עשרה הרוגים, עשר משפחות שעולמן חרב עליהן

חייהן של עשר משפחות השתנו אמש כשדפיקה אחת על הדלת בישרה להן על מות יקיריהן בלחימה בגבול רצועת עזה ובתוכה. באחד הימים הקשים שידע צה"ל בלחימה האחרונה נהרגו עשרה קצינים, נגדים וחיילים בשלוש תקריות שונות. אלה הסיפורים שלהם

עשרת ההרוגים אתמול (חדשות 2)

באחד הימים הקשים ביותר במבצע "צוק איתן", נהרגו אמש עשרה קצינים, נגדים ולוחמי צה"ל בשלוש תקריות שונות. ברגע אחד התהפכו לחלוטין חייהן של עשר משפחות נוספות, ששמעו את הנקישה על הדלת ולאחריה את הבשורה הקשה מכל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשעות הערב נפלו חמישה לוחמים בקורס מפקדים, כשחוליית מחבלים חדרה באמצעות מנהרה לשטח ישראל ופתחה באש לעבר פילבוקס (עמדת שמירה העשויה מבטון) באזור. המחבלים ניסו לחטוף את גופת אחד החיילים שנהרגו מהירי, אך הלוחמים בפילבוקס פתחו לעברם באש ומנעו זאת. מהירי נהרג ככל הנראה מחבל אחד, היתר השליכו את נשקם וחזרו לפיר המנהרה ולרצועת עזה.

סמל דניאל קדמי (באדיבות המשפחה)

סמל דניאל קדמי, בן 18 מהיישוב צופים שבשומרון. קדמי הותיר אחריו הורים ושלושה אחים, אחותו היא קצינת קישור במילואים, שגויסה בצו 8 לסייע לכוחות. המבקרים הרבים שהגיעו לבית המשפחה על מנת לחבק ולנחם, סיפרו על צעיר בעל חוש הומור וחיוך שלא ניתן היה למחוק. "לא היו דברים כמו דניאל, זה פשוט לא יאומן", אמרה אמו. את השיחה האחרונה עמו ביום שישי היא לא תשכח. "אימא קיבלנו אפודים קרמיים, קיבלנו הוראה להיכנס, אני אוהב אתכם", היא שחזרה. "אמרתי לו שאני לא רוצה שהוא יגיד לי שהוא אוהב אותי וכשהוא יבוא הביתה אני אראה לו כמה אני אוהבת אותו". סמל קדמי יובא למנוחות בשעה 17:00 בבית העלמין בקריית שאול.

סמל ברקאי שור (באדיבות המשפחה)

סמל ברקאי ישי שור, בן 21 מירושלים. שור הותיר אחריו הורים ושלושה אחים. בני משפחתו סיפרו על ילד אהוב שהיה תמיד הראשון להתנדב וקיווה לשרת כפרמדיק בצה"ל, וגם כשסבל משברי הליכה המשיך להתייצב תחת האלונקה במסעות ולא הסכים לקבל כל הקלות. "כשלא הצליח הוא לקח את החיילות הקרבית הכי רחוק שיכול היה, הוא הוציא לאחרונה רישיון ג' כדי שיוכל להתנדב בחופשות כנהג אמבולנס", סיפר האב בצער. "זו אבידה ענקית למשפחה, אבידה לכל עם ישראל". באחת משיחותיו האחרונות עם חבריו, הוא ביקש מהם להפסיק לדאוג, וביקש שלא יספרו להוריו כי הוא נמצא בגבול הדרום, אלא באימון. הלווייתו תתקים בשעה 19:00 בחלקה הצבאית בהר הרצל.

סמל ארז שגיא (באדיבות המשפחה)

סמל ארז שגיא, בן 19 מקריית אתא. שגיא הותיר אחריו הורים, אילן ועדנה, ושתי אחיות צעירות, נועם ושי. בני משפחתו סיפרו על האח הבכור, בוגר הפנימייה הצבאית, דמות בולטת ומרשימה שהייתה למרכז המשפחה. ביום שישי האחרון זכה שגיא לביקור מרגש של בני משפחתו, שהגיעו בהרכב מלא לבקרו בדרום. "הם הגיעו לשמח אותו, וחילקו לכל הגדוד מאות לחמניות עם שניצלים", סיפר היום בעצב בן דודו. הלווייתו תתקיים בשעה 18:00 בבית העלמין הצבאי בחיפה.

סמל דור דרעי (באדיבות המשפחה)

סמל דור דרעי, בן 18 מירושלים. דרעי הותיר אחריו הורים וארבעה אחים. בני משפחתו הכואבים סיפרו היום על בן הזקונים שהיה לגאוות המשפחה, שמיד בתום לימודיו החל לימודים במכינה קדם צבאית, התגייס לצה"ל והפך תוך זמן קצר לדמות בולטת ולאחד החיילים המצטיינים בחטיבה. "הוא היה השטותניק שלנו, תמיד ידע להצחיק את כולם", סיפרו היום בני המשפחה. "הוא היה ילד מושלם". ימים ספורים לפני התקרית שבה נהרג, הביע דרעי תקווה שייכנס לשטח הרצועה על מנת לסייע לחבריו הלוחמים להשלים את המשימה במסגרת המבצע. "בשביל זה התגייסתי", אמר לחבריו. הלווייתו תתקיים היום ב-17:00 בבית העלמין בהר הרצל בירושלים.

סמל נדב ריימונד (באדיבות המשפחה)

לוחם נוסף שנהרג בתקרית הקשה הוא סמל נדב ריימונד, בן 19 משדמות דבורה. הוא יובא למנוחות היום ב-18:00 בבית העלמין ביישובו.

ארבעה חיילים נהרגו מנפילת פצמ"ר, אחד נוסף בשטח הרצועה

שעות ספורות קודם לכן, נהרגו ארבעה חיילים נוספים כשפצמ"ר התפוצץ בשטח כינוס של צה"ל סמוך למועצה האזורית אשכול. ההרוגים, שככל הנראה לא הספיקו להימלט לעבר המרחבים המוגנים בשטח, שירתו כולם בעוצבת השריון "סער מגולן".

רב"ט נירן כהן (באדיבות המשפחה)

רב-טוראי נירן כהן בן 20 מטבריה. חבריו ובני משפחתו של נירן, סיפרו על בחור צעיר וחרוץ, שלא חשש מהשירות הצבאי ואף קיווה לתרום ככל האפשר, גם במחיר של כניסה קרקעית לשטח הרצועה. "שאלנו אותו אם הוא פוחד, הוא אמר שלא, שהוא רוצה לרדת לעזה", סיפר חברו הקרוב. אחותו הוסיפה: "הוא היה ילד טוב, כולם אהבו אותו. הוא מת גיבור, לקחו לנו אוצר". הוא יובא למנוחות בשעה 17:00 בבית העלמין הצבאי בטבריה.

סמ"ר אליאב אליהו חיים כחלון (באדיבות המשפחה)

סמל-ראשון אליאב אליהו חיים כחלון ז"ל, בן 22 מצפת. אליאב הותיר אחריו הורים, הוא היה השני מבין שבעה אחים ואחיות. "זו משפחה שהיא מלח הארץ והוא היה עמוד התווך של הבית", סיפרה היום קרובת משפחתו. רק אתמול שוחח כחלון עם אמו, סיפר לה על הקשיים, אך סירב להצעתה להגיע לבקרו מחשש שיהיה לו קשה להיפרד ממנו. "אין לי מילים לתאר את האסון הכבד הזה שנפל על המשפחה". הוא הובא למנוחות הבוקר בבית העלמין הצבאי בצפת.

רב"ט מידן ביטון (באדיבות המשפחה)

רס"ל עדי בריגה (באדיבות המשפחה)

רב-סמל (במיל') עדי בריגה, בן 23 מבית שקמה. בריגה גויס בצו 8 בתחילת הלחימה ומת מפגיעת הפצמ"ר שנפל באזור כינוס של חיילים אתמול באשכול. לפני 9 חודשים עבר עדי לגור עם בת זוגו, יוליה סוקולוב, בדירה ששכרו באשקלון. היא הייתה בבית הוריו כשבאו נציגי קצין העיר לבשר להם את הבשורה המרה.

עם תחילת הדיווחים על נפילת הפצמ"ר, חששה של יוליה גבר, ולאחר מספר מסרונים שנותרו ללא מענה, הבינה כבר כי הגרוע מכל אירע - עדי נהרג. "הוא היה אהבת חיי, תכננו להתחתן והיום אני קוברת את האהבה שלי" מספרת יוליה בבכי. "הייתי צריכה לנסוע אליו היום, הייתי צריכה להיות אצלו אתמול אבל לא יכולתי, ועכשיו אני קוברת אותו, חלק ממני נקבר איתו". הוא יובא למנוחות בשעה 16:00 בבית העלמין הצבאי באשקלון.

מהתפוצצות הפצמ"ר בשטח הכינוס נהרג גם רב-טוראי מידן מימון ביטון בן 20 מנתיבות שיובא למנוחות בשעה 15:00 בבית העלמין הצבאי בנתיבות.

סמ"ר משה דוינו (באדיבות המשפחה)

מוקדם יותר אתמול, נהרג סמ"ר משה דוינו, בן 20 מירושלים, לאחר שנפגע מטיל נ"ט על דחפור שבו נהג במהלך החיפושים אחר מנהרות בשטח הרצועה. עם פרסום ההודעה על מותו, הגיעו חברים ומכרים רבים לבית המשפחה בירושלים על מנת לנחם זה את זה. "הוא אהב ליהנות מהחיים, פשוט תמיד חייך, תמיד היה שמח", סיפר חבר קרוב. דוינו למד והתחנך בבית הספר "דנמרק" בבירה, שאיבד בוגר נוסף בעזה, סמ"ר משה מלקו ז"ל. היום הוא יובא למנוחות בבית העלמין הצבאי בהר הרצל בשעה 15:00.

בהכנת הידיעה השתתפו יוסי זילברמן, מתן חצרוני, פוראת נסאר, אלון שני, גיא ורון ועזרי עמרם