחשד עורך הדין רונאל פישר. הפרקליט נעצר בתחילת החודש שעבר בחשד לביצוע עבירות של תיווך לשוחד ושיבוש מהלכי משפט. פישר נחשד כי הציע ליושב ראש ועד עובדי נמל אשדוד המודח, לאלון חסן, לשלם לו 150 אלף דולרים בתמורה למידע רגיש מתיקי החקירה המתנהלים נגדו, בניסיון לסייע לו לחמוק מעונש.

רונאל פישר במעצר

לאחר יותר משבוע במעצר שוחרר פישר למעצר בית למשך 12 ימים. בשבוע שעבר הסתיימה תקופת מעצרו, וכעת מוגדר עו"ד פישר אדם חופשי שחקירת המחלקה לחקירות שוטרים בעניינו נמשכת.

המשימה הראשונה של הנשיא החדש: ביקורי תנחומים

בצל האירועים נשכחה גם בחירתו של ראובן ריבלין לנשיאה ה-10 של מדינת ישראל. לפני כשבועיים הושבע ריבלין לתפקיד בטקס צנוע שנערך בכנסת, ומאז העביר את זמנו בעיקר בניחום משפחות ששכלו את בניהן בלחימה ובביקור פצועים בבתי החולים.

הנשיא ריבלין בטקס ההשבעה (פייסבוק הכנסת)

למרות הצהרותיו טרם כניסתו לתפקיד, צפוי ריבלין בימים הקרובים להעתיק את מגוריו מביתו שבשכונת בית הכרם בירושלים אל משכן הנשיא הרשמי. הסיבה לכך, כפי שהסבירו אנשיו, היא ההבנה כי המשך המגורים בביתו הפרטי יגדיל את עלויות האבטחה סביבו, ויגרום חוסר נוחות לשכניו.

410 הרוגים ו-2,000 פצועים ברעידת אדמה בסין

נזקי רעידת האדמה בסין (AP)

בשבועות האחרונים עסק העולם כולו בתמונות ההרס מרצועת עזה, אבל בימים האחרונים הגיעו תמונות הרס קשות מקצה אחר של העולם: בדרום מערב סין פועלים ביומיים האחרונים עשרות צוותים בניסיון לאתר ניצולים מרעידת אדמה קשה שפקדה את האזור.

לפחות 410 בני אדם נהרגו באסון וקרוב ל-2,000 נוספים נפצעו, זאת למרות עוצמתו המתונה יחסית של הרעש (6.3 דרגות). מוקד הרעש נרשם במחוז יונאן, שם נרשמו אבידות כבדות בעקבות קריסתן של מאות תשתיות, בהן אלפי בתים, בתי ספר ובתי חולים. ישובים רבים בחבל יונאן נותרו מנותקים לחלוטין מאז רעש האדמה, והם ממתינים כעת לסיוע שנשלח מבייג'ין.