רופא ומאפה: משמח חיילים בביה"ח

מאז החל מבצע "צוק איתן", הגיעו לבתי החולים ברחבי הארץ חיילים רבים שנפצעו. ישראלים רבים לא נותרו אדישים, והגיעו לבקר את החיילים עם שלל מוצרי מזון. אחד מהם הוא מושיקו אוחיון, בעל מאפייה במתחם בית החולים בילינסון: "אני מחלק לחיילים בורקסים חמים, אבל מה שמחמם להם את הלב זה שחושבים עליהם"

האמרה הנודעת אומרת כי הצבא צועד על קיבתו, אלא שהישראלים לקחו אותה צעד אחד קדימה: בשבועות האחרונים מגיעים אזרחים רבים לבתי החולים ברחבי הארץ בהם מאושפזים חיילים שנפצעו במהלך מבצע "צוק איתן" בעזה, רק כדי לשמח אותם ואת חברי הצוות הרפואי. הם עושים זאת עם שלל מוצרי מזון, מכתבי ברכה והוקרה - ובעיקר המון אהבה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כבר ביום הראשון בו הגיעו חיילים פצועים לבית החולים "בילינסון" בפתח תקווה, החליט מושיקו אוחיון, בעל קונדיטוריה במתחם בית החולים, להזמין עבורם פיצה ולנסות לרומם את רוחם. את התגובות שהוא קיבל הוא לא ישכח.

למחרת, כבר הביא שני מגשים - ולאחר מספר ימים, הדרישה למאפים חמים עלתה - ובעקבותיה הגיעה גם ההחלטה: לעלות מדי יום למחלקות בהן מאושפזים החיילים - ולחלק להם את מרכולתו. בהמשך, גם הספק של המאפייה החליט לתרום 40 קילו מאפים - והכל לחיילים.

"זה מחמם את הלב", אומר חייל שנתקל באוחיון וקופסאות המאפים שלו, והתכבד בבורקס. "זה לא המאפה עצמו, זה היחס והאכפתיות של האזרחים שמגיעים". פעמים רבות האוכל נזרק או הולך למשפחות והחברים שבאים לבקר, אך גם זה לא מונע מהמוני אזרחים להגיע ולנסות לתרום מתנות ואוכל לחיילים.

"זה נכון שלא תמיד יכולים לקבל את האזרחים, לפעמים יש הלוויות של חבריהם שנהרגו שהם משתתפים בהן ואין להם מצב רוח, אבל עצם העובדה שאתה מגיע לחיילים וחושב עליהם - זה מה שנחשב", מספר אוחיון.

עשרות ק"ג של מאפים (חדשות 2)

"כבר אין איפה להניח את האוכל"

אנשי הצוות במחלקות האורטופדיה והפלסטיקה מכירים היטב את אוחיון ואת קרטוני המאפים שלו: "כבר עלינו במשקל", אומרת טליה איפרגן אחת האחיות במחלקה, "המון אנשים מגיעים מכל הארץ מכל הגוונים ומגיעות לכאן כמויות של אוכל שאין כבר איפה להניח אותו: פלטות של פירות, המבורגרים, שוקולדים, אוכל ביתי, אנשים אופים עוגות ומביאים, וזה קצת משכיח להם את הטראומה שהם עברו שם".

במשרד של ר"מ 2, היחידה שמרכזת את החיילים המאושפזים, מרכזים גם חלק מהאוכל שמגיע מעמותות וארגונים. עד לפני מספר ימים - המסדרון המוביל למשרד היה מלא, עד שכלל לא ניתן היה לעבור. בימים האחרונים גוברת הבקשה ממשפחות החיילים להפחית את המשלוחים הממלאים את חדריהם: "האוכל כבר נשפך לנו מהחלונות", מספרת אם של חייל שנפצע באורח בינוני בעזה.

"השארנו פתק בחוץ שמבקש לא להביא יותר - וסביבו הניחו חבילות נוספות. החיילים חייבים לנוח ולא יכולים לקבל עוד מבקרים - גם כאלו שרק מבקשים להגיד תודה. ובכל זאת, זה מאוד מרגש לראות את עם ישראל מאוחד". אמו של הפצוע שולפת מתיקו את המתנה המוזרה ביותר שקיבלה בשבוע האחרון ומראה לנו זוג תחתונים ועליו נכתב: "יש לי כיפת ברזל".

אחרי שסיים את סבב החלוקה היומי, אוחיון חוזר למאפייה שלו שנמצאת במתחם בית החולים. המאפים של היום נגמרו אבל הוא יודע שגם מחר הוא ייצא לסיבוב דומה. "כשאתה שומע את המסוקים נוחתים ואת הרופאים משוחחים על הפצועים, זה גורם לך לעשות את זה כל יום מחדש", מסכם האופה. "אני גם מילואימניק ואיבדתי חברים בעברי, זה ממלא אותי באהבה."